TAİDER Etkinlik Takvimi
04
Aralık
2018

Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Uygulamalar ve Deneyimler, Denizli

Bilgilendirme Seminerleri-Ortak Etkinlikler

Kayıtlarınız için görseldeki TAİDER Netnect QR kodunu taratabilir ya da https://goo.gl/1yhWsY adresi üzerinden kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz ve Dostlarımız,

Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Uygulamalar ve Deneyimler konusunda 04 Aralık 2018 Salı günü DEGİAD işbirliği ile Denizli’de düzenlenecek toplantımızda sizleri aileleriniz ile birlikte aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 04 Aralık 2018, Salı

Yer: Dedeman Park Otel, Denizli

Program:

14.00 Kayıt ve Kokteyl

14.30 Açılış Konuşmaları

14.45 Panel

16.00 Kapanış

Lütfen 30 Kasım’a kadar kayıt formunu doldurunuz.

*Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.


06
Aralık
2018

Aile Anayasası Eğitim Programı

Bilgilendirme Seminerleri-Ortak Etkinlikler

Tarih: 06 Aralık 2018, Perşembe
Saat: 10.00-18.00
Yer: InterContinental Otel, İstanbul


13
Aralık
2018

Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi - İstanbul

TAİDER Aile İşletmeleri Akademisi

Kayıtlarınız İçin görseldeki TAİDER Netnect QR kodunu taratabilir ya da https://goo.gl/KKBwZ8 adresi üzerinden kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz ve Dostlarımız,

TAİDER Akademi bünyesinde Uzm. Psikolog Hülya ÜSTEL ELEVİŞ ile "Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi" konulu eğitimimiz 13 Aralık 2018 Perşembe günü İstanbul'da düzenleniyor. Eğitim ardından aile deneyimleri paylaşımı CRYOCAN, Urhan Ailesi ile gerçekleşecektir.

Hem bireyin kendi içinde hem de aile bireylerinin işletme içindeki rolleri nedeniyle yaşanması muhtemel rol çatışmalarını önüne geçilmesi, aile bireyleri ve işletme ile aile arasındaki iletişim ve ilişkilerin sağlıklı bir sistem kurularak düzenlenmesi, nesiller arası iletişime yönelik olası anlaşmazlıklara yönelik önlemler geliştirilmesi bu eğitimin içerik tasarımının çerçevesini oluşturmaktadır.

İletişim kavramına Transaksiyonel Analiz (TA) kavramı perspektifinden bakarak katılımcıların özellikle aile içi ilişkilerin yönetiminde ve olası sorunların çözümünde yenilikçi yaklaşımlar geliştirmelerine katkı sağlayacak TAİDER’e özel tasarımla oluşturulan içeriği ile katılımcılar açısından kazanımı yüksek bir paylaşım hedeflenen bu eğitime katılımlarınızı bekliyoruz.

Tarih: 13 Aralık 2018, Perşembe

Saat: 09:30 - 18:30

Yer: InterContinental Otel, İstanbul

Eğitim tüm aile şirketi sahipleri ve gelecek nesillere açıktır.


Katılım ücretleri:
TAİDER üyeleri 750TL+KDV/kişi
Diğer katılımcılar 950TL+KDV/kişi
TAİDER üyesi aynı aileden katılacak 2. kişiye %50 indirim, TAİDER üyesi olmayan aynı aileden 2. kişiye %20 indirim uygulanacaktır.

Banka Bilgileri:
Hesap Adı : Aile İşletmeleri Derneği İktisadi İşletmesi
Banka Adı : Garanti Bankası
Şube Adı : Karabağlar Şubesi
IBAN No : TR17 0006 2000 0890 0006 2939 12
 


07
Ekim
2018

Fark Yaratan Bir Aile: OPET Petrolcülük

TAİDER üyeleri sorumlu şirket bilincinin önemini tartıştı

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından düzenlenen Aileler Buluşması’nın bu ayki konuğu OPET Petrolcülük Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk oldu. “Fark Yaratan Bir Aile” konulu toplantıda konuşan Öztürk, sosyal sorumluluğu kurum kültürü olarak benimseyen bir aile şirketi olan Opet’in bu alanda gerçekleştirdiği projeleri TAİDER üyeleri ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ “Dernek olarak, aile şirketlerinde ‘sorumlu şirket’ bilincinin, şirketin kurumsallaşması sürecinde sağlanması gerekliliğini tüm etkinliklerimizde vurguluyoruz” dedi.

Kurumsallaşma çalışmalarına odaklanan aile şirketlerinin paydaşları olan çalışanlarına, topluma ve çevreye karşı olan sorumluluklarını da göz önünde bulundurmasının başarılı sonuçlar doğurduğunun altını çizen ÖĞÜCÜ “Çevresel duyarlılığın, şirketlere sürdürülebilirlik avantajı sağlamasının yanı sıra, şirketlerin kurumsal itibarlarına da önemli katkı sağladığını düşünüyorum. Çalışanlarına güvenli ve mutlu bir çalışma ortamı yaratan, içinde bulunduğu toplumun refah düzeyini yükselten, çevreye karşı hassasiyet göstererek üretim ve tüketimini şekillendiren firmalar iç ve dış paydaşları nezdindeki itibarı güçlendirmekle kalmıyor, doğru ve yetenekli insan kaynağı tarafından tercih edilme oranını da artırıyor.” dedi.

Nurten Öztürk ise şöyle konuştu: “OPET, öğretmen bir çiftin azmiyle kurulmuş bir marka. Bugün ise akaryakıt dağıtım sektöründe müşteri memnuniyeti liderliğini sürdüren ve uluslararası birçok ödülü olan bir şirket. Ailemizi seçme şansımız yok, her birimiz farklı yörede doğuyoruz. Ama alacağımız eğitimi ve işimizi seçme şansımız var. Bu seçimler ne kadar doğru planlanırsa o kadar güzel şeyler ortaya çıkabiliyor. İçten mutlu olmayan bireyler çevrelerine istenilen anlamda yararlı olamazlar. OPET’in başarısı aslında burada gizli… Tüm çalışanlarımız bu bakış açısına sahip, işine sevgiyle bağlı ve biz büyük bir aileyiz.  Tüm faaliyetlerimizi ve sosyal sorumluluk projelerimizi kurgularken sevgiyle yoğuruyoruz. Ben çocukluğumdan bu yana ülke ve insan sevgisiyle dolarak; çok çalışmaya, kendimi iyi yetiştirmeye, ülkeme ve insanımıza yararlı bir insan olmaya ant içtim. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ederek ülkemiz ve insanımız için fayda sağlamayı sürdüreceğiz.”

Üyeleri aile şirketli sahiplerinden ve gelecek nesillerinden oluşan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği aile şirketlerini ilgilendiren pek çok alanda birbirinden öğrenmeye dayalı deneyim paylaşımı toplantılarına devam etmekte. TAİDER Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 2-3 Kasım tarihlerinde “Aile Şirketlerinin Olumlu Etkileri: Sorumluluk, Esneklik ve Yenilenme” temasıyla İstanbul’da gerçekleşecek. Zengin içeriği ile dikkati çeken Zirveye kayıt için : http://www.taiderzirve.org/


25
Şubat
2018

Liderin Zamansız Kaybı ile Gelen Ani Devir ve Sonrası

TAİDER Liderin Zamansız Kaybı ile Gelen Devir Sürecini Konuştu

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Aileler Buluşması etkinliğiyle üyeleriyle bir araya geldi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte Filli Boya markasıyla tanınan Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar konuşmacı konuk oldu ve tecrübelerini paylaştı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TAİDER İstanbul İl Temsilcisi Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu TAİDER’in aile şirketlerinin sürdürülebilirliği ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları aktararak TAİDER’in gelecek etkinliklerden bahsetti.

“Çalışanlarımızı ailem olarak görüyorum.”

Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar samimi paylaşımlarıyla devir süreci hikayesini aktararak “Babamın vefatının ardından bir yıl duygularımdan arınmaya çalıştım. Bu ilk yılda çok ciddi krizler atlattık ve yönetim kurulu toplantılarında geleceği şekillendirecek kararlar aldık. Bu süreci yalnız atlattım, aileden yönetimsel açıdan kimseden destek almadım. Yönetime, babamın çalıştığı ekiple başladım, zaman içerisinde düzenimiz, ekibimiz yeniden yapılandı. Güvendiğim çalışma arkadaşlarımın olması, açık iletişimde olmamız daha sağlam ilerlememizi sağladı ve bizleri bugüne taşıdı.” dedi.

“Ne zaman babam gibi olmaya çalışsam işler kötü gitmeye başladı.”

Deneyimlerini paylaşmaya devam eden Akpınar, “Babam 20 yaşına geldiğimde ileride şirketi yönetmek isteyip, istemediğimi sormuştu ve o zaman ileride aile şirketimizde çalışacağıma karar vermiştim. Üniversitede bölüm tercihimi bu kararımla yaptım ve öğrencilik dönemimde kendimi psikolojik olarak iş hayatına hazırladım, stajyer gibi yazları babamla fabrikaya gittim ve sürekli gözlem yaptım. İç işleyişi bu süreçte öğrendim. Herkesin çalışma tarzı, öncelikler farklı. Babamın vefatından sonra yönetime geçtiğimde kendi tarzımı yarattım ve kendime ait bir yol haritası belirledim. Hırslarım da hep kendimle ilgili oldu. Başkalarına katkıda bulunmak, başarılı olmak için hırslandım.” diye konuştu.

“Türkiye’den başka ülkede yaşayamam.”

Konuşmasını sonlandırırken Akpınar, “Bir sabah uyandığınızda hiçbir şeyinizin olmadığını görebilirsiniz, bunlar doğal afetlerle de olabilir veya fabrikanızda çıkan bir yangınla da olabilir. Ben hep bu olasılığı düşünerek adımlarımı atıyor ve yaşıyorum. Dünya haritasına baktığımda yaşamak için Türkiye’den daha güzel bir ülke bulamadım. Bu ülkede yaşayacaksak, daha iyiye gitmesi için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.” dedi.


07
Ocak
2018

Sürdürülebilir Aile Şirketi Yaratmak

Sun Grup, Ünlütürk Ailesi'nin konuşmacı konuk olduğu ve sürdürülebilir aile şirketi yaratma konusunda deneyimlerin paylaşıldığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


24
Aralık
2017

Yeni Nesile Yalın Bir Şirket Devretmek

TAİDER üyesi ve Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Reşit Göğüş'ün konuşmacı konuk olduğu, devir süreci tecrübelerinin paylaşıldığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


08
Ekim
2017

Aile Şirketlerinde Müzakereden Arabuluculuğa Alternatif Çözümler

Uluslararası Arabulucu ve Stratejist konuğumuz Sayın Dr. Deniz Kite Güner'in "Aile Şirketlerinde Müzakereden Arabuluculuğa Alternatif Çözümler" konulu bir konuşma yaparak deneyimlerini paylaştığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


07
Mayıs
2017

Geleceğe Güven İlkemiz, 4. Nesil ile Yönetimdeyiz

TAİDER üyeleri, Lila Kağıt Öğücü Ailesi'nin konuşmacı konuk olduğu, devir süreci tecrübelerinin paylaşıldığı etkinliğimizi gerçekleştirdik. Toplantımız ardından BenMaker proje alanını ziyaret ettik. BenMaker projesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KONUŞMACILAR:

ALP ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt Genel Müdür)

1983 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Liseyi Üsküdar Amerikan Kolejinde okuduktan sonra, 2001 yılında Üniversite Eğitimi için Amerika’ya gitti. Tufts Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ek olarak Girişimcilik ve Ürün Tasarımı yan dal programlarını da tamamladı. Öğrencilik hayatı sırasında çalışma hayatına başlayarak çeşitli satıcılık deneyimleri elde etti. Profesyonel anlamda iş hayatına Marmara Şirketler Grubu (MŞG) bünyesinde 2005 yılında mevcut tekstil tesislerinin kesintisiz, doğa dostu ve güvenilir enerji tedariğini karşılamak üzere başlayan enerji işletmesinin kuruluşunda Proje Mühendisi olarak başladı. Devam eden yıllarda sırasıyla kağıt ve konverting tesislerinin ve enerji santralinin ilave kapasitelerinin fizibilitesi, iş planlaması, yatırım uygulama ve devreye alma çalışmalarına proje ve iş geliştirme mühendisi rolü ile devam etti. 5 yıllık Proje Mühendisliğinin ardından, fizibilitesinden itibaren içinde yer aldığı ve organizasyonunun şekillenmesinde katkı sağladığı Hızlı Tüketim Satış, Pazarlama ve Dağıtım şirketinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 2009-2014 yılları arasında görev aldığı bu sürede, temizlik kağıtları alanında Pazar payının 2 kat artırılması, Sofia markasının tüketici bilinirliğinin en çok hatırlanan marka/kampanyalar arasına dahil edilmesi, ihracat satışlarının yükseltilmesi ve nihayetinde 3 kat kapasite artırımını sağlayacak yeni yatırım kararının alınması seviyesine gelinmiştir. Diğer taraftan MŞG’nin kurumsal yönetim seviyesinin geliştirilmesi ve halkla ilişkiler çalışmalarının yürütülmesine katkı sağlamıştır. 2014 yılı ortasında, MŞG’deki onuncu yılında, 2 yıl sürecek bir devir alma programı çerçevesinde Genel Müdür’lük görevine atanmıştır. Şirket vizyonu çerçevesinde (2023’te ISO ilk 100) sanayi ve hızlı tüketim alanında yatırım ve büyüme hedefleri doğrultusunda, bir taraftan kurumsallaşma, markalaşma ve rekabetçi işveren markasına dönüşüm çalışmalarına devam etme, diğer taraftan Yönetim Kurulunun belirlediği değerler doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve 1 kız  ve 1 erkek çocuk babası olan Alp Öğücü, sosyal yaşamında dernek çalışmaları, spor faaliyetleri, doğa gezileri, sinema, yönetim ve psikoloji kitapları okumak gibi konularla ilgileniyor.

AYDIN ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi)

Marmara Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Aydın Öğücü, 1961 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Üniversite’ye kadar eğitimini burada sürdürdü. 1982 yılında Üniversite Eğitimi için İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, “Polimer Kimya Mühendisliği” bölümünü tamamlayarak İstanbul’a geri dönerek Profesyonel iş hayatına Marmara Pamuklu Mensucat’ın kurulumunda çalışmaya başlayarak adım attı. 1984 yılında kurulan Marmara Pamuklu Mensucat İplik işletmesini 2004 yılında Boyahane işletmesi, 2005 yılında Enerji Santrali ve 2007 yılında Lila Kağıt gibi yerli yatırımlar takip etti. Evli ve 3 çocuk babası olan Aydın Öğücü, Üniversite yılında ilk kez tanıştığı ve o günden beri bir hobi olarak devam ettiği gitar merakına ilerleyen yıllarda piyanoyu da eklemiştir.

BURCU ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt İş Analisti)

1987 yılının karlı bir Ocak ayında İstanbul’da dünyaya geldi. Burcu, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden 2005 yılında mezun oldu. Ardından, 2010 Yılında Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite sonrasında Londra’da bulunan London Business School’da  Yönetim alanında Yüksek lisansını tamamladı.Burcu bankacılık sektörüne ilk adımlarını üniversite yıllarında Deutsche Bank ve yüksek lisans sonrası HSBC Bank’ta yapmış olduğu stajlarla adım attı. Profesyonel iş hayatına 2012 yılında Türkiye Ekonomi Bankası’nda Finansal Piyasalar Kurumsal Bankacılık Satış Yetkilisi olarak başladı. 2013 yılında HSBC Bank A.Ş.’nin Hazine ve Sermaye Piyasaları ekibine katıldıktan kısa bir süre sonra Londra’daki HSBC Bank PLC’nin Global Piyasalar Orta Doğu Avrupa ve Sahra Altı Afrika ülkelerinin kurumsal satış ekibinde satış analisti ve yöneticisi olarak görev aldı.  2015 yarısında Türkiye’ye döndükten sonra HSBC Bank A.Ş. Hazine ve Sermaye Piyasası biriminde Kurumsal Satış Yöneticisi olarak Döviz/Faiz/Emtia üzerine Türev Ürünlerin satış ve pazarlaması görevine devam etti. Kariyerinin bankacılık kısmında sorumlu olduğu bölgelerdeki sektöründe lider kurumsal firmaların finansal risk yönetimi için duydukları ihtiyaçlara cevap verecek projelerde çalıştı. Lila Kağıt bünyesindeki kariyerine 2016 yılı Ekim ayı itibariyle başlamış olan Burcu, Türkiye’de SPK Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey ve Türev Araçlar Lisanslarına sahiptir. Ayrıca İngiltere’de görev yaptığı dönemde Finansal Vadeli Yatırımlar konusunda da CISI Level 3 sertifikasını almıştır. Burcu Öğücü’nün arkadaşları ve dostları hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Dostlarıyla ve ailesiyle farklı lezzetleri ve ülkeleri keşfetmek en büyük zevkleri arasındadır.  

ONUR ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt Proje Geliştirme Müdürü)

1988 yılında dünyaya geldi. 2005-2009 yılları arasında Boston Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde üniversite eğitimini aldı. 2009-2010 yılları arasında Hong Kong Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılında Türkiye’ye geri dönerek Lila Kağıt’ta Proje Uzmanı olarak profesyonel iş hayatına girdi. 2011 yılında eş zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans yüksek lisansı yapmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Kurumsal Finansman Uzmanı olarak görev yaptı ve firmalara şirket alımı/satımı, halka arz, tahvil ihracı ve değerleme gibi konularda stratejik danışmanlık verdi. 2016 yılı Nisan ayı itibariyle profesyonel hayata ilk adım attığı Lila Kağıt bünyesinde kariyerine devam etme kararı alarak Proje Geliştirme Müdürü pozisyonunda göreve başlamıştır. Bekar olan Onur Öğücü, hobi olarak doğa sporları ile ilgilenmektedir.


30
Nisan
2017

Aile Şirketlerinde Ayrılık Başarı ve Yenilik Getirebilir mi? Bu Süreç Nasıl Yönetilmeli?

TAİDER üyesi ve Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Esin Güral Argat'ın konuşmacı konuk olduğu, devir süreci tecrübelerinin paylaşıldığı etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Konuk: 

Esin Güral ARGAT

Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı ve Enstitüsü bölümünde devam eden Esin Güral Argat, çalışma hayatına 1992 yılında kendi kurduğu Güven Çini ve Seramik şirketinde başladı. Argat, 1998 yılında aile şirketlerinden LAV’da Genel Müdürlük görevini üstlenmesinin ardından 2005 yılında grubun perakende sektörünü tanımak için başlattığı Evport girişiminin tüm operasyonel ve stratejik süreçlerini yönetti. 2008’de Gürallar Grubu’nun turizm yatırımlarının stratejik yapılanmasını gerçekleştirerek, Travelife Collection “Travelife Gold ”, TUI Holly ödüllerinin sahibi Alibey Resort Side tesisinin kurulumunu yöneten Esin Güral Argat, Züccaciye kolunda, dünyanın 6. cam üreticisi konumunda olan, LAV markasının yaratılma sürecinin mimarıdır. Halen, grubun global marka yaratma stratejisine Maldivler’de lüks otel segmentinde yürüttüğü yatırımla liderlik yapmaktadır.

Esin Güral Argat, bilgi ve teknolojinin iş dünyasındaki önemine olan inancını somutlaştırmak adına Bilkent ve MIT Üniversiteleri ortaklığında yürütülen nano teknoloji ağırlıklı projelerin liderliğini yapmaktadır. Argat, halen Gürallar Grubu’nun sanayi stratejilerinde ve yatırımlarında liderlik etmektedir ve grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev almaktadır. Ayrıca TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri olan Argat, Türkiye İş Kadınları Derneği’nde de Yönetim Kurulu Asil Üyesi olarak görev almaktadır. Evli ve iki çocuk annesi olan Esin Güral Argat iyi derecede İngilizce bilmektedir. 


12
Şubat
2017

Genç Nesiller ile Ailede ve Şirkette Dönüşüm

TAİDER üyesi ve Kırçiçeği Genel Müdür’ü Sayın Meryem Dilşad İpbaş’ın “Genç Nesiller ile Ailede ve Şirkette Dönüşüm” konulu bir konuşma yaparak deneyimlerini paylaştığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.
 


04
Şubat
2017

Paylaşım ile Gelişim - II

Değerli TAİDER Üyeleri,

TAİDER, ülke ekonomisinin itici gücü aile şirketlerinin güçlü sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan ve konusunda aranan, değer gören önemli bir sivil toplum örgütü olma yolunda ilerliyor.

“Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik” sloganıyla 2012 yılında 40 kurucu üye ile yola çıkan TAİDER, bugün 130 aile şirketi ile toplam 435 üyeye ulaştı. Üyelerimizin yarısı, aile şirketlerinde çalışan ya da çalışmak üzere olan 18-40 yaş arası gelecek nesil üyelerimiz. İşletmelerimizin çoğunluğu 2. nesil tarafından yönetilmekte ve 3. nesil ile birlikte çalışmaya başlayan üyelerimiz de çoğalmakta.

TAİDER “gelişim dönemi” stratejilerini hep birlikte oluşturmaya devam ediyoruz. Şubat 2016’da siz üyelerimizin katkılarıyla ilkini gerçekleştirdiğimiz “Paylaşım ile Gelişim” toplantımızı periyodik olarak tekrarlayarak daha iyiye ve daha güzele tutkumuzu sürdürmeyi hedefledik.

4 Şubat, Cumartesi ve 5 Şubat, Pazar günü Kuşadası Hilton Double Tree Otel’de değerli dostumuz Mustafa Doğrusoy yönetiminde, TAİDER gelişim stratejilerinin görüşüldüğü, üye beklenti ve önerilerinin değerlendirildiği arama konferansımızda hareketli ve keyifli zamanlar geçirdik.

Dünyanın ve ulusumuzun zor günler geçirdiği bu dönemde bir geniş aile gibi birbirimize tutunmak, birlik olmak ve daha çok çalışmak zorundayız. Birliktelik ruhu ve sizlerin değerli katkılarının mutlaka yer alması için katılımlarınızı önemle rica ediyoruz. En güçlü yanlarımız olan PAYLAŞIM ve BİRBİRİNDEN ÖĞRENME özelliklerimizden derneğimizin geleceği için yararlanalım. 

Paylaşım ile Gelişim -II toplantısı ardından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayınız.
 


04
Aralık
2016

Geleceğe Hazırlanan Gelecek Nesiller

Tarih: 4 Aralık 2016, Pazar

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı -Yeniköy / İSTANBUL

Saat: 10.00-13.00 Kahvaltı

Konuk: Şükrü Ünlütürk ve ailesi

Etkinlik ücreti: 100TL/kişi

*Sadece üyelere açıktır.  Üyelerimizin aileleri ile birlikte davetli olduğu paylaşım toplantısıdır.

**Dekontunuzu info@taider.org.tr adresine ilettiğinizde kaydınız tamamlanacaktır.
***Ödeme dekontunuzda etkinlik tarihinin ve katılımcı isminin belirtilmesini önemle rica ederiz.


09
Ekim
2016

Aile Şirketlerinde Farklı Nesiller

Değerli Üyelerimiz,

9 Ekim, 2016 Pazar günü İstanbul’da, Helvacızade Gıda İlaç Kimya CEO'su Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil’in aramızda olacağı “Aile Şirketlerinde Farklı Nesiller” konulu etkinliğimizde sizleri aileleriniz ile birlikte aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 9 Ekim, 2016  Pazar

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı -Yeniköy / İSTANBUL

Saat: 10.00-13.00 Kahvaltı

7 Ekim’e kadar lütfen cevap veriniz.

Etkinlik ücreti: 100TL/kişi

*Sadece üyelere açıktır.  info@taider.org.tr

*Üyelerimizin aileleri ile birlikte davetli olduğu paylaşım toplantısıdır.


10
Nisan
2016

Ailede Kurumsallık ve Şeffaflık-İstanbul

Kayıt için lütfen tıklayınız.

Değerli Üyelerimiz,

10 Nisan, 2016 Pazar günü İstanbul’da, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ve ailesinin aramızda olacağı “Ailede Kurumsallık ve Şeffaflık” konulu etkinliğimizde sizleri aileleriniz ile birlikte aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 10 Nisan, 2016  Pazar

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı -Yeniköy /İSTANBUL

Saat: 10:00-13:00 Kahvaltı

Sadece üyelere açıktır.

7 Nisan’a kadar lütfen cevap veriniz.

iletişim için:  info@taider.org.tr

Etkinlik ücreti: 85TL/kişi

*Ödeme salona girişte yapılacaktır.


27
Şubat
2016

TAİDER Paylaşım ile Gelişim Toplantısı-İzmir


01
Şubat
2016

Perdeden Hayata Sinema Sohbetleri-İzmir


17
Ocak
2016

Aile Ruhu ve Birliktelik-İstanbul


30
Nisan
2015

Perdeden Hayata Sinema Sohbetleri-İzmir

Konuşmacı : Prof.Dr.Julide Kesken

Film: The King's Speech - Zoraki Kral

Yer: Key Otel / İzmir

30
Kasım
2018

Uluslararası FBN Girişimcilik Günü ve FBN Gelecek Nesilleri Ödülleri 10. Yıl Kutlaması

Değerli TAİDER Gelecek Nesil Üyeleri,

Berlin’de 30 Kasım – 02 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşecek  Uluslararası FBN Gelecek Nesil Girişimcilik Günü etkinliği kaydınız için davetiyeler e-posta adreslerinize FBN tarafından gönderilmiştir. Etkinlik 100 kişi ile sınırlıdır. Etkinliğe katılmak isteyen arkadaşlarımız Dernek ofisimizle iletişim kurabilirler.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız. – Şifre: Innovation

Uluslararası FBN Gelecek Nesil Girişimcilik Günü Amacı: FBN gelecek nesil ödülleri 10.yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde girişimcilik ruhunun kutlanmasını amaçlar. Aile içi veya dışında girişimcilik projeleri olan çeşitli alanlardaki genç girişimciler, yatırımcılar, stratejistleri biraraya getirir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir: Bu etkinlik sadece TAİDER Gelecek Nesil Üyeleri ile FBN’e üye diğer ülkelerin gelecek nesil üyelerine açıktır. Etkinlik katılım ücreti 975Euro’dur (Moda, aksesuar ve yaşam tarzı ürünleri kapsamında çok uluslu çevrimiçi bir satıcı olan Zalando şirket ziyareti, interaktif oturumlar  ve 2 akşam yemeği dahildir)

Nerede Kalınır: 31 Ağustos’a kadar özel fiyatlardan yararlanmak isterseniz  otel rezervasyonu için lütfen tıklayınız. Etkinlik ücretlerine konaklama dahil değildir.

Gelecek Nesil Komitesi


10
Ekim
2018

Uluslararası FBN 29. Dünya Zirvesi

TAİDER ile Dünya Gelecek Nesil Girişimcilik Ödülü Türkiye’de                                              

Yaşar Grubu 4. nesil üyesi Selin Yiğitbaşı, TAİDER’i temsilen katıldığı Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (Family Business Network International, FBN-I) Gelecek Nesil Lombard Odier Girişimcilik Büyük Ödülü’nü “Goodsted” projesi ile kazandı.

Aile işletmesi üyesi gelecek nesillerin sıra dışı girişimcilik projelerini ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana FBN ve Lombard Odier’ın birlikte düzenledikleri Uluslararası Gelecek Nesil Girişimcilik Ödülleri bu yıl 10-13 Ekim tarihlerinde Venedik’te gerçekleşen FBN 29. Dünya Zirvesi’nde açıklandı. Yaşları 18-40 arası 10 farklı ülkeden adayın yer aldığı yarışmada finale kalan projeler yenilikçilik, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve iletişim ölçütleri gözününe alınarak iş liderleri, yatırımcılar ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Birinciliği “Goodsted” projesi ile kazanan TAİDER üyesi Yaşar Grubu 4. nesil üyesi Selin YİĞİTBAŞI: “Şirketlerin ve bireylerin yetenekleri, zamanları, malzeme ve mekan gibi sahip oldukları varlıkları ile kar amacı gütmeyen projelere destek olmalarını kolaylaştıran bir platform olan Goodsted, sosyal projelerle destekçileri güvenilir ve şeffaf bir şekilde bir araya getirmek amacıyla kuruldu.” dedi. Projeyi geliştirirken, sürdürülebilir kalkınma için toplumsal yardımlaşmanın gerekliliğinden yola çıktığını belirten Selin YİĞİTBAŞI “Bir aile şirketi içinde büyümek bana azim, kararlılık, inanç ve yeni şeyler denemekten korkmamayı öğretti. 2018 yılı başında Goodsted üzerinde çalışmaya başlarken, UNDP’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne destek olma hayaliyle yola çıktım. Sürdürülebilir kalkınma için daha fazla kuruluşun ve bireyin sosyal projeleri destekleyebilmesi gerekiyor. Pek çok kişi ve kurum bunu yapmak istediği halde doğru projeye ulaşamıyor, ulaştıklarında da verdikleri desteklerin, gönüllü çalışmalarının takibi, geri bildirim toplama ve etki ölçümünü kolayca yapamıyor. Bu platform sayesinde, sadece kuruluşlar değil, bireyler ve özellikle de yeni beceriler kazanmak isteyen gençler de zaman içinde dünyanın pek çok yerindeki sosyal projeye gönüllük katılma ve destek sağlama imkanı bulabilecek” dedi.

Platformun kurumsal şirketlerde çalışanların yürüttüğü gönüllülük programlarının takibini de kolaylaştıracağını söyleyen YİĞİTBAŞI “Platform kullanıcılara, destek verdikleri projeler ile ilgili raporlama yapma ve geri bildirim imkanı tanıdığından, özellikle çalışanlar tarafından yürütülen gönüllülük projelerinde aktif olarak kullanılacağını düşünüyorum” dedi. Goodsted platformunun ilk versiyonu 2019 yılında Londra’da kullanıcılara açılacak ve sonraki dönemde de Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Uluslararası FBN Hakkında: Merkezi Lozan’da olan FBN, aile şirketlerinde nesiller boyu başarı ve sürdürülebilirliği destekleyen uluslararası bir organizasyondur. “Aileler İçin, Aileler Tarafından” söylemi ile 65 ülkede farklı sektörlerden, 33 üye dernek ve 3600 aile şirketinden 16.500 aile üyesi ile aile şirketlerinin nesiller boyunca gelişimine destek vermek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. TAİDER, FBN Yönetim Kurulu’nda, Gelecek Nesil Liderlik Komitesi’nde ve Polaris Projesi Çalışma grubunda Türkiye’yi temsilen yer almaktadır. Uluslararası FBN’nin her yıl düzenlenen Dünya Zirvesi'nin 30’cusu 16-19 Ekim 2019 tarihinde Udaipur, Hindistan’da gerçekleşecektir. FBN 15. Gelecek Nesil Dünya Zirvesi ise 27-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Brezilya’nın Recife şehrindedir. Uluslararası FBN ve Gelecek Nesil Girişimcilik Ödülleri hakkında ayrıntılı bilgi için info@taider.org.tr


08
Haziran
2018

Uluslararası FBN Polaris Çalışmaları

Polaris Çalışmaları Milan, İtalya

06
Haziran
2018

Direktörler Gelişim Toplantısı ve FBN Genel Kurulu

Milan, İtalya

28
Nisan
2018

Uluslararası FBN 14. Gelecek Nesil Zirvesi

Değerli Gelecek Nesil Üyelerimiz,

Bu sene 14.sü düzenlenen Uluslararası FBN Gelecek Nesil Zirvesi La Hulpe, Belçika'da gerçekleşmiştir.


10
Şubat
2018

Uluslararası FBN Uluslararası FBN Gelecek Nesil Retreat

09-10 Şubat tarihlerinde Londra’da gerçekleşen Uluslararası FBN Gelecek Nesil Retreat toplantısına TAİDER Gelecek Nesil Komitesi’nden Kemal Urhan, Onur Eren, Ayşe Ünlütürk, Selin Yiğitbaşı ve Çağla Köşkeroğlu katılmıştır.
 

24
Ocak
2018

Direktörler Toplantısı

Uluslararası FBN Direktörler Buluşması, Brüksel, Belçika

08
Kasım
2017

Uluslararası FBN 28. Dünya Zirvesi

Uluslararası FBN 28. Dünya Zirvesi İspanya’da Gerçekleşti

Zirvede TAİDER 10 kişilik delegasyon ile Türkiye’yi temsil etti

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Türkiye paydaşı olduğu 31 ülkede örgütlenmiş İsviçre merkezli aile şirketlerinde nesiller boyu başarı ve sürdürülebilirliği destekleyen bir organizasyon olan Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (FBN-I, Family Business Network International) 28 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde düzenlediği Dünya Zirvesi etkinliğini bu yıl İspanya’nın Grand Kanarya adasında düzenledi.

“Aile Şirketlerinin Olumlu Etkileri: Sorumluluk, Esneklik, Yenilenme" temalı zirve öncesi düzenlenen aile üyesi bilgilendirme programında Indıtex grubu içinde yer alan Zara, Massimo Dutti ve Bershka ayrıca Mango, Puig, Codor Niu,  Cobega, Estrella Galicia gibi dünyaca ünlü markaların aile şirketi firmaları ziyaret edildi.

 Oldukça yoğun geçen 3 günlük zirvede TAİDER delegasyonu “modern aileler-modern zorluklar ve yaratıcı çözümler; küresel makro gelişmeler ve aile şirketlerinin tepkileri; bugün kimim yarın kim olacağım; aile sistemleri değişimi nasıl yönlendiriyor?” gibi konu başlıklarında oturumlara katıldılar ve delegasyondan 2 kişi ile zirve programında konuşmacı olarak yer aldılar.

 TAİDER Kurucu Başkanı ve Uluslararası FBN Yönetim Kurulu Üyesi Şerife İnci Eren konuşmacı olduğu “Hayırseverlik çemberi” oturumunda bilgi ve deneyimlerini uluslararası platformdaki dinleyicilerle paylaştı.

Cenevre’de aile şirketlerinde sürdürülebilirlik ve liderlik FBN eğitimine katılan farklı ülkelerden 60 gelecek nesil üyesi arasından seçilen 3 gençten biri olan TAİDER Gelecek Nesil Üyesi Ayşe Ünlütürk ise “Daha iyi aile şirketi, daha iyi Dünya” konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.   

 Uluslararası FBN 31 ülkede farklı sektörlerden, 3400 aile şirketinden 4500’ü gelecek nesil üyesi olmak üzere 11.000 aile üyesi ile çalışmalarını sürdürmektedir. Önümüzdeki yıl Uluslararası FBN Dünya Zirvesi 10-13 Ekim 2018 tarihinde Venedik, İtalya’da gerçekleşecek. Uluslararası FBN 14. Gelecek Nesil Zirvesi’nde ise 28 Nisan-01 Mayıs 2018 tarihleri arasında Belçika’nın La Hulpe şehrinde dünyanın dört yanından aile şirketi gelecek nesilleri buluşacaklar.


17
Mayıs
2017

Direktörler Gelişim Toplantısı ve FBN Genel Kurulu


26
Nisan
2017

Uluslararası FBN 13. Gelecek Nesil Zirvesi

Değerli Gelecek Nesil Üyelerimiz,

Bu sene 13.sü düzenlenen Uluslararası FBN Gelecek Nesil Zirvesi "Noktaları birleştirmek: Gelecek Neslin Sorumlulukları Sayesinde Aile Şirketlerinde Yenilenme" temasıyal Goa, Hindistan'da gerçekleşmiştir.


25
Ocak
2017

Direktörler Toplantısı


02
Kasım
2016

FBN 27. Dünya Zirvesi Suzhou, Çin

Katılımcılar, 27 yıldır devam eden FBN zirvelerinde, Dünya’nın 28 ülkesinden gelen aile şirketi sahipleri ve gelecek nesilleri büyük ve küçük grup toplantıları, aile işyeri ziyaretleri, sosyal aktivite, birlikte zaman geçirme ve öğrenme fırsatlarına sahip olurlar.

Zirve teması: Aile şirketlerinde Ben’den ‘Biz’ olmaya doğru; farkındalık, çatışma çözümü ve uyumun topluluğunu oluşturmak.

Kimler Katılabilir: TAİDER üyesi aile şirketi sahipleri ve gelecek nesilleri.                                

                              


19
Mayıs
2016

FBN Genel Kurul, Almanya

Yer: Murnau/Almanya 

28
Ocak
2016

FBN-I Direktörler Toplantısı Cenevre-İsviçre

Yer: Cenevre/İsviçre

14
Ekim
2015

FBN 26. Dünya Zirvesi Montrö, İsviçre

14-17 Ekim 2015

FBN Dünya Zirvesi

Yer: Montrö-İsviçre


06
Mayıs
2015

FBN Retreat- Yıllık Genel Kurul

6-8 MAYIS 2015

FBN Retreat- Yıllık Genel Kurul

Yer: Cenevre-İsviçre


28
Ocak
2015

FBN-I Direktörler Toplantısı Lozan-İsviçre

FBN Direktörler Toplantısı

28-30 Ocak, 2015

Yer :Lozan-İsviçre


10
Haziran
2014


04
Ekim
2012

Aile İşletmeleri Derneği / TAİDER ’in üyeliği FBN-I Londra Zirvesi’nde Onaylandı

Aile İşletmeleri Derneği / Taider’in de üyesi oldugu FBN-I (Family Business Network International / Aile İşletmeleri Uluslararası İletişim Ağı) (www.fbn-i.org)’ in 23.Uluslararası Zirvesi 4-6 Ekim 2012 tarihlerinde Londra’da düzenlendi. FBN-I aile işletmelerine destek vermek adına aile işletmeleri tarafından 1989 yılında kurulmuş kar gütmeyen uluslararası bir network. 28 ülkeden 5600 aile üyesi ile aile işletmelerinin jenerasyonlar boyunca başarılı olmasına destek vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

TAİDER’in FBN-I ‘ ya yapmış olduğu üyelik başvurusu, Londra’ da yapılan 23.Dünya Zirvesi öncesi gerçekleşen FBN Genel Kurulu’nda kabul edilerek onaylandı.

Dünya çapındaki 5.600 üyesinden 800’ü aşkın aile temsilcisinin katılımı ile oldukça yoğun geçen bu zirvenin vizyonu, aile işletmelerinin dünyada büyüme ve sürdürülebilir gelişimde oynadığı rolü irdelemekti. “Olağanüstü Performans” başlık ve içeriğinde aile işletmeleri için başarının temel faktörleri ve gelecekte neler olabileceği konuşuldu.

Londra Olimpiyatları’ndan da alınan ilham ile bu zirvede delegeler aile şirketlerinin global arenadaki rekabet becerisini, bayrak yarışını ve yarışta başı çekmek için yaptıklarını tartıştılar. Zirvede aile şirketlerinin temsilcileri büyümeyi yakalamanın, insanlar için yeni çalışma ortamları yaratmanın ve kurumsallaşmanın bir aile şirketinin sürdürülebilirliğindeki önemli rolü mercek altına alındı.

23. FBN-I Londra Zirvesi’ne Türkiye’den TAİDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Söke Un ve İnci Holding temsilcileri katıldılar.

Yedi Başlık Altında Çalıştaylar Yapıldı

Örnek aile vakalarının incelendiği çalıştay başlıkları GİRİŞİMCİLİK, YÖNETİM DEVRİ, DEĞERLER, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, İNSAN SERMAYESİ, VARLIK YÖNETİMİ ve LİDERLİK idi.

12 farklı ülkeden, 16 farklı ailenin vaka olarak sunum yaptığı bu çalıştaylardan biri olan YÖNETİM DEVRİ konusunda “Başarı için Yönetim ve Güç Paylaşım Platformları “ başlığı altında Türkiye’den İnci Holding’ de bir sunum yaptı.Taider üyesi Haluk Alacaklıoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen sunumu İnci Ailesi 2.kuşağından Perihan İnci ve 3.kuşağından Şelale Zaim gerçekleştirdi.

Konferansın sonunda bayrak, 10-12 Ekim 2013 te 24.Uluslararası Zirve ‘ye, Rio de Janeiro’ da ev sahipliği yapacak Brezilya’ya törenle teslim edildi.

Taider , Türkiye’nin birçok ilinden 40’ın üzerinde aile şirketi bir araya gelerek Aile İşletmeleri Derneği olarak kuruldu. Aile şirketleri için dinamikleri anlamak ve başarılı yönetilmek, gelişim, organizasyon, kurumsallaşma, sürdürülebilirliği sağlamak gibi konularda bilgi üretmek, en güncel eğitimleri edinmek ve deneyimleri paylaşmak amacıyla faaliyete başlayan TAİDER, 40’ ın üzerinde şirketin katılımı ile kuruluş aşamasını tamamladı.Türkiye’nin birçok ilinden aile şirketlerinin katılımı ile kurulan dernek, iş sahibi aileler arası iş birliği, dayanışma, paylaşım ve iletişim ağı yaratmayı hedefliyor.


06
Aralık
2018

Aile Anayasası Eğitim Programı

Tarih: 06 Aralık 2018, Perşembe
Saat: 10.00-18.00
Yer: InterContinental Otel, İstanbul


04
Aralık
2018

Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Uygulamalar ve Deneyimler, Denizli

Kayıtlarınız için görseldeki TAİDER Netnect QR kodunu taratabilir ya da https://goo.gl/1yhWsY adresi üzerinden kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz ve Dostlarımız,

Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Uygulamalar ve Deneyimler konusunda 04 Aralık 2018 Salı günü DEGİAD işbirliği ile Denizli’de düzenlenecek toplantımızda sizleri aileleriniz ile birlikte aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 04 Aralık 2018, Salı

Yer: Dedeman Park Otel, Denizli

Program:

14.00 Kayıt ve Kokteyl

14.30 Açılış Konuşmaları

14.45 Panel

16.00 Kapanış

Lütfen 30 Kasım’a kadar kayıt formunu doldurunuz.

*Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.


21
Eylül
2018

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik, Adana

TAİDER Kuzey Yıldızı, Adanalı Aile Şirketleri İle Buluştu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Adana Sanayici ve İşadamları Derneği daveti üzerine düzenlediği “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” toplantısında, Adana Sanayi Odası, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği ile TAİDER üyesi aile şirketi sahipleri bir araya geldi.

Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora KOCAMAN ve ADSİAD Başkan Vekili Vedat GİZER’in de katıldığı toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ, TAİDER’in 2012 yılından bu yana “Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik” misyonu ile aile şirketlerinin genlerinde var olan sürdürülebilirlik kavramını güçlendirmeyi amaçlayan Türkiye’nin çeşitli illerinde etkinlikler gerçekleştirdiğini belirtti. 

Kurumsallaşma olmadan aile şirketleri yeteri kadar uzun yaşayamıyor

ÖĞÜCÜ konuşmasında kurumsallaşmanın, aile şirketleri tarafından aşılması gereken en önemli aşılması zorluklardan birisi olduğuna değinerek “Bir kurumun içinde çalışan herkes, o kurumun karşılaşabileceği her durumda ne yapılacağını, herhangi bir talimat almaksızın biliyor ve yine herhangi bir talimat almaksızın yapıyorsa, o zaman kurumsallaşma yolculuğu başlamış demektir. Kurumsallaşma olmadan, aile şirketleri maalesef yeteri kadar uzun yaşamıyor” dedi. 

Sürdürülebilirlik konusunda özen göstermek bir maliyet değil, kazanımdır

Sürdürülebilirlik konusunda başarılı uygulamaları hayata geçiren kurumları ödüllendirmek ve üretirken değer yaratan bir kültür oluşturmak amacıyla 2017 yılında Kuzey Yıldızı Aile İşletmelerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri’ni vermeye başladıklarını aktaran ÖĞÜCÜ “TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü, başarılı sürdürülebilir uygulamaların örnek alınmasına, kurumların sürdürülebilirlik konusunda öz farkındalıklarını sağlamaya yönelik çıktılar üretmesine olanak sağlıyor. Ayrıca ödül sürecinde yetiştirdiğimiz genç nesillerden oluşan değerlendiricilerle sürdürülebilirlik konusunda yetkin gelecek nesiller yaratmayı da hedefliyoruz” dedi.

Sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yürüten kuruluşların hem marka, hem de piyasa değerlerinin arttığı söyleyen ÖĞÜCÜ “Aile şirketlerine finansal kaynak sunan ve kurumsallaşmamızda itici gücü sağlayan büyük yatırımcılar için de sürdürülebilirlik günümüzün en önemli konularından biridir.  İyi bir yatırım ortağı, uzun vadeli bir finansman veya krediye ulaşmak için de size yol açacaktır” dedi. 

Türk insanı iyi örnekleri gördükçe daha kolay adapte oluyor

Ödül mekanizmalarının gelişmeyi hızlandırıcı bir rolü olduğunun da altını çize ÖĞÜCÜ “Türk insanının aklı gözündedir. İyi örnekleri gördükçe, daha kolay öğrenir, adapte ederiz. Kuzey Yıldızı gibi ödül mekanizmalarının gelişmeyi hızlandırıcı bir rolü de bulunuyor. Ödüle başvuran bütün kuruluşların kendilerini bağımsız bir şekilde ölçüme tabi tutulmalarının aslında en büyük ödül olduğunu düşünüyorum” dedi. 

TAİDER’in paydaşı olduğu Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı FBN’nin POLARIS sürdürülebilirlik projesi ile küresel çapta önemli bir çalışma gerçekleştirdiğini belirten ÖĞÜCÜ, bu projeye ait etki değerlendirme testini en çok dolduran ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ve bu nedenle sürdürülebilirlik konusunu dünyada en ciddiye alan derneklerin başında TAİDER geldiğini de vurguladı. 

Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri 02 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek Sabancı Ailesi 3. nesil üyesi Sayın Ali Sabancı’nın açılış konuşmacısı olacağı TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde sahiplerini bulacak. 

“Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” toplantısı, TAİDER Üyesi ve TETA Teknik Tarım Yönetim Kurulu Üyesi Sumer TÖMEK BAYINDIR’ın yöneticiliğinde gerçekleştirilen panel ile devam etti. Panelde TAİDER Başkanı ve Lila Kağıt 3. nesil üyesi Aydın ÖĞÜCÜ ve TAİDER üyesi, Özbuğday Tohumculuk 3. nesil üyesi Aykut ÖZBUĞDAY kendi aile işletmelerindeki sürdürülebilirlik çalışmalarını, Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketici Birimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müberra BABAOĞUL sürdürülebilir tüketim, tüketici ve çevre bilinci konularında çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.


11
Temmuz
2018

ALPHAZIRKEL Ortak Etkinliği

TAİDER üyeleri Uluslararası Aile İşletmeleri ve Girişimcilik İletişim Ağı ALPHAZIRKEL’in Konuğu Oldu 

Merkezi Münih'te bulunan Alman girişimci aile şirketlerinin üye olduğu ALPHAZIRKEL, TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyelerini ağırladı. Dünyaya yayılmış ve uluslararası aile işletmeleri arasında iletişim sağlayan, sınırlar ve kültürel geçmişler arasındaki deneyimlerin aktarılmasını hedefleyen ALPHAZIRKEL tarafından hazırlanan program çerçevesinde, TAİDER üyeleri Münih’teki BMW otomotiv üretim tesisleri, BAUER Kompresör İşletmesi ve NYMPHENBURG Porselen Fabrikası gibi köklü geçmişi bulunan aile şirketlerini ziyaret ettiler. 

TAİDER üyeleri ALPHAZIRKEL tarafından düzenlenen “Şirket Sahibi Olmak Zor, Gelecek Nesil Olmak İse Daha Zor” başlıklı toplantıda, Alman aile şirketlerinin gelecek nesiller ile ilgili bilgi ve deneyimlerini gözlemleme fırsatı buldu. Toplantıda söz alan konuşmacılar, gelecek nesil üyelerine üniversite eğitiminin ardından, başka şirketlerde staj yaparak kendi şirketlerine hazırlanmayı önerirken, ortak görüş gelecek nesil üyelerinin güçlü yanlarına güvenmesi, alçakgönüllü davranması ve dinlemeyi öğrenmesi oldu. Ziyaret edilen şirket sahibi aile üyelerinden şirket/aile arası ilişkileri ve şirketin devamlılığı için ne tür çalışmalar yapıldığı bilgileri paylaşıldı.

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü, Yönetim Kurulu Üyeleri Aysu Dalan Benlioğlu, Mehmet Özcan, Naile Göçen Çukurova ile TAİDER üyeleri Huriye Öğücü, Gülseren Özcan, Meral Ekmekçioğlu ve Fulya Saka’nın katıldığı organizasyonda, T.C Münih Başkonsolosluğu’nu da ziyaret eden katılımcılar, düzenlenen şehir turu ile programlarını tamamladılar.


13
Mart
2018

Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Büyük ve Küçük Ölçekli İşletmelerde Kurumsallaşma

TAİDER, Antalya’da Aile Şirketleri ve Sürdürülebilirliği Konuştu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, “Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Büyük ve Küçük Ölçekli İşletmelerde Kurumsallaşmanın Yeri” konusunu Antalya’da düzenlenen toplantıda gündeme taşıdı.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ev sahipliğinde düzenlenen panelin yöneticiliğini AGT Ağaç Sanayi 2.nesil üyesi Mehmet Semih SÖYLEMEZ gerçekleştirdi. Panelde TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Lila Kağıt 3.nesil üyesi Aydın ÖĞÜCÜ, TAİDER Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve TETA Teknik Tarım Yönetim Kurulu 2.nesil üyesi Sumer TÖMEK BAYINDIR, TAİDER Denetim Kurulu Üyesi ve Levent Kimya 2.nesil Üyesi Atıl PEKŞEN konuşmacı olarak yer aldılar.  

Panelin açılış konuşmasını yapan Mehmet Semih SÖYLEMEZ "TAİDER’in yarattığı güvenli ortamda gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası toplantılarında sadece kendinize özel olduğunu düşündüğünüz sorunların aslında birçok aile şirketinde yaşandığına şahit olabiliyor ve çözümün nerede olduğunu fark ediyorsunuz” dedi.

Doğru Kurumsallaşan Aile Şirketleri Sürdürülebilir Kalabilir

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ konuşmasında, kurumsallaşmanın önemine dikkat çekerek, “Dünyadaki ekonomik ve finansal sınırların kalktığı, yapay zekanın güç kazandığı ve rekabetin hızla arttığı ortamda doğru kurumsallaşan aile şirketlerinin sürdürülebilirliğinden bahsedebiliriz.” dedi. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin ve istihdamın lokomotifi olan aile şirketlerinin güçlü ve sürdürülebilir büyümesinin önemine değinen ÖĞÜCÜ, TAİDER’in üstlendiği misyon gereği aile şirketleri sahipleri ve gelecek nesillerine yönelik tecrübelerin ve bilginin paylaşıldığı etkinlikler ve zirveler düzenlemekte olduğunu, gelenekselleşen TAİDER ulusal aile işletmeleri zirvelerinin 6.sının ise “Aile Şirketlerinin Olumlu Etkileri: Sorumluluk, Esneklik ve Yenilenme” temasıyla 2-3 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşeceğinin bilgisini verdi. TAİDER Akademi eğitimlerinin ise “Aileler İçin, Aileler Tarafından” mottosuyla aile şirketi sahipleri ve gelecek nesillerinin ihtiyaçlarına yönelik özgün içerikte tasarlandığını iletti.

Aile Şirketleri Geleceğe Umutla Bakmalı

TAİDER Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sumer TÖMEK BAYINDIR,” Aile şirketlerinin genlerinden getirdikleri girişimcilik, hızlı karar alma ve hayatta kalma gibi üstün özellikleri var. Bunun yanına ailenin çekim gücünü, tüketicinin veya paydaşlarının nezdinde nesiller boyu güvenilir değerler olarak kalabilmelerini eklediğimizde karşımıza son derece güçlü bir yapı çıkmakta. Bu yapının sürdürülebilir olması için ailenin ve işin kurumsallaşması yani bir sistem içinde işlemesini sağlamak gerekiyor” dedi.  Aile şirketlerinin sürdürülebilirlik yolculuğunda rehber olmayı amaçlayan TAİDER Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik projesi ve ödülü hakkında bilgi veren TÖMEK, “Kuzey Yıldızı ödülü çevre, insanlar, toplum, gelecek nesiller ve yönetişim alanlarında aile şirketleri için özel olarak tasarlanmış ve geri bildirim raporları ile iyileştirilecek alanları ortaya koyan, farkındalık sağlayan TAİDER’e özgü bir çalışmadır ve tüm aile şirketlerini bu çalışmada yer almaya davet ediyoruz.”.  dedi.

Yönetim Kurulları Adil, Şeffaf, Hesap Verebilir ve Sorumlu Olmalı

TAİDER Denetim Kurulu Üyesi Atıl PEKŞEN aile şirketlerinde şirket belli bir büyüklüğe eriştikten sonra yönetim kurulu ile icranın birbirinden ayrılmasının şirketin kurumsallaşma sürecindeki faydalarını açıklayan konuşmasında “Ailenin kurumsallaşması için ise aile anayasası gibi bir araç var. Ama her aile birbirinden farklı kültürel değerlere ve iş yapış şekline sahip. Bu nedenle kullanılan araç ve yöntemler her aileye özgü olmak durumundadır. Doğru kurumsallaşma aile şirketlerinde iş, ortaklık ve aile arasındaki dengenin sağlanmasıdır.” dedi. Aile şirketlerinde profesyonellerle çalışmanın işlerden uzaklaşmak anlamına gelmediğini söyleyen ATIL buna ek olarak,” Aile üyeleri sadece aile bağı olduğu için işe alınmamalı, işe alım ve terfi süreçleri tıpkı bir profesyonel gibi düzenlenmeli “şeklinde konuştu.

Toplantı, ANSİAD Başkanı Sadi KAN ve TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ’nün karşılıklı hediye takdimi ile son buldu. 


20
Şubat
2018

Aile Şirketlerinde Yönetim Kurulu 4.0

TAİDER “Aile Şirketleri’nde Yönetim Kurulu 4.0”ı tartıştı

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği “Aile Şirketlerinde Yönetim Kurulu 4.0” konusunu gündeme taşıdı.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği ve BUSİAD (Bursa Sanayi ve İşadamları Derneği) işbirliği ile düzenlenen etkinlikte Odgers Berndtson Türkiye, Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol ve SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel konuşmacı olurken, oturumu TAİDER Bursa İl Temsilcisi ve Ünver Grup 3. Nesil üyesi Dilara Korgavuş yönetti.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, TAİDER’in üstlendiği görev itibarı ile son derece önemli bir sivil toplum kurulu olduğunu ifade ederek, aile şirketlerinin sürdürülebilirliği ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaların önemine dikkat çekti. TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü ise açılış konuşmasında tüm dünyada büyümenin yaratacağı değişim ve dönüşüm için bugünden hazır olmak gerektiğini vurguladı.

“2025 yılına kadar Fortune 500 listesindeki şirketlerin yüzde 75’i yok olacak ve yaşayacak şirketlerin yüzde 50’si ise henüz kurulmadı.”

Küresel Aile Şirketleri Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’deki aile şirketlerinin dijital gelişmelerin öneminin farkında olduğunu belirten Öğücü konuşmasında dünyadaki dijitalleşme süreci ile ilgili şunları söyledi: “Küresel ortalama yüzde 59 civarındayken, Türk aile şirketlerinde araştırmaya katılanların yüzde 62’si dijital gelişmelerin faydalarının farkında ve hatta faydalarını ölçmeyi sağlayan gerçekçi planlara sahip olduklarını belirtiyor. Gen teknolojisindeki hızlı gelişmeleri, big data yönetimi, yapay zeka ve yaratıcı düşüncenin giderek artan önemini, robotların hayatın her alanına entegrasyonunu düşündüğümüzde, aile şirketlerinin günlük faaliyetlerinin ötesini düşünebilmeleri ve gelecek beş veya on yıl içinde var olma ihtimallerini hesaplamaları kaçınılmaz. Amerika’daki Babson Koleji tarafından yapılan araştırmaya göre 2025 yılına kadar Fortune 500 listesindeki şirketlerin yüzde 75’i yok olacak ve yaşayacak şirketlerin yüzde 50’sinin henüz kurulmadığı öngörülüyor. Bu sonuçlar bize şirketlerimizin devamlılığı için bilhassa yönetim kurulundaki yapılanmayı değiştirmemiz gerektiğini, bilişsel esnekliği yüksek, donanımlı, yaratıcı, genç ve çeşitlilik kavramlarını barındıran bir yapıya geçinilmesinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Tıpkı Dünyaca ünlü spor müsabakalarında kullanılan İsviçreli saat firması Tag Heuer’ın danışman kuruluna yaş ortalaması 18 olan gençleri dahil etmesi gibi.”

“Dijitalleşme 4.0 değil 5’e hazır olmalıyız. Ancak aile eko sistemeninin değerlerini de unutmamalıyız”

 Etkinlikte konuşan SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel, şirketlerin gelecek süreçte dijital gelişmelere hazırlıklı olması gerektiğini vurgulayarak “2000 yılında ilk kez tüm insanlık tarihine eş değer veri üretildi. 2020 yılında ise tüm insanlık tarihinin 20 katı büyüklüğünde veri üretilmesi bekleniyor. Tüm şirketlerin bu sürece hazır olmaları için organizasyonel yapılanmasını tamamlaması çok önemli. Gelecek süreçte  artık insan kaynağını değil yeteneği yönetiyor olacağız. 2030 lara kadar yepyeni meslekler olacak.  Bugün adını bile koyamadığımız bir çok meslek olacak. Bugünkü meslekler ise o gün için yetmez duruma gelecek. Bizlerin beyaz yaka mavi yaka ayrımı olmaksızın kendi yeteneklerimizi çok yükseltmemiz gerekiyor. Dijitalleşme 4.0 değil 5’e hazır olmalıyız. Ancak aile eko sistemeninin değerlerini de unutmamalıyız” diye konuştu.

“Her geminin bir kaptanı olmak zorunda ancak nesiller arası geçiş için şirket içinde bir güven oluşmalı.”

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol ise konuşmasında kurumsallaşma  sürecinde ailenin tüm işleyişi profesyonellere devretmesinin sürdürülebilir olmadığını vurguladı. Erol, “Ailenin tamamen el çekmesi de doğru değil.  Yönetim Kurulu’nun  önümüzdeki 5-10 içinde nereye ilerleyeceği ve ne yapacağı çok önemli.  Amaç ortak ise niyet iyi ise bilgi vizyonu destekleyecek kadar iyi ise tüm sorunlar aşılabilir. Ancak alacağımız çok mesafe var. Bu da bir olgunlaşma süreci. Biz 6 -7 yıldır olgunluk düzeyimizi dış gözlemlerle ölçmek açısından uluslararası geçerliliği olan bağımsız denetim mekanizmalarının yanı sıra iç denetim mekanizmalarımızla de ilerliyoruz. Her geminin bir kaptanı olmak zorunda ancak nesiller arası geçiş için şirket içinde bir güven oluşmalı. Türkiye bir dönüşüm yaşıyor. Globalleşme sürecinde artık farklı yetkinlikler öne çıkıyor ve ihtiyaç duyuluyor. Ancak en önemlisi her iki tarafında da güveninin sağlanması” dedi.

“250 yılda yaşanmış değişim 10 yıl içinde yaşanıyor.  Şirketler bu süreci iyi yönetirse fırsat, yönetemezse büyük risk altında olacak.”

Dijitalleşme sürecinde ekip çalışmasının önemine dikkat çeken Odgers Berndtson Türkiye, Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar ise  şirketlerin büyük bir değişim ve dönüşüm döneminde olduğunu belirterek, “İnsan ve etik en önemli konu başlığı haline geliyor. Dijitalleşme ana trendleri ise bütün gündemi değiştiriyor.  Bu süreçte insanlar, aile üyeleri olsun olmasın gerekli yetkinliklere sahip mi değil mi? Önemli olan bunu belirleyebilmek. 250 yılda yaşanmış değişim 10 yıl içinde yaşanıyor.  Şirketler bu süreci iyi yönetirse fırsat, yönetemezse büyük risk altında olacak” diye konuştu.


24
Kasım
2017

Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim

İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliyle düzenlediğimiz Prof. Dr. A. Tuğba Karabulut'un oturum yöneticisi olduğu Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim konulu panelde değerli üyelerimiz Tekin Urhan, Serra Soysal Koyuncu ve Vefa Reşat Moral konuşmacı olarak yer aldılar. Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederiz.
 


22
Mart
2017

TAİDER Kampüste: Köklerinden Öteye

TAİDER Kampüste: Köklerinden Öteye projemizi İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ilk kez hayata geçirdik. Projenin amacı ülkemizin gelecek nesilleri olan üniversite öğrencilerine, aile şirketlerindeki deneyimleri aktarmak ve öğrencilerin profesyonel iş dünyasına bakış açılarını geliştirmektir. Değerli iş insanları ve profesyonel yöneticilerin konuşmacı olarak yer aldığı panellerin yanı sıra üyelerimiz de tanıtım masalarında üniversite öğrencileri ile kariyer imkanlarını paylaşmış oldular. Hedefimiz TAİDER Kampüste projesini Türkiye’deki diğer üniversitelerle buluşturmaktır. Etkinlik ardından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayınız.


28
Şubat
2017

Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı

Türk Aile Şirketleri Kuzey Yıldızı’nın Peşinde…

Aile İşletmeleri Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödül Sürecinde Kurumsal Sürdürülebilirlik Yaklaşımlarını Ölçümleme İmkanı Bulacaklar

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesi ve ülkemiz ekonomisinin daha sağlıklı ve istikrarlı büyümesine destek olmak amacıyla 2012 yılından itibaren çalışmalarına devam ediyor.

TAİDER, aile işletmelerinin sürdürülebilirlik alanında erişebileceği bir yol haritası ortaya koyma ihtiyacına cevap vermek üzere 2016 yılında Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Projesini hayata geçirdi.

Bu proje ile aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini ve kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan işletmelerinin teşvik edilmesini amaçlıyor. Proje 4 başlıkta ilerlemektedir.

  • Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilecekleri ve geri besleme alabilecekleri Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi Türkçe olarak sunuldu.

Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirme Testi için:

http://bimpactassessment.net/familybusinessnetwork

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi Türkçe Soru Rehberi için:

http://taider.org.tr/images/belgeler/kuzey_yildiziaile_sirketlerinde_surdurulebilirlik.pdf

  • Değerlendirme testini başarıyla tamamlayan Aile Şirketlerini takım çalışmasına ve birbirlerinden öğrenerek gelişmeye teşvik eden “Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları”  oluşturuldu.
  • Projenin ana eksenini oluşturan “Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü” ile kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan, çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller açısından fark yaratarak ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesi amaçlandı. Ödül tasarım ve uygulama sürecinde ARGE Danışmanlık ile gönüllü işbirliği içinde bulunulmaktadır.
  • Ödül sürecinde şirketin, saha ziyaretleri ile çözemediği sorularına yanıt bulması, sunulacak sonuç raporu sayesinde şirketler gelişen ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkanı sağlanması hedeflendi. Değerlendiricilerin, değerlendirme sürecinde öğrenmelerine fırsat sağlanması ve öğrendiklerini kendi şirketinde de uygulama imkanı bulması bu sürecin en önemli çıktısı olacaktır.           


09
Şubat
2017

Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik-BURSA

TAİDER Bursa Sanayicileri ve İşadamları ile Buluştu

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 09 Şubat tarihinde Bursa’da Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ev sahipliğinde “Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik” konulu bir toplantı düzenledi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, toplantılarında aile şirketlerindeki ihtiyaçların saptanması, değerler yönetimi, güven ilişkisinin korunması, ailede uyuşmazlıkların etkin yönetimi, kurumsallaşma, nesiller arası devir planlaması, ailede ve işte doğru iletişim gibi aile şirketleri açısından önem taşıyan konuları gündeme taşıyor.

“Aile Şirketlerinin Türkiye’ye Karşı Sorumlulukları Var”

BUSİAD Evi, konferans salonunda gerçekleşen toplantıda açılış konuşması BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan tarafından yapıldı. BUSİAD bünyesinde pek çok aile şirketi olduğunun altını çizen Baylan, aile şirketlerinin dünyada ve Türkiye’de çok büyük önem taşıdığını ifade etti. Bursa’da aile şirketlerinin Cumhuriyetin ilanı sonrası özellikle 1940’li yıllardan sonra gelişmeye başladığını belirten Baylan, “Bursa’da sanat yüksekokullarından mezun olan büyüklerimiz başta olmak üzere değerli girişimcilerimiz öncülüğünde Bursa sanayisi gelişimini hızla sürdürdü. İlk aile şirketlerinin tohumları da bu yıllarda atıldı Otomotiv ana sanayinin şehrimize gelmesi ve yan sanayinin da gelişmesiyle Bursa’nın sanayi yolculuğu hız kazandı. İlk başlarda tekstil ile sanayileşme hamlesine başlayan kent, sonrasında otomotiv ana sanayi ve onun disipline ettiği başarılı bir yan sanayi ile ekonomik açıdan çok değerli bir şehir haline geldi” diye konuştu. Aile şirketlerinin Türkiye’ye karşı sorumlulukları olduğunu kaydeden Baylan, Türkiye’nin geleceği açısından firma sahiplerinin olası sıkıntılar yaşamadan önce gerekli önlemleri almalarının son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi. 

“Türkiye’de aile işletmeleri, nesil devri nedeniyle kilit bir noktada”

Baylan’ın ardından söz alan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, Derneğin “Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik” sloganı ile 2012 yılında kurulduğunu, hedeflerinin, “ülkemizi aile işletmelerinin nesillere devir oranının en yüksek olduğu ülke yapmak” olduğunu belirtti. Dünyada ve Türkiye’de ekonominin ağırlıklı gücünü aile işletmelerinin oluşturduğunu ifade eden Bayındır, Türkiye’de şirketlerin çoğunda birinci nesille ikinci neslin, ya da ikinci nesille üçüncü neslin birlikte görev yaptığını kaydetti. Bayındır, Türkiye’nin birinci nesilden ikinci nesle ve ikinci nesilden üçüncü nesle devrin tam ortasında yer aldığının altını çizerek, bunun da aile işletmelerinin ömrü açısından çok kritik bir nokta olduğunu vurguladı. Bayındır, şöyle devam etti: “Bu devir atlatıldıktan sonra işler çoğu zaman yoluna girmiş oluyor. Türkiye’deki işletmelerin nesiller arası geçişini sağlama noktasında TAİDER’in önemli bir görevi var. Ülkemizde büyük holdingler dahil ciddi bir aile işletmeciliği yapısı var. Sürdürülebilirlik aslında denge anlamına geliyor. Bu dengenin nasıl kurulabileceği ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Biz Türk insanına güveniyoruz ve bu kabiliyette olduğumuza inanıyoruz. Yeter ki farkında olalım. Sürdürülebilirlik anlamında her ailenin kendi formülü olabilir ancak uzun yıllar başarılı olmuş sürdürülebilir aile işletmelerinin 4 temel unsuru olduğunu yapılan akademik çalışmalarla görüyoruz. Bunlar kurumsallaşma adına iyi yönetişimi temel almaları, ailenin çekim gücünü korumaları, aile içindeki ve dışındaki yetenekleri belirleyip geliştirmeleri ve üst yönetim devrine belirli bir disiplin getirmeleri.”

Bayındır konuşmasına devam ederken, TAİDER, İzmir merkez olmak üzere İstanbul, Bursa, Ankara temsilcilikleri ile Türkiye genelinde farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarından örnekler verdi. Kuzey Yıldızı projesiyle de aile şirketlerinde sürdürülebilirlik kavramını çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller başlıkları ile anlatmaya ve bu alanda çalışmaları teşvik etmeyi amaçladıklarını aktardı. Sözlerine devam eden Bayındır 28 Şubat’ta İstanbul’da tanıtım toplantısıyla kamuoyuna açıklanacak olan “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” projesi kapsamında gerçekleştirilecek Aile Şirketleri Sürdürülebilirlik Ödülü hakkında da konukları bilgilendirdi. Sürdürülebilirlik ödüllerinin 03-04 Kasım tarihlerinde her yıl geleneksel olarak gerçekleşen dünyaca ünlü konuşmacıların davet edildiği ve değerli aile şirketi üyelerinin başarı ve başarısızlık öykülerinin paylaşıldığı, tecrübelerin aktarıldığı TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde verileceğini söyledi.

TAİDER’in önemli bir diğer projesi olan TAİDER Aile İşletmeleri Akademisi hakkında bilgi aktaran Bayındır, aile işletmelerinin sürdürülebilirliğini destekleyen özgün eğitim programları hazırlamak, bilgi aktarmak, yol göstermek amacıyla kurulan TAİDER Akademi’nin eğitimlerine Nisan ayında başlayacağını belirtti.

“Aile işletmelerinde sürdürülebilirlik ailenin ve işletmenin beraber kurumsallaşması ile mümkündür”

Sumer Tömek Bayındır’ın ardından söz alan İstanbul Kültür Üniversitesi Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ufuk Tutan “Aile İşletmelerinde Kurumsallaşma, Aile Anayasası ve Yönetim Devri” isimli bir sunum yaptı. Tutan aile işletmelerinde kurumsallaşma, aile anayasası ve yönetim devri konularında aile şirketi sahipleri ve gelecek nesil üyelerinin farkındalıklarının sürdürülebilir şirketler olma yolunda ilk adım olduğunun altını çizerek konuşmasına başladı. Tutan şöyle devam etti “ Aile ve şirketin kurumsallaşması beraber yapılmalıdır. Yüzlerce yıl ayakta kalabilmiş aile işletmelerinin ortak özellikleri değişen dünyaya uyum göstermeleri, insana değer vermeleri, işe odaklanmaları, işletmede yetki devri yapmaları, temel aile kültürüne ve değerlere sahip olmaları, aile içi güçlü iletişim ve genç neslin yetiştirilmesi olarak sıralanabilir. Bütün bu sayılanlar ancak doğru kurumsallaşma ile mümkündür” diyen Tutan işletmelerin geleceği açısından ilk üç neslin önemli olduğunu, en büyük risk birinci nesilden ikinci nesile geçişte yaşandığını söyledi. Devir planlarının kurucu hayattayken yapılması gerektiğini vurgulayan Tutan yapılmış alan çalışmaları sonuçlarından örnekler vererek sözlerin tamamladı.

Toplantı plaket töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.     


16
Aralık
2016

TAİDER ile TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyeleri Buluşması

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği ile  TÜRKONFED Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri biraraya gelerek aile şirketlerini ilgilendiren konularda 2017 yılından başlayarak ortak çalışmalar ve projeler geliştirmek üzere görüşmelerde bulundular. 


14
Aralık
2016

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik

TAİDER KUZEY YILDIZI PROJESİ AİLE İŞLETMELERİNDE SÜRDÜRÜLEBİRLİĞİ SAĞLAMADA YÖN GÖSTERECEK

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) tarafından başlatılan, Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi kapsamında, birbirinden değerli yerli ve yabancı uzmanların konuşmacı olarak yer aldığı toplantı,  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) işbirliğiyle 14 Aralık Çarşamba günü İstanbul’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

TÜRK İŞ DÜNYASINDA AİLE SADAKATİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN İTİCİ GÜÇTÜR

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, “Tüm dünyada işletmelerinin %75’nin ülkemizde de %95’inin aile işletmesi olduğunu biliyoruz. Ülkelerin baskın ekonomik gücü aile işletmeleridir. TAİDER İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara temsilcilikleri ile Türkiye genelinde farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarını sürdürürken başlattığı Kuzey Yıldızı projesiyle de aile şirketlerinde sürdürülebilirlik kavramını çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller başlıkları ile anlatmaya ve bu alanda çalışmaları teşvik etmeyi amaçlamaktadır” dedi. “Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik” sloganı ile yola çıkan Derneğin kuruluş amacının aile şirketlerinin sürdürülebilirliği olduğunu sözlerine ekleyen Bayındır sürdürme güdüsünün Türklerin kökeninde yer aldığını belirterek eski Türklerin kültüründe yer alan hayat ağacının tam da sürdürülebilirliği ifade ettiğini ve bu simgenin Anadolu’nun geleneksel motiflerinde sıklıkla işlendiğini, daha sonra da göçlerle dünyaya yayıldığını sözlerine ekledi. “Aile bizim kültürümüzün çok önemli bir öğesidir. Türk iş dünyasında aile sadakati önemli bir güçtür. İşte bu gücün yani aile sisteminin işletme sitemi ile dengede olması halinde sürdürülebilirlikten bahsedilebilir” dedi.

HAREKETE GEÇMEMEMİZİN MALİYETİ HAREKETE GEÇMEMİZİN MALİYETİNDEN ÇOK DAHA YÜKSEK

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Metin Akman “Günümüzde artık şirketlerin sadece ne kadar kâr elde ettiği değil, bu kârı nasıl elde ettiği de önemli bir kriter haline geldi. Dünyaya ve topluma karşı sorumlu davranması beklenilen iş dünyasının, uluslararası standartları yakalaması, tüketicileri ile güven ilişkisi kurması ve küresel boyutta rekabet edebilmesi için çalışmalarının merkezine sürdürülebilirliği alması şart.” Dedi. Konuşmasının devamında aile şirketlerine değinen Akman “Hem dünyada,  hem de Türkiye’de ekonominin belkemiğini oluşturan aile şirketlerinin sürdürülebilirliği içselleştirme ve iş dünyasına liderlik etmede de öncü rol oynayabileceğine inanıyorum çünkü aile şirketleri genlerinde sürdürülebilirlik kavramını barındırıyor.” ifadelerini kullandı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İNSANLIĞIN BİR HEDEFİDİR VE EN İYİ ÖRNEKLERDEN FAYDALANMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Açılış Konuşmalarının ardından sahneye çıkan ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu Dr. Yılmaz Argüden, TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Yarışması’nı tanıttı. Argüden “Ödüller özellikle sivil toplum kuruluşlarının güçlü toplumu yönlendirme araçlarından bir tanesidir. Çünkü iyi örneklerin ortaya çıkması onlardan daha çabuk öğrenilmesini sağlar. Sürdürülebilirlik de insanlığın bir hedefi olduğuna göre en iyi örneklerden faydalanmaya ihtiyacımız vardır.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır’ın oturum yöneticisi olduğu “Aile Şirketleri Sürdürülebilirliğin Neresinde?” konulu panelde, konuşmacılar TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komite Başkanı Naile Göçen Çukurova, B Corp Türkiye’den Simge Aydın, Aile İşletmeleri Ağı (FBN) Hollanda’dan Desiree Van Der Kaaji ile Aile İşletmeleri Ağı (FBN) Hindistan’dan Arjun Chowgule dünyadan ve Türkiye’den örneklerle sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları aktardılar.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA SÜRDÜRÜLEBİLİR AİLE ŞİRKETLERİ İLE MÜMKÜNDÜR

Panelde konuşan Naile Göçen Çukurova, “Dünyada ve ülkemizde önemli, büyük şirketlerin hemen hemen hepsi aile şirketleridir, dünyayı aile şirketleri yönetmektedir. TAİDER olarak sürdürülebilir bir işletme anlayışını benimsiyoruz. Sürdürülebilirlik andımızda aldığımızdan daha fazlasını aktarabilmek için çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller için söz verdik. Farkındalık yaratmak ve aile şirketlerinde bilincin gelişmesini desteklemek amacıyla “Türk Aile Şirketleri Kuzey Yıldızının Peşinde” sloganıyla bir yarışma düzenliyoruz.” dedi.

AİLE ŞİRKETİNİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARINI ÖLÇÜMLEYİN, KIYASLAYIN VE İYİLEŞTİRİN

B Corp Türkiye’yi temsilen konuşan Simge Aydın, Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi Anketi’nden bahsetti. Aydın “B Corp sadece dünyanın en iyisi olmayı değil, dünya için en iyi olmayı amaçlayan şirketlerin gönüllü olarak katıldığı bir topluluk ve küresel bir liderlik hareketidir ” dedi. Aile şirketlerinin sürdürülebilirlik alanında faaliyetlerinin etkilerini ölçerek bu alanda daha etkin çalışmalara yapmalarını teşvik etmek üzere Uluslararası Aile Şirketleri Ağı (FBN International) B Lab tarafından oluşturulan aile şirketlerine özgü Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi Türkçe Soru Rehberi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Kuzey Yıldızı : Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi testi için:

http://bimpactassessment.net/familybusinessnetwork

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi Türkçe Soru Rehberi için:

http://taider.org.tr/images/belgeler/kuzey_yildiziaile_sirketlerinde_surdurulebilirlik.pdf

İŞİMİZ AİLE DEĞERLERİMİZİN BİR YANSIMASIDIR-HOLLANDA’LI BİR AİLE ŞİRKETİNDEN ÖRNEKLER

Uluslararası FBN Gelecek Nesil Üyesi ve 1953 yılında büyükbabası tarafından kurulan domates üreticisi REDSTAR Aile Şirketi’nin 3.nesil üyesi Desiree Van Der Kaaji, Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi ‘ni kendi aile şirketinde yenilik yapmak üzere bir araç olarak gördüğünü ve kurucuların bu anlayışa hakim olmalarının ancak gelecek nesilleri ile bir arada çalışırlarsa mümkün olacağının altını çizdi. Sürdürülebilirlik yolculuğunda aile şirketindeki deneyimleri paylaşan  Kaaji “Aile şirketlerini birarada tutan gücün aile değerleri olduğu ve bunun tüm Dünya’da farklı coğrafyalarda bile özünde sürdürmek kaygısı taşıdığını “ söyledi. 

100 YILLIK CHOWGULE AİLESİ –HİNDİSTAN’DAN ÖRNEKLER

“Hindistan cevizi yağı, bambu ve ahşap eşya ihracati ile 1916 yılında ticaret hayatına atılan Chowgule ailesi bugün madencilik, taşımacılık, otomotiv gibi ana sektörlerde Hindistan’ın önde gelen grup şirketlerinden biri olmuştur” diye sözlerine başlayan 4.nesil üyesi Arjun Chowgule 40 kişilik ailenin her hafta sonunda birlikte kahvaltı yapmasının özel bir anlamı olduğunu söyledi. Bu kültürün aslında Türk Aile Şirketlerinde de deneyimlediğini sözlerine ekleyen Chowgule kurucu nesillerin aile şirketlerinin gelecek nesil üyelerine işlerini devrederken liyakatın esas alınmasının altını çizdi. Uluslararası FBN Gelecek Nesil Zirvesi’nin 26-29 Nisan 2017 tarihlerinde Hindistan’ın Goa kentinde gerçekleşeceğini ve 18-40 yaş arası aile şirketi gelecek nesil üyelerine özel olarak tasarlandığını” sözlerine ekledi.

AİLE ŞİRKETLERİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ KAPSAMINDAKİ FAALİYETLERİ FİNANSAL AÇIDAN DESTEKLENİYOR

Panel oturumunun ardından “Enerji Verimliliği ve Finansman” konusunda Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) Banka İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu TURSEFF’in, Sürdürülebilir Enerji kapsamındaki faaliyetlerini aktardı. Hatipoğlu, Sürdürülebilir enerji kapsamındaki faaliyetlerini, faiz ve vade avantajları sağlayan finansman, projelere ücretsiz destek, politika diyaloğu ile yatırımların uygulanmasında yardımcı olmak olarak özetledi.  Piyasalardaki proje finansman boşluğunu doldurduklarını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Oturumların son bölümündeki soru-yanıt kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları yöneltme imkânı bulurken, toplantının sonunda konuşmacılara değerli paylaşımlarından ötürü TAİDER’e özgü tasarlanmış, aileyi simgeleyen seramik anı hediyesi verildi. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


05
Kasım
2016

Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik - Biga

Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik

TAİDER BİSİAD Ortak Etkinliği

Konuşmacılar:

Sumer Tömek Bayındır (TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı)

Prof. Dr. Ufuk Tutan (İstanbul Kültür Üniversitesi-AGMER)

Tarih: 5 Kasım 2016, Cumartesi

Saat: 09:00-11:00

Yer: Köşdere Oteli Biga, Çanakkale

Program:

09:00 Hoş Geldiniz

09:30 Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik

10:00 Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma

10:30 Soru - Yanıt

11:00 Kapanış

*Etkinlik ücretsiz olup, TAİDER ve BİSİAD üyelerine açıktır.


28
Eylül
2016

Aile Şirketlerinde Devir

Değerli Üyelerimiz ve Dostlarımız,

28 Eylül 2016, Çarşamba günü Manisa'da gerçekleşecek “Aile Şirketlerinde Devir ” başlıklı toplantımızda sizleri görmekten mutluluk duyacağız.

Konuşmacılar:

Perihan İnci (İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi)

Şükrü Ünlütürk (Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı)

Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu (Shoe City Yönetim Kurulu Üyesi)

Tarih: 28 Eylül 2016, Çarşamba

Saat: 16.00-18.45

Yer: Manisa Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu

Program:

16.00 Hoş Geldiniz

16.30 Açılış Konuşmaları

17.00 Oturum

18.15 Soru-Yanıt

18.45 Kapanış 

Lütfen 25 Eylül'e kadar cevap veriniz – info@taider.org.tr

*Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.

Saygılarımızla,

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği


06
Mayıs
2016

Hissedarlara Özel Yönetim Kurulu Üyeliği İhtisas Programı-İzmir

Program Ücreti: 1.200TL+KDV'dir. TAİDER üyelerine %50 indirim uygulanmaktadır. 

Detaylı bilgi ve kayıt için: abalcilar@tkyd.org 0212 347 6273-Ahmet Balcılar


27
Nisan
2016

TAİDER-Akbank-Deloitte-Sabancı Üniversitesi EDU "Aile Şirketleri Araştırması" Lansmanı-İstanbul

Aile Şirketleri için Sürdürülebilir Başarının Anahtarları Araştırması

Akbank’ın, aile şirketlerinin kurumsallaşma ve sürdürülebilir olma yolculuğunda yardımcı olmak  amacıyla, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU, Deloitte ve TAİDER Aile İşletmeleri Derneği işbirliğiyle hazırladığı “Aile Şirketleri için Sürdürülebilir Başarının Anahtarları” araştırması, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Aile şirketlerine bir rehber niteliği taşıyan araştırmada, araştırmaya katılan aile şirketleri ile yapılan görüşmeleri derleyerek ve yorumlayarak yaptığı analizleri içeren araştırma kitap, Akbank Aile Şirketleri Akademisi’nde bir kaynak kitap olarak kullanılmaya başlanacak.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır konuşmasında, aile işletmelerinin Türkiye ekonomisindeki önemine dikkat çekerek, “Ülkemizdeki aile şirketlerinin özgün gereksinimleri ve sürdürülebilirlik arayışlarını destekleyen yönetim ilkeleri geliştirmeleri ve deneyimlerini bir güven ortamı içinde paylaşmalarına olanak sağlamak üzere TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’ni 2012 yılında İzmir’de kurduk. Bugün farklı sektörlerden, farklı yapılara sahip aileler, İzmir merkezimiz ile İstanbul, Bursa ve Ankara temsilciliklerimizde yapılan toplantılarda fayda sağlayabilecekleri pek çok yeni bilgiye ulaşabiliyor, yapılan paylaşımlar ile kendi ailelerinde ve işletmelerinde önemli olanın ne olduğuna dair farkındalıklarını artırıyorlar. Paydaşı olmaktan memnuniyet duyduğumuz “Aile Şirketleri için Sürdürülebilir Başarının Anahtarları” araştırmasının sonuçlarının da benzer bir şekilde ailelere ve işletmelerine başarılı örneklerden öğrenme olanağı sunacağına inanıyorum.” dedi.

Kitapçığı indirmek için lütfen tıklayınız.


06
Nisan
2016

Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik-Mersin

Kayıt için lütfen tıklayınız.

Değerli Üyelerimiz,
6 Nisan, 2016 Çarşamba günü Mersin’de gerçekleşecek, “Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik” konulu TÜGİAD Çukurova işbirliği ile düzenlediğimiz bilgilendirme seminerimizde sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız. 


Program: 
16.00-17.00 Kayıt /çay-kahve
17.00-17.20 Açılış Konuşmaları
17.20-18.30 Bilgilendirme Semineri
18.30-19.00 Soru – Yanıt
19.00-19.30 Oyunu Değiştirenler – Kapanış

Yer: Hilton Otel, Mersin

Açılış Konuşmacıları:
Armağan Öner – TÜGİAD Çukurova Yönetim Kurulu Başkanı
Sumer Tömek Bayındır – TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı
Konuşmacılar:           
Hasan Şemsi – BERDAN CİVATA Yönetim Kurulu Başkanı
Zeynep Şemsi Aysalar – BERDAN CİVATA Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Müdür
Atıl Pekşen – Levent Kimya Yönetim Kurulu Başkanı
Ömer Abdo – HATEKS Yönetim Kurulu Üyesi
Moderatör: 
Mustafa Bayındır – Nöron Eğitim Merkezi Yöneticisi

“Oyunu Değiştirenler” Engin Tan Narin – Narin BYS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

4 Nisan’a kadar lütfen cevap veriniz
İletişim: info@tugiadcukurova.org  / 0545650 6373
Etkinlik ücretsizdir.


03
Mart
2016

Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik-Balikesir

Konu: Aile Şirketlerinde Yönetim Genç Kuşağa Devredilirken Neler Yaşanıyor?
Konuşmacı:
Doç. Dr. Ufuk Tutan (Yaşar Üni.)
Sumer Tömek Bayındır (TAİDER Y.K. Başkanı)
Yer: Onhann Otel
Saat: 18.00 - 19.30

TAİDER - BAGİAD - EGİFED Ortak etkinliğidir.


30
Eylül
2015

TAİDER-TÜSİAD Sohbet Toplantısı

Yer: TÜSİAD Merkez Ofis/İstanbul
Tarih: 30 Eylül, 2015 Salı
Etkinlik adı: "Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik"
 

04
Haziran
2015

KALDER - “Mükemmelliği Arayış Sempozyumu”

Konuşmacı temsilen: Sumer Tömek Bayındır

Yer: Hilton / İzmir

Oturum: Kuşaklararası Denge


19
Mart
2015

Aile Anayasası Çalıştayı

KONU : “Aile Anayasası Çalıştayı”

Yer: EGİAD-İzmir

Saat : 10.00-17.00


19
Kasım
2014

TKYD Gündem Toplantısı


20
Mart
2018

Ulusal Ekonomik Daralmalardan Aile Şirketlerinin Çıkışı

TAİDER Ankara “Ulusal Ekonomik Daralmalardan Aile Şirketlerinin Çıkışını” Konuştu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Ankara temsilciliği tarafından gerçekleştirilen “Ulusal Ekonomik Daralmalarından Aile Şirketlerinin Çıkışı” konulu toplantı Petaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve 2. nesil üyesi Dr. Begüm AKIŞ’ın yöneticiliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda Actus Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı ve Target Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Adnan NAS ile TBMM 22. Dönem Başkanvekili, Ankara Milletvekili ve Yorum Matbacılık Kurucusu Yılmaz ATEŞ izleyiciler ile görüşlerini paylaştı.

Panelin açılışını yapan TAİDER Ankara Temsilcisi, KAM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve 2.nesil üyesi Berkan BAYKAM katılımcılara TAİDER’in kuruluş hikayesi ve hedeflerinden bahsederek, “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü”, TAİDER Akademi ve 2-3 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek olan TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi hakkında bilgi verdi.

Aile Şirketleri Ekonomik Krizlerde Dalgakıran Görevi Görüyor

Panelin açılış konuşmasında aile şirketlerinin Türkiye ekonomisine olumlu katkılarından da bahseden Aydın ÖĞÜCÜ “Aile işletmeleri gelişmekte olan ekonomilerin birçoğu için önemli üretim, istihdam ve katma değer yaratan ekonomik birimlerdir. Aynı zamanda bu ekonomiler açısından özellikle ekonomik kriz dönemlerinde dalga kıran görevi görmektedirler” diye konuştu. ÖĞÜCÜ, ülkemizin üretim potansiyelinin ve istihdamının neredeyse yüzde 95’ini gerçekleştiren aile şirketlerinin etkin yönetimi ve gelecek planlamasının, toplumsal refah artışına da katkıda bulunacağına dikkat çekti.

 Kurucu Nesil Mücadeleci Oluyor 

Türk aile şirketlerinin batıya oranla çok daha genç oldukları için daha kısa vadede büyümek isterken ölçek küçüklüğü, finans erişimi kısıtı, kuşak değişiminin iyi yönetilememesi ve ekonomideki yapısal zaaflar nedeniyle kriz etkilerine daha fazla açık olduğunu söyleyen Adnan NAS “Bu bakımdan Türk aile şirketlerinin nitelikli profesyonel yöneticiler ve güçlü kurumsal yapı ile etkin aktif-pasif, finans yönetimi ve ortaklıklar yoluyla rekabet güçlerini arttırmaları hayati önem taşır.”” dedi.

 Eğitime Yapılan Yatırım, Üretime Yapılan Yatırımı Artırır

Devletin gelirlerinin yaklaşık yüzde 75’inin KDV, kurumlar ve gelir vergisinden oluştuğunu, bunun da yüzde 60’ının aile işletmeleri tarafından sağlandığına dikkat çeken Yılmaz ATEŞ “Ülkemizde yaşanan büyük krizlerde ilk olarak aile şirketleri etkilenir. Eğitim ve üretiminin birbirine bağlı olduğu asla unutulmamalıdır. Eğitime yapılan yatırım, üretime yapılan yatırırımı artırır. Eğitim artarsa, üretim de artar“dedi.

Toplantı, katılımcıların soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi. 


25
Eylül
2017

Aile Şirketlerinde Dijitalleşme: Dijital Dönüşüm Ne Demek?

TAİDER, Aile Şirketlerinde Dijital Dönüşüm Konusunu İşledi

 Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 25 Eylül’de Ankara’da “Aile Şirketlerinde Dijitalleşme: Dijital Dönüşüm Ne Demek?”  konulu bir toplantı düzenledi.

TAİDER üyeleri ve ülkemizin önde gelen aile şirketi temsilcileri ile gelecek nesil üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği, TOBB Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü dernek hedef ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  Dijital uygulamaların bir yandan tehdit oluştururken bir taraftan da fırsat sunduğu vurgulayan Öğücü, değişim hızına adapte olan şirketlerin rekabette avantaj sağlarken, dönüşümde yavaş kalan şirketlerin ise teknolojinin yıkıcılığının etkisinden kurtulamadığını söyledi.

TAİDER Ankara temsilcisi, Gelecek Nesil Üyesi ve KAM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Berkan Baykam, aile şirketlerinin farklı nesillerinin bir araya geldiği TAİDER etkinliklerinde paylaşılan tecrübelerin üyelerin aile ve iş hayatlarına olumlu yansımaları olduğunu gözlemlediklerini, bunun nedeninin dernek misyonunun çok özel olması ve alanında Türkiye’deki tek dernek olarak aile şirketi üyelerinin ihtiyaçlarına doğrudan cevap verebilecek platformlar yaratılması olduğunu söyledi.

TAİDER üyeleri, Ankara’nın ve ülkemizin aile şirketi sahipleri ile aile şirketi gelecek nesil üyelerinin bir araya geldiği toplantıda Arkan & Ergin JPA International Kurumsal Finansal Ortak Doğan Taşkent ve Mentors Network Türkiye Kurucusu Mehmet Onarcan konuşmacı olarak yer aldılar.

 Doğan Taşkent: Dijital dönüşüm aile şirketlerinde tehdit değil bir fırsattır.

Doğan Taşkent, ortamın, risk algısının, donanım ve takım yetkinliklerinin günümüzde hızla dönüştüğünü belirtti. Aile şirketlerinin üstün özelliklerinden biri olan hızlı karar verme ve girişimcilik çekim gücünün bu dönüşümü fırsata çevirmek için önemli olduğunu vurguladı. Aile şirketlerinde yetişkin nesil “işimi nasıl daha iyi yaparım” derken gelecek nesilin “işimi daha farklı nasıl yaparım?” sorusu ile süreçlere yaklaştığını örneklerle ifade etti. Taşkent, yaşam döngüsünde düşmemek için kendini yenilemek gerektiğini, yaşanan tecrübeler ile algılarımızı kapatmamamızın önemini kaydetti. Dijitalleşme ile dijital dönüşümün birbirinden farklı olduğunu yetişkin neslin farkındalığının bu noktada çok önemli olduğunun altını çizdi. Aile şirketlerine inovasyonu serbest bırakmalarını ve gelecek neslin hata yapmasına izin vermelerinin geleceğe yapılan bir yatırım olarak görülmesini önerdi.

Mehmet Onarcan: Dijitaleşme ile rekabetin önündeki engeller kalkmıştır.

Mehmet Onarcan, Peter Drucker’ın “Kültür Stratejiyi Kahvaltıda Yer” sözünü hatırlatarak, dijital dönüşüm için önce farkındalık ve kültürel dönüşüm çalışmalarının başlatılması ve bunu güçlü bir stratejinin takip etmesi gerektiğini ifade etti. İş modellerindeki değişim hızının ve yıkıcı yenilikçiliğin etkisinin katlanarak arttığı günümüzde, insanlar gibi fikirler de dolaşım içinde ve dijitalleşme ile rekabetin önündeki engeller kalkmıştır diyen Onarcan, müşteri odaklı olmanın ve hızla gelişen, yaygınlaşan teknolojilere adaptasyonun aile şirketleri için de artık hayati olduğuna vurgu yaptı. Herkesin kendi sektörü ve işinin gelecekte nasıl şekilleneceğini sorgulaması gerektiğini, tüm stratejilerin yeniden gözden geçirilmesi ve dijital dönüşümün üst yönetim tarafından sahiplenilen ancak tüm organizasyona yayılan ve özümsenen bir hareket olması gerektiğini ifade etti.  Türkiye’de inovasyon ve girişimcilikte çoğu zaman etkin mentorluk almanın paradan daha önemli olduğunu belirten Mehmet Onarcan, dönüşümü başarmak için farklı deneyimlerden faydalanmak, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin oyuncularını tanımak, inovasyonu serbest bırakmak, teknoloji startup’larını keşfederek onlarla birlikte çalışmanın, aile şirketlerinin sürdürülebilirliğine ve geleceğine önemli katkı sağlayacağının altını çizdi.

 İstanbul’da 03-04 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Ali Koç’un açılış konuşmacısı olacağı TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde tekrar bir araya gelecek üyeler ve Türkiye’nin seçkin iş aileleri “Aile Şirketlerinde Benden Bize Doğru” temasıyla yapılacak oturumlarda paylaşımlarına devam edecekler.


21
Nisan
2017

Aile Şirketleri için Yeni Güç: Fon ve Dış Kaynak

TAİDER, Aile işletmeleri Derneği 21 Nisan 2017, Cuma günü Anıtkabir ve Kurtuluş Müzesi ziyareti, TAİDER üyesi KAM A.Ş. işyeri gezisinin ardindan “Aile Şirketleri için Yeni Güç: Fon ve Dış Kaynak”  konulu  toplantıyı Ankara Ticaret Odası'nda gerçekleştirdi.Tüm katılımcılarımıza ve TAİDER Ailemize teşekkür ederiz.

Değerli paylaşımları için konuşmacılarımıza ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Toplantı ardından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayınız.

Toplantımızın CNN Türk kanalında çıkan haberini izlemek için tıklayınız.

TAİDER, Aile Şirketleri için Fon ve Dış Kaynak Konusunu İnceledi

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 21 Nisan’da Ankara’da “Aile Şirketleri için Yeni Güç: Fon ve Dış Kaynak”  konulu bir toplantı düzenledi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Ankara temsilciliği tarafından düzenlenen toplantıda, aile işletmelerinin sürdürülebilirliğini sağlarken dışarıdan fon kullanımı, şirket birleşmeleri ve satın almaları hakkında doğru yöntem ve araçlar hakkında bilgiler ve bu süreçte yaşanan olumlu, olumsuz tecrübeler paylaşıldı.

TAİDER üyeleri, Ankara’nın ve ülkemizin aile şirketi sahipleri ile aile şirketi gelecek nesil üyelerinin bir araya geldiği toplantıda ilk oturum “Aile Şirketini Güçlendirmek Üzere Şirket Satma Örnekleri” konu başlığında düzenlendi. ÇEPAŞ Galvaniz Demir Çelik Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Kahraman, Canpa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özcan ve Plasser Türkiye Demir Yolu Makinaları A.Ş. Genel Müdürü ve Çanga Grup Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Onur Çanga’nın konuşmacı olarak yer aldıkları oturumun yöneticiliğini Servo Capital Advisors Yönetici Ortağı Kaan Kiziroğlu yaptı.

Toplantının ikinci oturumu “Fon Yöneticileri ve Aracılar, Aile Şirketi Alanlar” konusunda gerçekleşti. Kovvan A.Ş. Kurucusu ve Genel Müdürü Emre Özbek’in yöneticisi olduğu oturumda, Mediterra Capital Yönetici Ortağı Ahmet Faralyalı, 3 Seas Capital Partners Yönetici Ortağı İbrahim Arınç ve Anka Capital Yönetici Ortağı Serhat Çiçekoğlu konuşmacı olarak yer aldılar.

Son derece verimli geçen toplantının son bölümündeki soru ve yanıt kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları yöneltme imkânı elde etti. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Konuşmacılar ve Toplantı Yöneticileri:

AHMET FARALYALI (Mediterra Capital Yönetici Ortak)

Ahmet Faralyalı , Mediterra’nın kurucu ortağı, yönetici ortağı ve yatırım komitesi üyesidir. Ahmet, Arzum Elektrikli Ev Aletleri, ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği ve Tavuk Dünyası yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Mediterra’yı kurmadan önce Ahmet, Kohlberg Kravis Roberts (KKR)’ın Londra ofisinde Türkiye yatırımlarından sorumlu yönetici olarak görev yapmıştır. Kendisi Türkiye ve Avrupa'da kaldıraçlı satın almalar ve büyüme sermayesi işlemleri gerçekleştirmiştir. UN Ro Ro ve Pages Jaunes Groupe (PAJ.PA) yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.
Ahmet, Stanford Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı (MBA), UCLA’da Uygulamalı Matematik ve İş Ekonomisi dallarında lisans eğitimini tamamlamıştır

EMRE ÖZBEK (Kovvan A.Ş. Kurucusu ve Genel Müdürü)

Emre Özbek Kovvan Ortak İnovasyon Ajansı kurucusu ve yöneticisidir. Kovvan, aralarında aile işletmelerinin de bulunduğu, orta ve büyük boy işletmelerin yeni ürün, servis ve iş modeli geliştirme ve dijitalleşme projelerinde inovasyon stratejisi, sistemi, süreçleri ve insan kaynağını bir araya getiren bir ajanstır.

Emre Özbek son 3 yıldır Türkiye inovasyon ve girişimcilik ekosistemi içerisinde iş modeli olarak ilgili tarafları bir araya getiren roller üstlenmiştir. Bu görevler arasında Istanbul Startup Angels melek yatırımcı ağının yönetici ortağı, Mentor Network Turkey bünyesinde kurucu mentör, İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde mentör koordinatörü, StartersHub micro-VC ve hızlandırma merkezinde yöneticilik bulunmaktadır. Bunlar yanında profesyonel olarak danışmanlıklar ve eğitimler de vermektedir.

Emre Özbek 20 yıllık kurumsal kariyerine PricewaterhouseCoopers Türkiye bünyesinde başlamış, denetim ve danışmanlık çalışmalarını İsviçre ve Amerika ofislerinde de devam etmiştir. Kurumsallaşma alanları arasında yer alan kurumsal risk yönetimi, iç kontroller ve iç denetim ve BT denetimleri alanlarında uzmanlaşmıştır. Sonrasında Vodafone Türkiye bünyesinde iç denetim ve sonrasında strateji ve iş geliştirme fonksiyonlarını yönetmiştir.

Emre Özbek yüksek öğrenim tez çalışmasını Marmara Üniversitesi bünyesinde sürdürmekte ve İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunudur.

ERCAN KAHRAMAN (ÇEPAŞ Galvaniz Demir Çelik Madencilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

1979 yılı Almanya doğumlu. Bilgisayar Mühendisliği mezuniyeti ardından yönetim organizasyonu üzerine yüksek lisansını bitirerek, İstanbul’da müteahhitlik ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile firmasında iş yaşamına başladı.

ÇEPAŞ A.Ş. kurucu ortağı olarak tüm süreçlerden sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

(ÇEPAŞ, faaliyet gösterdiği ürün gruplarında kısa sürede Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer almış, Edirne’den Kars’a, Hatay’dan Sinop’a ülkemizin birçok önemli projesinde imza atmıştır. Halen birçok proje başarılı bir şekilde sürmektedir.)

11 Kasım2013 tarihinde Genel Müdürü olduğu ÇEPAŞ’ın, İspanya’nın en büyük endüstri grubu Gonvarri ile ortaklık anlaşması imzalamasına öncülük ederek bu süreçlerin yönetiminde bulundu. (Çelik ve çelik ürünleri, otomotiv sektörü ve yan sanayi, yenilenebilir enerji olmak üzere 3 ana faaliyet alanı bulunan Gonvarri Group, 25'ten fazla ülkede,140'dan fazla fabrika ve 35 binden fazla personelle hizmet vermektedir. 2014 verilerine göre 2,187 milyar Euro büyüklüğe sahiptir.)

TÜGİAD Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı, Ankara Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Beyzbol ve Softbol Federasyonu Beyzbol Asbaşkanlığı, Etimesgut Belediyespor Yönetim Kurulu Üyeliği, Gümüşhane Spor Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmekte.

Evli ve bir çocuk babası.

İBRAHİM ARINÇ (3 Seas Capital Partners Yönetici Ortak)

3 Seas Capital Partners bünyesine 2007 yılında katılan İbrahim Arınç, şirket alım, satım ve ortaklıkları, stratejik ortaklıklar, girişim sermayesi yatırımları, kurumsal finans, halka arz ve hisseye çevrilebilir menkul yatırımları konularında 20 yıla yakın profesyonel deneyime sahiptir.

1994 yılında Özel Tarsus Amerikan Lisesi’nden mezun olan Arınç, 1998 yılında ABD Babson College İşletme Bölümü’nden İşletme ve Ekonomi alanlarında çift anadal lisans diploması ve 2003 yılında ABD Boston College’dan Finans Master’ı diploması almıştır.

1998 yılından bu yana New York ve İstanbul merkezli aracı kurumlar ve uluslararası yatırım bankalarında, şirket alım, satım ve ortaklıkları alanlarında kurumsal ve finansal yatırımcılara yönelik olarak çalışan İbrahim Arınç, bugüne kadar perakende, gıda, endüstri, yüksek teknoloji, tüketici hizmetleri, İnternet ve enerji gibi sektörlerinde birçok M&A işlemine imza atmıştır.

KAAN KİZİROĞLU (Servo Capital Advisors Yönetici Ortak)

Kaan Kiziroğlu, Servo Capital Advisors A.Ş.’nin kurucu ve yönetici ortağı ve Egesan- Egeli Aşındırıcı Taşlar A.Ş.’nin 3.’üncü kuşak hissedarıdır. Kendisi yatırım bankacılığının çeşitli konularında çalışmış ve şirket satın almaları,  finansman aranjmanı, gayrimenkul yatırımları ve finansal kriz yönetimi  konularında tecrübe sahibidir. Kendi ailesinin de geçmişte yaşadığı tecrübelerden dolayı, son yıllarda şirketinin ana faaliyet alanlarından birini aile servetinin korunması, aile ofisi kurulumu ve yönetimi konusuna yönlendirmiştir.

MEHMET ÖZCAN (Canpa Holding Yönetim Kurulu Başkanı)

Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’ ni İnşaat Mühendisi olarak bitirdikten sonra 1977 yılında Mehmet Özcan İnşaat Taahhüt firmasını kurdu.

1979’ da Levent Tecrit Maddeleri Ltd. Şti.’ nde kurucu ortak ve şirket müdürü oldu.1984 yılında hissesini satıp ayrıldı. 1984 yılında İnşaat Taahhüt işlerine ağırlık verdi.1984-1987 arası Atatürk Barajı’ nda 336 konut, yemekhane, misafirhane ve ısı santrali bina inşaatlarını yapar.1990-1995 arası SSK’ ya Aksaray, İnegöl, Karabük hastane ve dispanser işlerini yaptı. 1992 yılı Mehmet ÖZCAN firması CANYAPI İnşaat A.Ş.’ ye dönüştü. Taahhüt işleri bu firma ile sürdürüldü.

1985 yılı CANPA İZOLASYON LTD.ŞTİ.’ nin kuruluşudur. 2003 yılında Canpa & Mardav ortaklığı ile Stoper Yapı ve Yalıtım Sistemleri AŞ. kuruldu.

2007 yılı başında bitümlü membran üretimi başladı. 2014 Haziran’ında Canpa hissesini Ravago Grub’ a satar ve ortaklıktan ayrıldı. Halen CANPA HOLDİNG çatısı altında Yönetim Kurulu Başkanı olarak Ankara ve İstanbul’ da çalışmalarını sürdürmektedir.

ONUR ÇANGA (Plasser Türkiye Demir Yolu Makinaları A.Ş. Genel Müdürü ve Çanga Grup Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı)

Başkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunudur. TEMSA Global A.Ş.'de mühendis, Ankamak Makine'de Genel Müdür oalrak görev almıştır. Halen Çanga Grup Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve Plasser Turkey Demiryolu Makinaları Genel Müdür'ü olarak görev yapmaktadır.

SERHAT ÇİÇEKOĞLU (Anka Capital Yönetici Ortak)

Serhat Çiçekoğlu Tüketici Elektroniği , Yarı İletkenler, Tüketici Malları ve Endüstriyel Ürün sektörlerinde  25 yılı aşkın bir süredir inovasyon yönetimi konusunda KPMG, Accenture ve AMD gibi firmalarda hizmet vermiş bir uzman yöneticidir. Fonksiyonel uzmanlık alanları Kurumsal Strateji Planlama , Kurumsal İnovasyon ve Girişim Sermayesi Yatırımları, Şirket Satın Alma ve Birleşmeler, Yeni Ürün ve Servis Geliştirme konularını içerir.

Serhat Çiçekoğlu 2006 ve 2012 yılları arasında Advanced Micro Devices (AMD) çalıştı. AMD’deki son dönemlerinde Kurumsal İş Geliştirme ekibi içerisinde bir çok stratejik projenin liderliğini üstlenmiştir. Bu görevini kapsamında AMD’nin Fusion Girişim Sermayesi Fonu bir çok şirket analizi gerçekleştirmiştir.

Serhat Çiçekoğlu 2009-2015 yılları arasında Loyola University Chicago bünyesindeki Quinlan School of Business’ta görev almıştır. Bu dönemde İnovasyon ve Teknoloji Yönetimi konularında lisans ve yüksek lisans dersleri vermiş, aynı zamanda da Risk Yönetimi Araştırma Merkezi üç yıl sire ile yönetmiştir.

Serhat Çiçekoğlu inovasyon ve teknoloji girişimleri alanlarında danışmanlık hizmetleri sağlamak amacıyla 2008 yılında Şikago'da bulunan Sente şirketini kurdu. Sente kuruluşundan bugüne üç yüzden fazla teknoloji girişimine iş modelleme, inkübasyon ve fon girişi ile ilgili danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermiştir. Sente 2013 yılı içerisinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknopark Yönetimi A.Ş. ile beraber Türkiye’de ilk defa uyugulanan bir hızlandırma programını tasarlamış ve uygulamaya geçirmiştir. Serhat Çiçekoğlu 2012’den beri Verizon Innovation, AHA Heart Challenge, Start-up Chile, KAUST, Teknojumpp, ITU Gate ve ITU Çekirdek programlarında bir çok defa jüri üyeliği yapmaya devam etmektedir. Sente, A.B.D.’nin en büyük teknoloji merkezi olan 1871’in uluslararası iş ortağıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden kazanmış olduğu Endüstri Mühendisliği diplomasına ek olarak, University of Chicago’dan işletme yüksek lisans diploması sahibidir.


05
Ekim
2016

Türk Aile Şirketlerinin Küresel Olması için İlişkiler Ağı Kurma ve Yönetimi

TAİDER Ankara Temsilciliği Açılış Toplantısında “Türk Aile Şirketlerinin Küreselleşmesinde İlişkiler Ağı Kurma” Konusu Masaya Yatırıldı

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, toplantılarında aile şirketlerindeki ihtiyaçların saptanması, değerler yönetimi, güven ilişkisinin korunması, ailede uyuşmazlıkların etkin yönetimi, kurumsallaşma, nesiller arası devir planlaması, ailede ve işte doğru iletişim gibi aile şirketleri açısından önem taşıyan konuları gündeme taşıyor.

TAİDER üyeleri ve ülkemizin önde gelen aile şirketi temsilcileri ile gelecek nesil üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği, 5 Ekim Çarşamba günü, Ankara Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır Dernek hedef ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  Tıpkı yürürken ayağın zemine, zeminin ayağa karşı koyması veya suya karşı gelen kulaçlar gibi farklı fikirlerin sürtüşmesinden çıkan itici gücün bir ivme enerjisi yarattığını söyleyen Bayındır, bu bütünsel anlayış ve enerjinin iş sahiplerince doğru yönetilmesi halinde ailede ve işte başarının yakalanacağını sözlerine ekledi.  

TAİDER Ankara temsilcisi ve Canpa Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, aile şirketlerinin farklı nesillerinin biraraya geldiği TAİDER etkinliklerinde paylaşılan tecrübenin üyelerin aile ve iş hayatlarına olumlu yansımaları olduğunu gördüğünü ve bunun vazgeçilmez değerde olduğunu söyledi.

Panelde konuşan Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı “Aile işletmeleri dünyada ekonominin yüzde 70’ine yakınını taşıyor. Türkiye’de ise aile işletmeleri ekonominin neredeyse yüzde 95’ini taşıyan önemli bir konumda. Türkiye olarak 2023’te dünyadaki en büyük ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefimiz bu şirketlerle, bu markalarla olacak. Bu yüzden aile işletmelerinin küresel ilişkiler ağını güçlendirmesi büyük öneme sahip. Aile işletmeleri olarak başarımızı daha küresel noktaya taşımak ve büyümek için yerel ve uluslararası ilişkileri doğru yönetmek ve doğru iletişim kurmak kritik bir nokta” dedi.

İletişim ağı kurmada davranış biçimleri ve alışkanlıkları hakkında dünyadan ve Türkiye’den örnekler vererek sözlerine başlayan EU Kurumsal Danışmanlık Kurucu Ortağı Erkut Uludağ, uzun soluklu iş ilişkileri geliştirmek için bulunulan ortamda paylaşıma açık ve doğal olmanın önemini vurguladı.  İlişki ağını yönetirken en az bir sene öncesinden plan yapmak ve bu konuya emek ve zaman harcamak gerektiğinin altını çizdi.  

Toplantının son bölümündeki soru-yanıt kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları yöneltme imkânı bulurken, toplantının sonunda tüm konuşmacılara değerli paylaşımlarından ötürü TAİDER’e özgü tasarlanan “ailede birlik” temalı seramik anı hediyesi verildi. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. 


29
Mart
2017

Şirket ile Aile Arasındaki Hukuki Köprü

Aile işletmelerinde karşılaşılan sorunlardan hareketle aile anayasası, ortaklık hakları, yönetim devri, kurumsal yönetime geçiş, miras paylaşımı, evlilik sözleşmeleri, aile vakıfları gibi kavramlar üzerinden şirket ile aile arasındaki ilişkinin hukuki yönleriyle incelendiği Şirket ile Aile Arasındaki Hukuki Köprü konulu toplantımız 29 Mart 2017, Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Değerli paylaşımları için konuşmacılarımıza ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz. 

Toplantı ardından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayınız.

Konuşmacılar: 

Prof. Dr. Ercüment Erdem (Erdem & Erdem Avukatlık Bürosu Kurucu ve Kıdemli Ortak)

Prof. Dr. H. Ercüment Erdem, Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu’nun Kurucu ve Kıdemli Ortağıdır. Uluslararası ticaret hukuku, birleşme ve devralmalar, özelleştirmeler, kurumsal finansman, banka ve sermaye piyasası hukuku, rekabet hukuku ve tahkim alanlarında 35 yıla yaklaşan deneyime sahiptir.

Son derece güçlü bir akademik geçmişe sahip olan Ercüment Erdem, Türkiye’de Galatasaray Üniversitesi ve İsviçre’de Fribourg Üniversitesi gibi önde gelen üniversitelerde dersler vermektedir. Uluslararası ticaret hukuku, rekabet hukuku, birleşme ve devralmalar, şirketler hukuku, ticari sözleşmeler ve tahkim alanlarında Türkçe, İngilizce ve Fransızca olmak üzere farklı dillerde yayınlanmış makaleleri ve kitapları bulunmaktadır.

Türkiye’de tahkim konusunda yetkin kişilerden biri olan Ercüment Erdem başta ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), UNCITRAL, Swiss Rules, TRAC, AAA, TOBB, ISTAC, İstanbul Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Odası kuralları olmak üzere farklı tahkim kuralları çerçevesinde yürütülen yargılamalarda, başhakem, tek hakem, taraf hakemi ve vekil olarak görev yapmaktadır.

Prof. Erdem, ICC Milletlerarası Ticaret Hukuku Komisyonu Eş Başkanı olmasının yanı sıra ICC Tahkim Divanı,  ICC Incoterms Uzmanlar Grubu, , ICC Türkiye Milli Komitesi Tahkim Divanı, ICC Enstitü Konseyi, İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), İsviçre Tahkim Derneği (ASA), Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ve İstanbul Barosu üyesidir.

Doç Dr. Murat Develioğlu (Erdem & Erdem Avukatlık Bürosu Danışman)

Doç. Dr. H. Murat Develioğlu Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu’nda Danışman olarak görev yapmaktadır. Murat Develioğlu’nun uzmanlık alanları borçlar hukuku, CISG, aile hukuku, miras hukuku, sözleşmeler hukuku, eşya hukuku ve teminat hukukudur.

Karmaşık teminat işlemleri ve takas konusunda uzman olan Murat Develioğlu, bunlara ek olarak kamu özel işbirliği ve proje finansmanı konularında da geniş tecrübeye sahiptir.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Murat Develioğlu Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde özel hukuk alanında yüksek lisans derecesini 2001 yılında almış ve doktorasını İsviçre’deki Neuchâtel Üniversitesi’nde 2005 yılında tamamlamıştır. “Doçentlik” unvanını 2012 yılında almıştır. 2000 yılından bu yana da Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dersler vermektedir. Borçlar Hukuku başta olmak üzere kira ve kefalet sözleşmeleri alanlarında çok sayıda makale ve kitapları bulunmaktadır.

Av. Ali Sami Er (Erdem & Erdem Avukatlık Bürosu Ortak)

Ali Sami Er, Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu’nda Ortak olarak görev yapmaktadır. Sermaye piyasası hukuku, halka arz, tahsisli satış, birleşme ve devralmalar, kurumsal ve proje finansmanı işlemleri ile gayrimenkul geliştirme projelerinde 10 yılın üzerinde önemli bir tecrübeye sahiptir.

Kurumsallaşma sürecine giren aile şirketlerinin yeniden yapılandırmalarında ve geliştirdikleri şirket evliliklerinde etkin görevler üstlenmiştir. Halka açık şirketlerde ve yabancı ortaklı şirketlerde yönetim kuruluğu üyeliği yapmış ve hukuk işleri bölümlerini kurmuş olmanın verdiği tecrübe ve hukuki uyum (compliance) süreçlerinin farkındalığıyla, aynı zamanda çözüm odaklı bir yöneticidir.

Ali Sami Er, hukuk yüksek lisansını Columbia Üniversitesi’nde ve lisansını Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Hali hazırda, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ortaklıklar ve sermaye piyasası hukuku alanında doktora eğitimine devam etmektedir. Er, Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ve İzmir Barosu üyesidir.


22
Kasım
2016

Ailede ve İşletmede Mutluluk

“Ailede ve İşletmede Mutluluk” konulu toplantıda TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleri ve misafirleri bir araya geldiler.

TAİDER üyeleri ve ülkemizin önde gelen aile şirketi temsilcileri ile gelecek nesil üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği, 22 Kasım Salı günü, İstanbul’da düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan TAİDER İstanbul Temsilcisi Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu dernek hedef ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ardından TAİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydın Öğücü ülkemiz ve geleceğimiz hakkında yaptığı konuşmada zaman zaman karşılaştığımız zorlukların olduğunu belirterek bu zorlu süreçlerin geçici olduğunu ve çalışarak zorlukların aşılacağını belirtti.

Açılış konuşmalarından sonra konuşmasına başlayan Eğitmen Polat Doğru konuşmasında “Mutluluk; tüm koşullarla birlikte insanın özünün iyi olmasıdır, sürdürülebilir motivasyonun kaynağı mutluluktur.” dedi. Konuşmasına mutluluğu etkileyen faktörleri aktararak devam eden Doğru, aile işletmelerinin sürdürülebilirliği hakkındaki çalışması sonucunda başarı unsurlarının her şirket ve aile için farklı olduğunu çünkü her ailenin ve şirketin değerlerinin farklı olduğunu belirtti. Mutlu olmak için sağlıklı aile ilişkileri kurmak, geleceğe güven duymak, işini anlamlı bulmak, arkadaşlar, dostlar ve sosyal çevrenin varlığı, her yönüyle sağlık, özgürlük ve hayatına yön veren değerler olduğunu anlatan Doğru,  yol gösterici yaşanmış örnekleri keyifli anlatımıyla katılımcılarla paylaştı.

Toplantının son bölümündeki soru-yanıt kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları yöneltme imkânı bulurken, toplantının sonunda Polat Doğru’ya değerli paylaşımlarından ötürü anı hediyesi verildi. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


30
Mart
2016

İki Büyük Aileden Devir Hikayeleri-İstanbul

Kayıt için lütfen tıklayınız.

Konu: İki Büyük Aileden Devir Hikayeleri-İstanbul

Konuşmacılar:

Yılmaz ULUSOY (Yılmaz Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı)

Şerife İNCİ EREN (İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi)

Moderatör: Yeşim SÜMERKAN TORAMAN (UBS AG- İstanbul)

Yer: Intercontinental Otel, Taksim, İstanbul

Program:

16.00-17.00   Kayıt ve Çay-Kahve ikramı

17.00-17.15   Açılış Konuşmaları

17.15-18.30   Oturum “İki Büyük Aileden Devir Hikayeleri”

18.30-19.00   Soru-Yanıt ve Kapanış


06
Ekim
2015

İstanbul Temsilcilik Açılış Toplantısı

Yer: Raffles Otel/İstanbul
Tarih: 6 Ekim, 2015 Salı
Panel: "Gelenek mi, Yetkinlik mi?"
Konuşmacılar: Elif Çoban, Esin Güral Argat
Moderatör: Mustafa Bayındır

16
Mart
2015

Aile Şirketlerinde Uyuşmazlıkların Etkin Yönetimi-İstanbul

Konuşmacı  :Metin  Reyna
Konu : “Aile Şti.lerinde uyuşmazlıkların etkin yönetimi”
Yer : İstanbul
Saat : 16.30-19.30
Akş. yemeği : 20.00-23.00


21
Şubat
2015

Aile Şirketlerinde Değerler

Konuşmacı : Prof. Dr.Acar Baltaş

Konu: “Aile Şirketlerinde  Değerler”

Yer: Büyük Kulüp / İstanbul

29
Haziran
2018

Aile Şirketlerinde Girişimcilik

TAİDER Gelecek Nesilleri Aile Şirketlerinde Yeni Nesil Girişimciliği Konuştu

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 18-40 yaş arası gelecek nesil üyeleri, İzmir Temsilciliği tarafından düzenlenen “Aile Şirketlerinde Girişimcilik” etkinliğinde bir araya geldi.

Etkinliğe konuk konuşmacı olarak katılan KAM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TAİDER Ankara Temsilcisi Sabri Berkan BAYKAM, aile şirketlerinde girişimcilik ruhunun desteklenmesi için atılması gereken adımları, kendi deneyimlerinden yola çıkarak katılımcılarla paylaştı.

Babasının kurucusu olduğu ve sektör lideri haline getirdiği şirketlerinde uyguladığı yönetsel tarzın detaylarını ve deneyimini bir kitapta toplamak yerine bir yazılıma çevirmeye karar veren KAM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Berkan BAYKAM’ın ardında ailesinin büyük bir desteği bulunuyor. BAYKAM, şirketteki yapının kurumsallaşmasını, kişilere bağımlılığın azalmasını, verimliliğin artmasını ve iletişimin güçlenmesini hedefleyen girişimcilik hikayesinden bahsederken, “aile şirketimizin başarısının ardında babamın şirketin kurumsal yapısında toplam kalite yönetimi, yalın imalat ve benzeri yönetsel sistemlerden harmanlayıp sadeleştirerek oluşturduğu bir yönetim felsefesi bulunuyor. Bunu günümüz teknolojisinin yardımıyla hem kendi şirketimizin hem de başka şirketlerin işine yarayacak nitelikte bir yazılıma çevirmek istedim. Babamın beni desteklemesi, onun tecrübeleri ve yoğun bir gözlemle elde ettiğim bilgiler ışığında ‘Oplom’ doğdu. Projenin tamamlanıp hayata geçirilmesine kısa bir süre kala babam vefat etti; ancak sonrasındaki süreçte de annemin, kız kardeşimin ve yazılım şirketimizdeki ekibimin bana güvenmelerinin bunu başarmamızda katkısı büyük oldu.”dedi.

Toplantıda katılımcıların sorularını da yanıtlayan BAYKAM kurumsallığın önemine vurgu yaparak, şirketlerinin “önce kendin beğen”, “zamanında yapılmayan iş, hiç yapılmamış sayılır”, “herkes bilmesi gerektiği kadarını, en iyi şekilde bilmelidir” ve “ne yazarsan yap, ne yaparsan yaz” ilkelerine değinerek, “bir işin tek sorumlusu olur” yaklaşımını da vurgulayarak TAİDER Gelecek Nesil Üyelerine deneyimlerini oldukça esprili ve akılda kalıcı anlatım tarzıyla aktardı.


05
Nisan
2018

Gelecek Nesilde Değişimi Yönetmek

TAİDER üyesi ve Kırçiçeği Genel Müdürü Sayın Meryem Dilşad İPBAŞ’ın konuk olduğu Gelecek Nesilde Değişimi Yönetmek konulu etkinliğimiz 05 Nisan 2018, Perşembe günü İzmir’de gerçekleşmiştir. Değerli paylaşımları için konuşmacımıza ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.


20
Ocak
2017

Aile Şirketimiz, Geleceğimiz

20.01.2017 tarihinde İzmir’de gerçekleştirdiğimiz ve Psikolog Gülgün Şharafat’ın konuk konuşmacı olduğu “Aile Şirketimiz Geleceğimiz” konulu toplantıda pozitif psikoloji uygulamalarının kişisel gelişime ve dolayısıyla aile şirketi üyesi bireylere olumlu yansımaları anlatıldı. Etkinlik ardından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayınız.

Dahil Olmadan Şahit Olarak Yönetmek:

“Rollere kendimizce yüklediğimiz anlamlar yüzünden çoğu kez olaylara dışardan bakamıyoruz ve daha iyisini ortaya koymak için cesaretimiz varken “korku” çoğu kez bizi engelliyor. Korkabileceğimizi yanı duygularımız ve düşüncelerimiz olduğunu bilelim ama “korku” nun kendisi olmayalım. Yani dahil olmadan şahit olarak yaşamımızı yönetelim “ diyerek sözlerine başlayan Sharafat şöyle devam etti.

“Genetik olarak ortak frekanslara sahip olan  aile bireyleri başarıya ulaşmak için istemek, hayal etmek, harekete geçmek ve hedefe ulaşmak için ortak akıl ile düşüncelerini aynı frekansta daha kolay buluşturabilirler. Aile şirketlerinin zor dönemlerinde kurucu ve gelecek nesil üyelerin birlikte hareket etmeleri başarı formülü için ilk adımdır ve Aile Şirketleri karakteristikleri gereği duygusal bağların en yoğun yaşandığı ortamlardır. Olağanüstü bir sistem olan beynimiz olaylar karşısında alışkanlıklarımıza bağlı olarak sezgisel(duygusal) ve rasyonel (mantık)  olarak 2 türlü çalışır. Sezgilere güvenmeyi öğrenirken , kişisel farkındalığımızı arttırmalı , dengeli ve olumlu bakış açıları edinmeliyiz. Duygularımızı  pozitif düşünceyle yürütmeyi öğrenmeliyiz. ”

Başarısızlık Yoktur Geri Bildirim Vardır:

Stresin negatif duyguyla şarz edilmiş düşünce olduğunu söyleyen Şharafat “Aile ve iş hayatında her şeye farklı açılardan bakabilmeyi öğrenmeliyiz. Sağlıklı psikolojiye sahip bireyler daha kolay ikna olurlar çünkü değişim ve gelişime açıktırlar” dedi.


08
Mart
2016

Faaliyet Raporu Hazırlama

Konu: Faaliyet Raporu Hazırlama
Konuşmacı:
Ali Çiçekli (Deloitte Türkiye)
Senem Demirkan (Yaşar Holding)
Yer: Egiad Ofisi / İzmir
Saat: 09.30 - 13.00

TKYD - TAIDER - EGİAD ortak etkinliğidir.


02
Mart
2016

İlişkide Alan Yaratmak-Öğrenen Organizasyon-İzmir


17
Nisan
2015

İş Yaşamında Kuşak Karması-İzmir

Konuşmacı : Evrim Kuran
Konu : “İş Yaşamında Kuşak Karması”
Yer : Hilton- İzmir
Saat : 16.30-19.30
Akş. yemeği : 20.00-23.00


19
Ocak
2015

Aile Şirketlerinde Uyuşmazlıkların Etkin Yönetimi-İzmir

Konuşmacı  :Metin  Reyna
Konu : “Aile Şti.lerinde uyuşmazlıkların etkin yönetimi”
Yer : Hilton- İzmir
Saat : 16.30-19.30
Akşam yemeği : 20.00-23.00


24
Şubat
2017

İlişki Kurma Kültürümüz ve Aile Şirketlerinde Etkisi

TAİDER, Aile Şirketlerini Kültürlerarası İlişkiler Konusunda İnceledi

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 24 Şubat’ta Bursa’da “İlişki Kurma Kültürümüz ve Aile Şirketlerinde Etkisi"  konulu bir toplantı düzenledi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Bursa temsilciliği tarafından düzenlenen aile şirketlerinin ailede, şirkette ve uluslararası dünyada varoluşlarının ilişkiler açısından değerlendirildiği, çözüm odaklı yaklaşımların paylaşıldığı toplantıda aile şirketi üyeleri kültürlerarası örneklemeler ve ipuçlarını öğrenme fırsatı buldular. 

Toplantının açılışını yapan, TAİDER Bursa Temsilcisi ve Gelecek Nesil Komitesi Eşbaşkanı Berna Kırcı Aşıroğlu aile ve iş ilişkilerindeki dengenin öneminden bahsederek, TAİDER ile birlikte şirketlerine karşı aidiyet duygularının arttığını belirtti.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİ AİLE ŞİRKETLERİDİR

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, aile şirketlerinin ülkemizde GSMH’nın en az %75’ini ve Türkiye istihdamının %85’ini sağladığının altını çizdi ve Türkiye ekonomisinin lokomotifi aile şirketlerinin büyük çoğunluğunun ikinci nesilden üçüncü nesile geçiş aşamasında olması nedeniyle kritik bir dönemde olunduğunu belirtti. TAİDER’in misyonunun çok özel olması ve alanında Türkiye’deki tek dernek olarak aile şirketi üyelerinin ihtiyaçlarına doğrudan cevap verebilecek platformlar yaratılmasının önemini vurguladı. 

AİLE ŞİRKETLERİ DE ÜLKELER GİBİ ZAMAN İÇİNDE KENDİ KÜLTÜRLERİNİ OLUŞTURURLAR

Kültürlerarası iletişim uzmanı Ferhan Alesi, Türk insanının duygusal bir yapısı olduğunu ve iş hayatına da bu duygusallığı taşıdığını belirtti ve bunun uluslararası alanda en büyük dezavantajımız olduğunu aktardı. Konuşmasına devam eden Alesi, “Aile şirketleri profesyonel yaşama geçmiş ailelerdir. Kuşak farklılığı algı farklılığıdır, aile şirketlerinin bu algı farklılığını profesyonel olarak yönetmesi önemlidir.” dedi.

YABANCILARLA YAPILAN ORTAKLIKLAR HAYAT TECRÜBESİ KAZANDIRIYOR

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı bir çalışandan çalışana hesap vermek ve hesap sormak bir şeffaflık olarak görülürken bir aile üyesine söz konusu olduğunda saygısızlık olarak algılanabildiğini belirtti. Konuşmasına devam eden Kolbaşı, “Bir şirket yöneticisi rakibine nasıl küsemezse bir yönetim kurulu üyesine de küsemez. Şirkette kimin neyi temsil edeceğine karar vermek ve bu karara saygı duymak yönetimi kolaylaştırır. Karşı tarafı dinlemek değer vermenin göstergesidir.” dedi. 

Son derece verimli geçen toplantının son bölümündeki soru-cevap kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları yöneltme imkânı elde etti. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


23
Eylül
2016

Organizasyonlarda Kuşak Karması

Aile Şirketleri Bursa’da “Organizasyonlarda Kuşak Karması”nı Konuştular

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Bursa temsilciliğinin düzenlediği ve Yönetim Danışmanı Evrim Kuran’ın sunduğu “Organizasyonlarda Kuşak Karması” konulu toplantıda, 21. Yüzyılın iş yaşamında değişenler ve iş dünyasında farklı kuşakların buluşması gündeme getirildi.

TAİDER, toplantılarında aile şirketlerindeki ihtiyaçların saptanması, sorunların çözümü, değerler yönetimi, güven ilişkisinin korunması, ailede uyuşmazlıkların etkin yönetimi, kurumsallaşma gibi aile şirketleri açısından önem taşıyan konuları gündeme taşıyor. Son olarak “Organizasyonlarda Kuşak Karması” başlıklı toplantıda TAİDER üyeleri, Bursa’dan ve ülkemizin önde gelen firmalarından temsilciler Bursa’da bir araya geldi.

150’ye yakın üye aile şirketi ile toplamda 450 üyesi olan TAİDER tarafından, Sheraton Otel’de düzenlenen ve toplantıda, Yönetim Danışmanı Evrim Kuran örneklerle önemli paylaşımlarda bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, derneğin en özgün yönünün deneyim paylaşımı ve birbirinden öğrenme olduğunun altını çizerek Türkiye ekonomisinin lokomotifi aile şirketlerinin büyük çoğunluğunun ikinci nesilden üçüncü nesile geçiş aşamasında olması nedeniyle kritik bir dönemde olunduğunu belirtti. Bayındır, dernek misyonunun çok özel olması ve alanında Türkiye’deki tek dernek olarak aile şirketi üyelerinin ihtiyaçlarına doğrudan cevap verebilecek platformlar yaratmasının önemini vurguladı. 

TAİDER Bursa Temsilcisi ve Gelecek Nesil Komitesi Eşbaşkanı Berna Kırcı Aşiroğlu TAİDER bünyesinde gerçekleştirilen etkinliklerle, gelecek nesil üyelerinin TAİDER’e ve şirketlerine karşı aidiyet duygularının arttığını belirtti. Gelecek Nesil Komitesi Eşbaşkanı Burak Darcan ise katıldıkları uluslararası gelecek nesil zirvesi hakkında bilgi verdi. Açılış konuşmalarından sonra oturuma başlayan Yönetim Danışmanı Evrim Kuran, iş yaşamında farklı nesillerin görev almasıyla, nesiller hakkında bilginin öneminin her geçen gün daha da arttığını belirerek, aile şirketlerinin gelişerek büyümesi için lider, idealist ve girişimci profillere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Son derece verimli geçen toplantının son bölümündeki soru-cevap kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları yöneltme imkânı elde etti. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


12
Mayıs
2016

Aile Şirketlerinde Devir Süreçleri

Bursa’da Aile Şirketleri, Devir Süreçleri deneyimlerini paylaştılar

Ülkemizdeki aile  şirketlerinin  kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Bursa temsilciliğinin düzenlediği ‘Aile Şirketlerinde Devir Süreçleri’ konulu,  sektöründe global düzeyde önemli başarılara imza atan şirket temsilcilerinin paylaşımlarda bulunduğu  toplantıda, aile şirketlerinin kuşaklara yönelik aktarımları ve devir süreçlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği gündeme getirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAİDER Bursa Temsilcisi ve Kırcılar Deri 3.nesil üyesi Berna Kırcı Aşiroğlu, Derneğin en özgün yönünün deneyim paylaşımı ve birbirinden öğrenme olduğunun altını çizerek Türkiye ekonomisinin lokomotifi aile şirketlerinin büyük çoğunluğunun 2.nesilden 3.nesile geçiş aşamasında olması nedeniyle kritik bir dönemde olunduğunu söyledi. Aile şirketlerinin sürdürülebilirliği alanında farkındalık ve deneyim paylaşımı çalışmalarına devam eden TAİDER’in  gelecek nesil komitesi eş başkanı ve Bursa temsilcisi olan Aşiroğlu, Dernek misyonunun çok özel olması ve alanında Türkiye’deki tek Dernek olarak aile şirketi üyelerinin ihtiyaçlarına doğrudan cevap verebilecek platformlar yaratmasının önemini vurguladı.     

Perihan İnci: “Profesyonel Yönetim Anlayışı Hâkim Olmalı”

Toplantıda konuşan İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi Perihan İnci, İnci Holding olarak bir aile anayasası ve denetleme mekanizmasına sahip olduklarını anlatarak, aile şirketlerinin profesyonel oluşumlar eşliğinde kurumsallaşma yolunda adımlar atmasının önemine dikkat çekerken, hissedarlar sözleşmesinin de muhakkak yapılması gerektiğini kaydetti.

İşler iyi giderken kuralları koymanın gelecekte önemli kazanımlar ortaya çıkaracağını vurgulayan İnci, kurumsal yönetim anlayışından asla taviz verilmemesi gerektiğini, sadece aile bireylerinden oluşan yönetim anlayışında ‘hesap verme’ konusunda sıkıntılar yaşanabildiğini aktararak, bu konunun da şirketin iyi gününde değil de kötü gününde önemli dezavantajları beraberinde getirebildiğini söyledi.

“Duygu Kaplan: Kararlı Olmak ve Vazgeçmemek En Önemli Anahtar”

Şirket devir süreçlerinde devralan kişiler için en önemli anahtarın kararlı olmak ve asla vazgeçmemek olduğunu vurgulayan Kaplanlar Soğutma Genel Müdürü Duygu Kaplan; “Çalışma hayatında imkânsız diye bir şey olmamalı. Bir şeye gerçekten inanıyorsanız, mutlaka onun peşinden gidin. Uzlaşarak yola çıkmalı ve doğru iletişim kanalını bulmalıyız, çünkü iletişim çok önemli. Her şirketin kendine özgü değerleri söz konusu, dışarıdan gelen bu değerlere hemen adapte olamayabiliyor. Kendi şirket politikalarımız neyse, en üst yöneticiden, en alttaki personel kadrosuna kadar hepimiz bu değerlere uymaktayız. Ancak Kaplanlar Soğutma olarak, ihracat odaklı ve çok hızlı büyüyen bir şirket olduğumuz için dışarıdan da profesyonel destek almaktayız. Şirketin tüm operasyonel ve stratejik süreçleri paralel şekilde ilerlemelidir. Aile şirketlerinde dengeleri nasıl yönetmek gerektiğini iyi bilmek de önemli avantajları beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul Kaplan: “Yetki Devri Kısıtlı Olmamalı”                                                                                                  

Toplantıda konuşan Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan da, aile şirketlerinde yetki devri konusunda kısıtlı davranılmaması gerektiğinin altını çizerek, şoför koltuğunda tek kişinin olması gerektiği yönünde örnekler verdi. Kaplan; “İşletmelerde yetkinlik temel esastır. Aile şirketlerinde yeni kuşak temsilcilerinde eğer bir yetkinlik, başarı görülürse o kişiler hissedar yapılarak ödüllendirilmelidir. Çünkü ortada bir başarı varsa, bu mutlaka ödüllendirilmeli. Alınan eğitim, işe sadakat, problem çözme kabiliyeti, müşteri ilişkilerinde sonuç odaklı çalışabilme, çalışma arkadaşlarıyla uyum gibi yetkinlikler, kişinin yükselmesi için önemli avantajlar sağlar. Aynı şekilde iş yerinde iyi çalışma koşulları, çalışan memnuniyeti daima sağlanmalı. Sürekli iyileştirme kültürü bu noktada önem taşıyor” diye konuştu.

Son derece verimli geçen toplantının son bölümündeki soru-cevap kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları konuşmacılara yöneltme imkânı bulurken, toplantının sonunda tüm konuşmacılara değerli paylaşımlarından ötürü TAİDER’e özgü tasarlanan “ailede birlik” temalı seramik anı hediyesi verildi. Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


10
Şubat
2016

Bursa Temsilcilik Açılış Toplantısı

Saat: 16.00-19.30

Yer: Sheraton Otel / Bursa

Konu: "Aile Şirketlerinde Duygusal Sermaye, Kültür ve Değerler" 

Konuşmacılar: Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Mehmet Semih Söylemez


12
Mayıs
2018

TAİDER 6. Olağan Genel Kurulu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin 6. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı 12 Mayıs 2018 tarihinde Kuşadası’nda yapıldı.  


Divan Kurulu seçimiyle başlayan Olağan Genel Kurul’da açılış konuşmasını yapan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ, derneğin 2017 yılı çalışmalarına değinerek “TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin 6 yıl önce 40 kurucu aile şirketi üye ile öncüsü olduğu bu farkındalık hareketi, bugün 162 aile şirketi ve  toplamda 600 aile şirketi üyesine üyelik ayrıcalıklarından faydalanma fırsatı sağlamaktadır. Ülkemizin aile şirketlerinin gelecek nesillere devrinde en başarılı ülke olmasını sağlamak vizyonu ile çalışmalarımıza siz değerli üyelerimizden aldığımız güven ve şevkle devam ediyoruz.’ dedi.

TAİDER 6.Ulusal Aile İşletmesi’nin 02-03 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşeceği bilgisini veren ÖĞÜCÜ’nün konuşmasının ardından Genel Kurul’da 2017 yılı gelir-gider tablosu bilançosu görüşüldü, 2017 yılı Faaliyet Raporu ve Denetim Kurulu Raporu ayrı ayrı okunarak ibra edildi. Genel Kurul’da 2018 yılı tahmini bütçesi de görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.  


13
Mayıs
2017

TAİDER 5. Olağan Genel Kurulu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü İzmir’de gerçekleştirilen 5. Olağan Genel Kurulu’nun ardından, 8 Haziran’da yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Lila Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi Aydın ÖĞÜCÜ iki yıl süre ile görev yapmak üzere TAİDER’in yeni Başkanı seçildi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü gerçekleştirildi. 8 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen ilk Yönetim Kurulu toplantısında, tek başkan adayı olan Lila Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Öğücü tüm üyelerin oylarını alarak yeni başkan seçildi.

Başkanlığı Teta Teknik Tarım Genel Müdürü ve 2.nesil aile şirketi üyesi Sumer Tömek Bayındır’dan devralan Öğücü, son olarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üye İlişkileri Komitesi Başkanı olarak görev yapıyordu.

TAİDER’in yeni Yönetim Kurulu’na ve Denetim Kurulu’na aşağıda yer alan isimler seçildi: 

2017-2019 Dönemi Yönetim Kurulu Üyeleri*

Aydın ÖĞÜCÜ
Aysu DALAN BENLİOĞLU
Berna KIRCI AŞİROĞLU 
Celal KADOOĞLU
Gülçağ GENCER
Günseli ÜNLÜTÜRK
İrem AŞÇIOĞLU
İsmail SARIGÖZOĞLU
Mehmet ÖZCAN
Nilgün KATİPOĞLU
Reşat MORAL
Tekin URHAN
Vehbi VARLIK
Yunus TERECE

*Üyeler alfabetik sıralanmıştır.

2017-2019 Dönemi Denetim Kurulu Üyeleri*

Atıl PEKŞEN
Burak DARCAN
Hatice Ezgi BAYRAKTAR
Naile GÖÇEN ÇUKUROVA
Nedim UYSAL
Seyda AKDURAK

*Üyeler alfabetik sıralanmıştır.

TAİDER İl Temsilcilikleri

Ankara Temsilciliği: Sabri Berkan Baykam

Bursa Temsilciliği: Dilara Korgavuş

İstanbul Temsilciliği: Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu

İzmir Temsilciliği: Duygu Tecim

Uluslararası FBN TAİDER Temsilcileri

Uluslararası FBN Yönetim Kurulu Üyesi: Şerife İnci Eren

Uluslararası FBN Gelecek Nesil Liderlik Takımı Temsilcisi: Onur Eren

Uluslararası FBN Polaris Komitesi Temsilcisi: Sumer Tömek Bayındır

TAİDER Komiteleri

Üye İlişkileri Komitesi

Tanıtım ve Kurumsal İlişkiler Komitesi

Uluslararası İlişkiler Komitesi

Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi

Zirve Komitesi

Akademi Komitesi

Strateji Komitesi

Gelecek Nesil Komitesi


28
Mayıs
2016

TAİDER 4. Olağan Genel Kurulu - İZMİR

TAİDER 4. Genel Kurul'unu 3 ilde şubeleri ve artan üyeleri ile karşıladı

Ülkemizdeki aile şirketlerinin  kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 4. Genel Kurulunu 28 Mayıs’da İzmir’de gerçekleştirdi.  Türkiye’nin pek çok ilinden değerli aile şirketi sahibi ve gelecek nesil üyelerinin katıldığı Genel Kurul sonrası Bocconi Üniversitesi Profesörü Paolo Morosetti dünyadaki aile şirketlerinin örgütü FBN’de TAİDER’in kısa sürede güçlenerek gelişen konumunu katılımcılarla paylaştı.

Yeni Asır Gazetesi 29 Mayıs 2016


21
Aralık
2018

Aromsa Üye İşyeri Ziyareti


19
Ekim
2018

Volkan İtfaiye Üye İşyeri Gezisi

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleri Volkan İtfaiye’yi ziyaret etti

TAİDER, “Üye İşyeri Ziyaretleri” kapsamında dünyanın en büyük dört itfaiye aracı üreticisi arasında yer alan Volkan İtfaiye’nin İzmir Torbalı’da bulunan 135 bin metrekarelik üretim tesisine bir ziyaret düzenledi.

Ailenin 2. nesil temsilcileri Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları Direktörü Duygu TECİM ve Muhasebe ve Finans Direktörü Hatice TECİM’in Volkan İtfaiye tanıtım sunumunun ardından TAİDER üyelerine tesisi gezdiren Volkan İtfaiye Yönetim Kurulu Başkanı İsa TECİM Türkiye’de ilk 55 metre merdivenli itfaiye aracı, ilk yangın pompası, ilk ana uçak yangın söndürme aracı ve ilk 8x8 özel amaçlı şasi kamyon projeleri gibi pek çok ilke imza atan Volkan İtfaiye’nin bugün Türkiye itfaiye aracı pazarının yüzde 55’ini elinde bulundurduğunu ve 40’a yakın ülkeye itfaiye aracı ihraç ettiğini söyledi.  TECİM “Volkan İtfaiye’nin temellerini 1974 yılında İzmir Çankaya’da küçük bir yazıhanede attık. Bugün ise Türkiye’de araç üstü ekipman sektöründe itfaiye aracı alanında uzmanlaşan tek şirket olarak dünyanın dört bir yanına araç gönderebilecek bir noktaya geldik” dedi. Volkan İtfaiye Genel Müdürü ve aile şirketi 2.nesil üyesi Yaşar TECİM de “Bugün ciromuzun yüzde 50’sini kapsayan ihracat gelirimizi, 2 yıl içerisinde yüzde 85’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.  


17
Eylül
2018

TAİDER Sanat Tanıtım ve Tanışma Toplantısı

Değerli Üyelerimiz,

Aile şirketlerini ilgilendiren konularda üyelerin sanat aracılığı ile kendilerini ifade etmelerine imkan sağlamak, üyeler arasında iletişimi ve paylaşımı güçlendirmek, TAİDER faaliyetlerinde çeşitliliği arttırmak amacıyla planlanan TAİDER Sanat projemizde TAİDER Tiyatro ile renkli bir sayfa açıyoruz.

Forum Tiyatro tekniği ile gönüllü üyelerimizden oluşturulacak oyuncu ekibi ve eğitmenimiz eşliğinde aile ve şirket ilişkilerini sahnede canlandırarak seyircilerin interaktif katılımı ile değişkenlik gösterebilecek süreci birlikte izlemeye sizleri davet ediyoruz.

 

  


20
Temmuz
2018

BORTAR Group Üye İşyeri Gezisi

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Üyeleri BORTAR Group’u Ziyaret Etti

TAİDER üyeleri “Üye İşyeri Ziyaretleri” kapsamında bu yıl 25. yılını kutlayan TAİDER üyesi Bortar Group’u ziyaret etti.  Küçükkurt Ailesi ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette katılımcılara aile şirketi kuruluş hikayesini anlatan 2. nesil üyesi Bahar KÜÇÜKKURT hedeflerinin Ege Bölgesi’nden sonra Türkiye’de de sektörlerinde ilk sırada yer almak olduğunu söyledi.

Bortar Group 2. nesil üyeleri Bahar KÜÇÜKKURT ve Özge KÜÇÜKKURT rehberliğinde tesisleri gezerek üretim süreci hakkında bilgi alan TAİDER üyeleri daha sonra AR-GE mutfakta kendileri için düzenlenen çikolata atölye çalışmasına katılarak çikolata yapımını öğrendiler.

100 bin kişilik üretim kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük, hizmet kapsamında sigortalattığı 45 bin müşterisiyle Türkiye'nin en güvenilir yemek fabrikası olan Bortar, toplu yemek ve catering hizmetleriyle 1993 yılından bu yana İzmir, Ege ve Marmara bölgesine hizmet vermektedir.


20
Nisan
2018

Cryocan Basınçlı Kaplar Üye İşyeri Ziyareti

Cryocan Basınçlı Kaplar Endüstriyel Tesisleri'ne üye iş yeri gezimizi URHAN ailesi evsahipliğinde gerçekleştirdik. Urhan Ailesi'ne ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. 

20
Nisan
2018

Petroyağ Üye İşyeri Gezisi ve Söyleşi

PETROYAĞ Endüstriyel Yağlar üye iş yeri gezimizi SOYSAL Ailesi ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Ardından eğitim Danışmanı Ece Karaboncuk ile "Çocuğunuz ve Aile Şirketiniz" konulu söyleşimize katılan üyelerimize ve konuk konuşmacılarımıza teşekkür ederiz. 


26
Ekim
2017

Batıçim Üye İşyeri Gezisi

TAİDER Üyeleri Batıçim tesislerini ziyaret etti

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleri, Üye İşyerleri Ziyaretleri kapsamında bu kez ülkemiz çimento ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan BATIÇİM Batı Anadolu Çimento Sanayii tesislerini ziyaret ettiler. 


28
Temmuz
2017

Çocuk TAİDERliler Yaz Etkinliği

Çocuk TAİDERliler, Çeşme'de 28 Temmuz 2017, Cuma günü gerçekleşen Çocuk TAİDERliler Yaz Etkinliği'nde mutfak, drama ve bilim atölyelerini deneyimleyip, aralarındaki iletişimi güçlendirdikleri keyifli bir gün geçirdiler.


08
Haziran
2017

Lila Kağıt İşyeri Gezisi

TAİDER Üyeleri Lila Kağıt tesislerini ziyaret etti

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleri, Üye İşyerleri Ziyaretleri kapsamında bu kez Türkiye’nin öncü temizlik kağıdı şirketi Lila Kağıt’ı Ergene 2. Sanayi Bölgesi, Çorlu’daki tesislerinde ziyaret ettiler.

En son teknolojilerle ürettiği yenilikçi, kaliteli ve iddialı ürünleriyle Türkiye temizlik kağıdı pazarında lider olmayı hedefleyen ve Dünyada 61 ülkeye ihracat yapan Lila Kağıt, markaları altında topladığı tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt peçete ve kağıt mendil ürün çeşitleriyle tüketicilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılarken; ev dışı kullanım pazarında ise müşterilerinin ihtiyaçlarını yüksek kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı ürünleri ile karşılamak için çalışmaktadır.

4. neslin de çalışma hayatına katılması ile sürekliliğini devam ettiren ve TAİDER üyesi olan Lila Kağıt’a yapılan ziyarette, Öğücü Ailesi ev sahipliği yaptı. Bilgilendirme gezisi öncesinde Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü, Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Öğücü ve Lila Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Öğücü TAİDER üyelerini ağırladılar.

Hoş geldiniz konuşmasını Lila Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi, aile şirketi 3. nesil üyesi Aydın Öğücü’nün yaptığı ziyarette, Öğücü Ailesi’nin nesilden nesile güçlü başarı öyküsünü aile şirketi 3. Nesli ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü paylaştı. Öğücü konuşmasında %100 Türk sermayesiyle kuruluş öykülerini, ailede ve şirkette kurumsallaşma çalışmalarını ve sürdürülebilirliğe olan inançlarını aktardı.

Fabrika direktörü Gökben Kaya’nın yaptığı teknik sunumun ardından son otomasyona sahip olan üretim tesislerinde bilgilendirme gezisi gerçekleştirildi.

TAİDER, üyeleri arasında paylaşımları artıran çalışmalarına ve üye işyeri ziyaretlerine temsilcilikleri bulunan Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde devam etmektedir.


30
Mayıs
2017

BTM Yalıtım İşyeri Gezisi

TAİDER Üyeleri BTM Yalıtım tesislerini ziyaret etti

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleri, Üye İşyerleri Ziyaretleri kapsamında bu kez Türkiye’nin öncü yalıtım şirketi BTM Yalıtım’ı İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde ziyaret ettiler.

Dünyada değişen pazar ve rekabet koşullarını göz önüne alarak, kendi teknolojisini ve ürünlerini geliştiren, bu alanda mühendislik gücüne, laboratuvar alt yapısına yatırım yapan, yurtiçi-yurtdışı araştırma kurumları ve üniversitelerle ortak projeler yürüten ve aynı zamanda bir TAİDER üyesi olan BTM’ye yapılan ziyarette, Ürkmez Ailesi ev sahipliği yaptı.

Merkezi İzmir’de olan BTM'nin temelleri, 1975 yılında, Türkiye Şişe Cam Topluluğu tarafından İstanbul’da atılmıştır. 1986 yılından bu yana, İzmir/Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindeki üretim tesislerinde faaliyetlerini yeni ve teknolojik yatırımları ile arttırarak sürdürmektedir. Su yalıtımı, ısı yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleri üreten toplam 5 tesisi bulunmaktadır. BTM Grup şirketleri, Kazakistan’da da faaliyet göstermekte ve dünyanın farklı yerlerine yayılmaktadır.  

Üretim tesislerinde gerçekleştirilen bilgilendirme gezisinin ardından, BTM Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez ve aile şirketi 2. nesil üyeleri Orkun Ürkmez ile Özge Ürkmez Yeşilpınar TAİDER üyelerini ağırladılar.

Sayın Levent Ürkmez konuşmasında Levent İzolasyon ile başlayan BTM’nin kuruluşunu ve yönetim deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. TAİDER üyeleri, sanayi üretiminde lider aile şirketlerinden biri olan Ürkmez Ailesi’nin nesilden nesile güçlü ve sürdürülebilir başarı öyküsünü dinleme fırsatı buldular.

TAİDER, üyeleri arasında paylaşımları artıran çalışmalarına ve üye işyeri ziyaretlerine temsilcilikleri bulunan Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde devam etmektedir.


20
Mart
2017

Perdeden Hayata Buluşması, İzmir

20 Mart 2017, Pazartesi günü gerçekleşen “Perdeden Hayata Buluşması İzmir” etkinliğimizde Prof. Dr. Jülide Kesken ile Baba-II filmini izleyip, değerlendirdik.

Değerlendirici: Prof. Dr. Jülide Kesken Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı Başkanı’dır. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2012-2016 dönemi dekanıdır. Yönetim ve Organizasyon, Yönetim Bilimleri ve Yönetim Psikolojisi uzmanlık alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.


09
Şubat
2017

SÜTAŞ Karacabey Tesisleri Ziyareti

TAİDER Yönetim Kurulu üyeleri SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel'i SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş.'nin Karabey Tesisileri'nde  ziyaret ettiler.

02
Şubat
2017

Üye İşyeri Gezisi, Ankara Tefirom

Üyemiz Tefirom'a yaptığımız ziyaretimizde hem öğrendik hem gururlandık. Tefirom Ailesi'ne paylaşımları ve samimi ev sahiplikleri için teşekkür ediyoruz.


04
Ocak
2017

Üye İşyeri Gezisi İzmir, Norm Cıvata

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleri NORM GRUP tesislerini ziyaret ettiler.

TAİDER’in üyelerine özel olarak düzenlediği “Üye İşyeri Ziyaretleri” programı kapsamında İzmir’deki ilk geniş katılımlı ziyaret 4 Ocak’ta Norm Grup tesislerine gerçekleştirildi.

TAİDER heyeti, Uysal Ailesi’ne ait, 1973 yılında kurulan ve bağlantı elemanları üretiminde uyguladığı yenilikçi yaklaşım ve deneyimli ürün geliştirme altyapısıyla Türkiye’de lider, Avrupa’nın ilk beş üreticisi arasında yer alan Norm Cıvata’yı, İzmir Çiğli’deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi tesislerinde ziyaret etti.

Salihli ve Manisa’da devam etmekte olan vida, somun ve cıvata üretim yatırımları ile birlikte aynı zamanda pazarlama şirketleri Standart Civata (İzmir ve İstanbul), Norm Bursa, Best Kale Civata (İstanbul), Vissart  Europe Paris ve Norm Gmbh Almanya ile ürünlerinin satışını ve lojistik hizmetlerini de grup bünyesinde gerçekleştiren aynı zamanda bir TAİDER üyesi olan Norm Grup’a yapılan ziyarette, Uysal Ailesi ev sahipliği yaptı.

Norm Grubu Kurucu Onursal Başkanı Nedim Uysal’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Norm Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 3. nesli Nedim Uysal’ın tanıtım sunumuyla devam etti. Üç kuşak bir arada çalışmanın ayrıcalığını aktaran Uysal’ın konuşması sonrası merak ettikleri konuları Uysal Ailesi’ne yönelten TAİDER üyeleri “Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik” mesajı verdiler.

Ziyaretçiler daha sonra Uysal Ailesi tarafından yaptırılan ve AOSB Vakfı’na devredilen Özel İAOSB Nedim Uysal Anadolu Teknik Lisesi’ni gezdiler. 3 yıl önce başka bir binada, mühendis yetiştirmek hedefiyle öğrenime başlayan okul, yeni binasına bu öğrenim döneminde geçti. Okul, öğrenciler için ayrıcalıklı derslikleri ve modern mimarisiyle hayranlık uyandırdı. Ardından Norm Cıvata’nın merkez tesisine geçilerek,  2016 yılında 80 bin tonluk üretim hedefini yakalayan işletmenin üretim süreci hakkında bilgi alındı. Etkinlik katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


06
Kasım
2016

Doğa Yürüyüşü

Tarih: 6 Kasım 2016, Pazar

Yer: Urla, İzmir

Saat: 09:00-16:00                         

Hareket Yeri ve Saati: Üçkuyular İskele – 09:00

 Program:

• Servis için Üçkuyular İskele’de buluşma

•Parkur başlangıcına yakın bir köy kahvehanesinde kahvaltı

•Herkesin rahatlıkla yürüyebileceği bir rotada doğa yürüyüşü (yaklaşık 4 saat)

 *Sadece TAİDER üyelerine açık ve ücretsizdir.


02
Kasım
2018

TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi

TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi gerçekleşti

 TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 2-3 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul Raffles Otel’de düzenlendi. TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü ve Sabancı Ailesi 3.nesil üyesi Ali Sabancı’nın açılış konuşmaları ile başlayan zirve, paralel oturumlar ve vaka analizleri ile devam etti.

 Yeni nesilleri anlamak, insanın doğasını anlamaktan geçiyor

 TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi bu yıl “Aile Şirketlerinin Olumlu Etkileri: Sorumluluk, Esneklik, Yenilenme” temasıyla gerçekleştirildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü önceki nesillerin temel ihtiyaçlarına ulaşamamaktan korktuğunu, oysa genç nesil üyelerinin sevgisiz bir toplumda yaşamaktan, ihtiyaçlara uygun eğitim alamamaktan ve çevre sorunlarından endişe duyduğunu söyledi.  “Geleceği birlikte inşa etmek için bizlere gençlerin yüksek enerjisinden, güncel teknik bilgisinden faydalanmak, onlara güvenmek, fırsat tanımak ve onları sabırla dinlemek düşüyor. Gençlerin ise uzun yıllar yaşayarak elde edilmiş iş deneyimlerine saygı duyması ve bu deneyimlerden faydalanarak aileye ait kültürel ve entelektüel değerlere sahip çıkması gerektiğine inanıyorum” dedi.

 İşin, yatırımcılar için sürdürülebilir şekilde değer yaratması önemli

 “Nesilden Nesile Girişimcilik” başlıklı konuşmasında ailesinden, aile içi dinamiklerinden ve ailesinin yeni nesil girişimcilik anlayışına bakışını katılımcılarla paylaşan Sabancı Ailesi 3.nesil üyesi Ali Sabancı “Hissi bir yaklaşım ile yönetilen aile işletmelerinde, ehil olup olduğuna bakılmadan tüm aile üyelerinden şirkette çalışması bekleniyor. Burada temel amaç aileyi bir arada tutmak. Oysa pragmatik bir yaklaşımla yönetilen şirketlerde işin, yatırımcıları için sürdürülebilir şekilde değer yaratması önemli. Ben aile bireylerinin şirkette çalışma zorunluluğu olmadığını düşünüyorum. Müstakil bireyler yetiştirelim. Kendi ayakları üzerinde durabilen, ne istediğini bilen, bir yerlerde iş yapabilen insan, müstakil bireydir" dedi. Aile şirketlerinde bir aile anayasası kurulması gerektiğinin de altını çizen Sabancı, "Aile anayasası kuracaksanız, istisnasız kurallarını uygulayın. Kurallar herkese eşit uygulamak lazım" dedi.

 Bankacılık sektöründe 222 yıllık bir aile hikayesi: Lombard Odier

Açılışın ardından, Petaş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Begüm Akış yönetiminde düzenlenen “Geçmişten Bugüne 222 Yıl” başlıklı paralel oturumda, Lombard Odier Yönetici Ortağı ve Odier Ailesi’nin 6.nesil üyesi Patrick Odier geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan aile şirketinin hikayesini katılımcılarla paylaştı.  

 Aile içindeki sinerji işletmelerin krizlerde dayanıklı olmasını sağlıyor

 Moral & Partners Yönetici Ortağı Reşat Moral’ın yöneticiliğinde düzenlenen “Fırtına Günlerine Dayanıklılık” başlıklı paralel oturumun konuk konuşmacısı Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün oldu. Yenigün katılımcılara Türkiye gündemini kucaklayıcı, finansal ve kurumsal sağlamlığın nasıl sağlanacağı aktardı.

 Nesilden nesile aktarılan değerler ve aile kültürü, işletmelerin geleceğini güven altına alıyor

 “Güvenle Büyüyen Güvenli Gelecek” başlığında Servo Capital kurucu ortağı Kaan Kiziroğlu yönetiminde düzenlenen panelde Portakal Sanat ve Kültür Evi Yürütme Kurulu Başkanı Raffi Portakal, Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Doğtaş Kelebek Mobilya İcra Kurulu Üyesi Ozan Doğan konuşmacı olarak yer aldı.

 Başarılı bir devir için kurucu ve gelecek nesilin birlikte uyum içinde çalışması gerekiyor

 “Gelecek Nesillere Yönetim Devri” başlıklı paralel oturumun yönetimini ise Şok Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu gerçekleştirdi. Bu oturumda Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Göğüş, Evyap Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmed Evyap ve Kosifler Grup Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Kosif konuşmacı olarak katıldığı oturumda, kurucu neslin gelecek nesile yönetimi devretme süreci ve bu süreçte yaşanan olumlu ve olumsuz deneyimler paylaşıldı.

 Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik çalışmaları giderek daha fazla önem kazanıyor

 “Kuzey Yıldızı ile Değer Yaratma” başlıklı paralel oturumda Mazars Denge CEO’su Dr. İzel Levi Coşkun yöneticiliğinde Sun Grup 2. Nesil Üyesi Ayşe Ünlütürk ve Özbuğday Tohumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Ece Kuseyri konuşmacı oldu. TAİDER tarafından yürütülen Kuzey Yıldızı Projesi’nin, aile şirketlerinin sürdürülebilirlik yolculuğundaki etkilerinin aktarıldığı oturumda, süreklilik ve sürdürülebilirlik kavramları arasındaki fark üzerine de tartışıldı.

 Bu yıl ilk kez düzenlenen vaka analizlerinde “başarısızlık hikayeleri” masaya yatırıldı

 Zirvede aile şirketlerinin başarı örneklerine ve en iyi uygulamalarına yer verilirken, bu yıl ilk kez düzenlenen vaka analizleri oturumlarında ise 3 ayrı ölçekte işletmenin başarısızlık hikayeleri katılımcıların interaktif paylaşımları yer aldı.  “Nesiller Arası Stratejik Yapılanma” konulu vaka analizi oturumunda MD Yönetim ve Strateji Danışmanlık Mustafa Doğrusoy “Mükemmel Felaket” başlığıyla gerçekleştirilen bir diğer vaka analizini ise Deloitte Türkiye Direktörü Ali Kamil Uzun ve Deloitte Türkiye Ortağı, CFO Hizmetleri Lideri Cem Sezgin yönetti. “Kriz Yönetimi ve Geriye Dönüş” başlıklı vaka analizi oturumunda ise Deloitte Türkiye Ortağı, Deloitte Private Türkiye Programı Lideri Ali Çiçekli ve DL Avukatlık Bürosu Ortağı Av. Lerzan Nalbantoğlu yönetici olarak yer aldı.

İlk günün kapanış konuşmasını ise Bilgi Bulaştırıcısı ve Trend Avcısı M. Serdar Kuzuloğlu yaptı.

Zirve’nin ikinci günü ise ağırlıklı olarak Gelecek Nesil üyelerine yönelik oturumlarla devam etti. Uluslararası FBN Lombard Odier 2018 Gelecek Nesil Girişimcilik Büyük Ödülü’nü kazanan TAİDER üyesi Yaşar Grubu 4.nesil üyesi Selin Yiğitbaşı “Goodsted Projesi” yolcuğunu aktardı.

Aile şirketi gelecek nesilleri olarak kendimizi güncellemeli, dünyadaki örnekleri takip etmeli ve kendimizi dinamik tutmalıyız.

Portakal Sanat ve Kültür Evi Yönetim Kurulu Üyesi Maya Portakal, Gülman Grup Yönetim Kurulu Üyesi Polat Gülman’ın konuşmacı olduğu ve tüm nesillere açık olan ikinci günün ilk oturumunda yöneticiliği Eğitim Danışmanı Ece Karaboncuk yaptı. Yöneticiliğini Tem Yönetim Geliştirme Hizmetleri Yönetici Ortağı Dr.Tayfun Çalkavur’un gerçekleştirdiği devam eden oturumlarda ise aile şirketlerinin 18-40 yaş arası gelecek nesil üyeleri bir araya geldi.


03
Kasım
2017

TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 03-04 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Intercontinental Otel’de düzenlendi. TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç’un açılış konuşmaları ile başlayan zirvede, Ali Koç, “Aile şirketleri gelecek çeyreği değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket ediyor” dedi.

TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi bu yıl “Aile Şirketlerinde Ben’den Biz’e Doğru” temasıyla gerçekleştirilidi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü,  bugün 152 aile şirketi ve 507 üyeye ulaşan TAİDER’in Türkiye ekonomisinde yüzde 75 gibi önemli bir paya sahip olan aile işletmelerinin sürdürülebilirliğine değer kattığını söyledi.

TAİDER’in hedeflerine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Öğücü, “Bizim en önemli hedefimiz gelecek nesillerin kurucu ya da yetişkin nesillerle iletişimlerini güçlendirmek, devir planlarını sağlıklı yönetmelerine destek olmak ve yol göstermek. Bizler yetişkin nesiller olarak gelecek nesillere sadece finansal varlıklarımız değil, ailemizden ve içinde yaşadığımız toplumdan gelen değerlerimizi, kültürel ve sosyal sermayemizi, iş yapma ve girişimcilik becerilerimizi, iletişim ağımızı aktarmamız durumunda, şirketlerimizin uzun yıllar boyu sürekliliğini sağlayabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Sorumlu bireyler ve kurumlar olarak sürdürülebilir bir dünya için ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta herkesin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu belirten Aydın Öğücü, “Sorumlu bireyler ve kurumlar olarak sürdürülebilir bir dünya için ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta hepimizin üzerimize düşen sorumlulukları var. Havasıyla, suyuyla, yeraltı kaynaklarıyla, ormanlarıyla  ve sosyal sorumluluk bilinciyle, biz olma bilincinin gelişmesini desteklemek ve sürdürülebilir gelecek için TAİDER olarak Kuzey Yıldızı Projesini hayata geçirdik. ‘Aile Şirketlerinde Ben’den Biz’e Doğru’ temalı bu zirvemizle de Türkiye’deki aile işletmelerini bir araya getirerek kurumsal yönetim, sürdürebilirlik ve gelecek planlaması gibi konulara ışık tutmayı hedefledik” dedi.

Ali Y. Koç: “Aile şirketleri gelecek çeyreği değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket ediyor.”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç ise “Yeni Küresel Konjonktürde Aile Şirketlerinin Yeri” başlıklı oturumda yaptığı konuşmasına, “Yaklaşık 50 yıl önce, aile şirketlerinin rekabetçiliklerini ve ekonomi içindeki güçlerini kaybedeceklerine inanan yönetim danışmanları ve akademisyenler vardı. Ancak bugün geldiğimiz noktada tam tersi bir resim görüyoruz. Aile şirketlerinin dünya ekonomisindeki yeri hala çok büyük. Küresel ekonominin yüzde 70’ini oluşturdukları hesaplanıyor” sözleriyle başladı.

“Dünyanın en değerli markalarının yüzde 80’i aile şirketlerine ait” diyerek konuşmasını sürdüren Ali Y. Koç, “Nesilden nesile işlerini başarıyla devam ettirebilen aile şirketlerinin en büyük ortak noktaları nelerdir?” sorusunu şöyle yanıtladı: “En başta uzun vadeli bakış açısı geliyor. Aile şirketleri gelecek çeyreği değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket ediyor. Stratejilerini ve iş modellerini uzun vadede değer yaratmaya odaklı kurguluyorlar. İkinci en önemli özellik, başarıyla büyüyen aile şirketleri kültürlerini ve değerlerini de nesilden nesile aktarıyorlar. Hepimiz için itibar çok önemli. Aile şirketlerinin finansal riskler kadar, itibar riskine de çok önem verdikleri görülüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl gençler arasında yaptığı araştırmaya göre de, yeni nesiller çalışacakları şirketlerin toplumsal duyarlılıklarına çok önem veriyorlar ve anlam bulacakları işlerde çalışmayı tercih ediyorlar. Biz de Koç Topluluğu olarak aile içinde ortak değerlerin paylaşılmasının önemi kadar, bu değerlerin şirketlerimize de, çalıştığımız ekosisteme de yaşatmanın sürdürülebilir başarımızda önemli rol oynadığını düşünüyoruz. 90 yılı aşkın tarihimizde en büyük başarımızın her koşulda istikrarla temsil ettiğimiz değerler olduğuna inanıyoruz. Üçüncü unsur güven duygusu. Güçlü güven duygusu sadece çalışanlara ve tüketicilere değil, birlikte çalıştığınız tüm iş ortaklarınıza da sirayet ediyor ve tüm değer zincirini ortak hedefler etrafında birleştiren bir nevi uhu görevi görüyor.”

Aile şirketlerinin önünde aile olmaktan kaynaklı zorluklar da bulunduğunu aktaran Ali Y. Koç, “İki konuyu öne çıkarmak lazım: Kurumsallaşma ve aile içi anayasa. Aile içi anayasada mutabık kalınan şartlar, sınırlar belirlenmeli ve bunlara riayet edilmeli. Dışarıdan bir göz ile destek almanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Biz Koç Ailesi olarak bu alanlarda uluslararası danışmanlarla çalıştık. Sizlere de öneririm” dedi.

Koç Topluluğu’nda yönetimsel olarak 3 önemli prensibin öne çıktığına dikkat çeken Ali Y. Koç, bunların “Tek Seslilik, Tek Şapka ve Güçlü Kurumsal Yönetim olduğunu vurguladı. “Küçük veya büyük her aile şirketinin başarısı önce aile içindeki uyumdan başlıyor” diyerek sözlerini sürdüren Ali Y. Koç, bu kapsamda en önemli noktaların şöyle özetlendiğini aktardı: “İş, insanlar ve kazançla ilgili ortak değerlerin oluşması gerekiyor. Bireysel beceri ve kabiliyetlere saygı duyulmalı. Bu bireysel kabiliyetler işle ilgisi olmayan bambaşka bir alanda olabilir. Aileyi birbirine bağlayan gelenekler yoksa geliştirilmeli. Birlikte büyüme ve gelişme arzusunu aşılayın. İlişkileri güçlendirecek ortak aktiviteler gerçekleştirilmeli. Birbirinize bağlı ve bağımlı olmaya önem verin. Bireysel sınırlara ve özel hayata saygı gösterilmeli. Karşılıklı sevgi, saygı ve destek çok önemli.”

İki gün boyunca ilham verici deneyimler ve iyi uygulamalar paylaşıldı.

Açılış konuşmalarının ardından paralel oturumlarla devam edilen zirvede, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton aile şirketlerinde kadının çoklu rollerinden bahsederken, 620 yıllık bir aile şirketi olan ünlü cam markası Seguso’nun hikayesini 23.nesil üyesi Gianandrea Seguso aktardı.

“Ben kimim? Hissedar mı, Yönetici mi, Girişimci mi?” başlıklı panelde ise Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi, CEO Kazım Köseoğlu, Gilan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Geylan ve Alarko Holding Enerji İş Geliştirme Müdürü Tal Garih yer alıyor. Fersa Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök “Kurumsallaşma ve Devir Süreçleri”nin detaylarını anlatırken, “Liderin Ani Kaybıyla Gelen Plansız Devir” sürecini ise Levent Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Pekşen ile Kam Ankara Beton Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Berkan Baykam aktardı. İlk günün kapanış konuşmasında ise Basketbol Koçu Çetin Yılmaz  "Lider Belirler" başlığıyla yaptı.

4 Kasım Cumartesi günü ise sabah gerçekleştirilen oturumda TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş “Kurum İçi Girişimcilik Yaklaşımı ve Aile Şirketleri İçerisindeki Uygulama Fırsatları”ndan bahsetti. İkinci günün diğer tüm oturumları Gelecek Nesil üyelerine uygun şekilde ve sadece onlara açık olacak şekilde planlandı.

Dünyada aile şirketleri bünyesinde verilen ilk sürdürülebilirlik ödülü olma özelliği taşıyan “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü” TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi kapsamında, 3 Kasım Cuma akşamı İstanbul’da düzenlenen bir törenle sahipleri buldu.

TAİDER tarafından aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini desteklemek amacıyla hayata geçirilen Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi, “çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller” açısından fark yaratarak, ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesini amacıyla bir de ödül süreci içeriyor. Ödülün tasarım ve uygulaması ARGE Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirildi.

Büyük Ölçekli ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler olarak 2 kategoride verilen ödüle aday şirketlerin önce başvuru dosyaları incelendi. Ardından değerlendiriciler tarafından incelemeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirilerek, jüri için final raporlar oluşturuldu.

Bu raporlar,  İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik, Mazaars Denge Bağımsız Denetim CEO’su Dr. İzel Levi Coşkun, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TAİDER Yönetim Kurulu Üyesi Naile Göçen Çukurova ile Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı Banka İlişkileri Müdürü(TURSEFF) Seyran Hatipoğlu’ndan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. 


21
Ekim
2016

TAİDER 4. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi

“Aile Şirketlerinde Yenilikçi Olma, Zorlukları Aşma, İlham Verme” temasıyla TAİDER 4. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi, 21-22 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

“Vasatlığın ötesine çok çalışmayla geçebiliriz”

Zirvenin açılış konuşmasında TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır şöyle dedi: “Yenilikçilik için ilham ve yaratıcılığın içimizden gelmesini beklemek yerine, her yeni şeyin bir yeniden düzenleme olduğu ve bizden öncekilerin birikim, bilgi, fikirleri üzerine inşa edildiğini fark etmeliyiz. Çoğunluğun vasat olduğu bu düzende, vasatlığın ötesine çok çalışmayla geçebiliriz. Kendimizden aşırı beklentilere girmek yerine, işe koyulmalıyız. Bu düşünce kanımca biz aile işletmeleri için çok önemlidir. Gelişen dünya ekonomisi aile işletmelerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Bu sebeplerledir ki aile işletmeleri olarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etme yolunda yeniliklere açık olmayı, birbirimizin deneyimlerinden yola çıkarak, birbirimizle paylaşarak ve birbirimize destek olarak zorlukları aşmayı, bizden sonraki kuşaklarında aynı hassasiyet, bilinç ve kültürle yola devam edebilmeleri için onlara ilham vermeyi son derece önemsiyoruz.”

“Aile şirketleri için proje bazlı teşvik sürecine başlıyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Başdanışmanı Adnan Yıldırım’ın da olduğu açılışta Sayın Yıldırım “Kuruluşundan beri TAİDER’in yanında yer aldım. Aile işletmeleri ülkemiz ekonomisi için önemli yer teşkil ediyor. Aile şirketleri için proje bazlı teşvik sürecine başlıyoruz. İhracatınızı ve pazar payınızı arttırmak için her türlü aktiviteleri destekliyoruz.” dedi.  Açılış konuşmasından sonra Sayın Yıldırım’a TAİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Marmara Pamuklu Mensucat Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Öğücü tarafından TAİDER rozeti  takdim edildi.

“Doğru liderlik birlikte uçmayı gerektirir”

Adnan Yıldırım’ın ardından zirvenin açılış konuşmasını yapan YGA (Young Guru Academy) kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman doğru liderlik konusunu ele aldı .“Aile kültürü aile işletmeleri için vazgeçilmez ve en önemli faktördür. Aile kültürü iş yapış şekillerine doğrudan etki eder. Bu kültürü yerleştirecek olanlar özgür, özgün ve özgüvenli bireylerdir yani liderlerdir. Çift kanatlı bu liderler birlikte uçmayı da becerebilmiş olanlardır” dedi.

“Aile şirketlerinde ben değil biz olmalıyız”

Açılış sonrası gerçekleşen paralel oturumlarda; konuklar Prof. Dr. Acar Baltaş yönetiminde Ender Alkoçlar ve Neslişah Alkoçlar Düzyatan’dan “Aile Şirketlerinde Başarı” konusunu dinleme fırsatı buldular.

Alkoçlar Turizm Otel Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar; “Aile şirketlerinde ben değil biz olmalıyız. Yetkileri devretmek için şirket içinde iyi yetişmiş çalışanları hazırlamak ve aile bireylerinin işi sevdirerek işe başlatmak gerekmektedir”  İfadelerini kullandı. Kendi firmasını kuran Neslişah Alkoçlar Düzyatan “Kendi tecrübelerimi edinmek için şirketimi kurdum. En zorlandığım konulardan bir tanesi ise markalaşma aşamasıydı. Bu süreçte sürekli ailemin tecrübelerinden yararlandım” dedi. Oturum yöneticisi Sayın Baltaş, “Başarı hikayeleri kadar başarısızlık hikayeleri de önemlidir. Başarısızlıklara olumsuz bir anlam yüklememeliyiz, onlar önemli tecrübelerdir.” ifadelerini kullandı.

“Güçlü bir aile iletişiminin üç ana unsurunu güven, yetenek ve ortam”

Diğer paralel oturumda Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve TAİDER üyesi olan R. Serkan Aktaş ile Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı Sami Erol Aktaş Holding’in kurumsallaşma hikayesini paylaştılar. Sayın Erol kurumsallaşmada kurum kültürünün önemli olduğunu belirtti ve kurum kültürünün gelişmesi için en önemli unsurun tüm paydaşların, hissedarların, müşterilerin bütünsel olarak dengelenmesi gerektiğini aktardı. R. Serkan Aktaş ise “Güçlü bir aile iletişiminin üç ana unsuru güven, yetenek ve ortamdır. Aile anayasası ile aile üyeleri kendilerini güvende hisseder” dedi.

“Farklı sesler farklı nesiller” panelinde aile şirketi sahipleri ve gelecek nesilleri konuştu. 

Nöronüs Nöron Eğitim Merkezi Kurucusu Mustafa Bayındır yönetiminde “Farklı Nesiller Farklı Sesler” başlığı ile gerçekleşen panelde TAİDER üyeleri olan Shoe City, Volkan İtfaiye Araçları, Kilsan ve Helvacızade şirketlerinin kuruluşlarından bugüne dek nesiller boyu çalışmaları paylaşıldı.

Shoe City Yönetim Kurulu Üyesi Candan Çilingiroğlu, “Kurtuluş savaşı sırasında büyüklerimiz milli mücadele için ayakkabıcılığa başlamış. Ailemiz günümüze kadar işimizi geliştirerek getirmiştir. Aileye gelin olarak geldim ancak aldığım eğitim sayesinde eşimin işinin parçası oldum.” dedi.

Volkan İtfaiye Araçları Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Tecim “İşe başladığımda ilk önce şirket logosunu değiştirmek istedim. Aile şirketimizin lideri olan babam ‘sen burada ol yeter, istediğini değiştir’ dedi. Bu benim için çok önemli bir deneyimdi” ifadelerini kullandı.

Kilsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Fuat Ekmekçioğlu “Dedemin babamlara verdiği değerleri hala koruyoruz. Bu değerler memleket için çalışmak ve topluma güven vermek.” diye konuştu.

Helvacızade Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Taha Büyükhelvacıgil “Başarılı olmak için sabırlı olmak gerekmektedir. Çünkü şirketleri sonraki nesillere devretmek için bu özellik zamanla kazanılmaktadır ve işe yaramaktadır.” dedi.

“Aile işletmeleri yeniliklere açıktır ve risk alırlar”

Zirvenin öğleden sonraki paralel oturumlarında Kovvan Ortak İnovasyon Platformu Kurucusu Emre Özbek yönetiminde Şölen İcra Kurulu Başkanı Elif Çoban “İnovasyon ve Aile Şirketlerinde Girişimcilik” konusunda deneyimlerini paylaştı. Markalaşma ve girişimcilik konularında hikayelerini paylaşan Çoban “Herkesin üretmediği ürünleri ürettik ve ihracatta başarılıyız. Aile işletmeleri yeniliklere açıktır ve risk alırlar. Bu aile şirketlerinin avantajlarıdır.” ifadelerini kullandı.

Aile ofisleri aile bireylerinin hayallerini gerçekleştirmek ve sonraki nesillere güçlü kültürel miras bırakmak amacını da taşıyor”

Eş zamanlı olarak gerçekleşen diğer oturumda V22 Uluslararası Danışmanlık Kurucusu Deniz Mısır yönetiminde İnci Aile Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Şelale Zaim, Menka A.Ş. Yönetici Direktörü Ali Çebi “Aile Ofisinin Ailenin Sürdürülebilirliğindeki Rolü” konu başlığında paylaşımlarda bulundular. Şelale Zaim “Aile ofisinde uzun dönemli yatırımlara ağırlık vermekteyiz ve aile servetini nesiller ötesine taşımayı hedefliyoruz.” dedi. Sayın Çebi, “Aile bireylerini aile ofisinin yararına inandırmak uzun ve zor bir süreçti. Aile ofisimiz aile bireylerinin hayallerini gerçekleştirmek ve sonraki nesillere güçlü kültürel miras bırakmak amacını da taşıyor.” diye konuştu.

“Sağlam hayaller, hayallere bağlı planlar ve planlara bağlı eylemlerimiz olmalı”

Zirvenin ilk gününün kapanış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Şaban Kızıldağ “sağlıklı bir ruh hali için insan çalışmayı sevmeli, yaptığı işi severek yapmalı,  ait olduğunu hissetmeli ve sağlam bir inancı olmalı. Sağlam hayaller, hayallere bağlı planlar ve planlara bağlı eylemlerimiz olmalı” ifadelerini kullanan Kızıldağ, aile şirketleri için ‘kesintisiz çalışma, koşullara ayak uydurma, kurumsal kalite, kurumsal kimlik, kişisel kalite “ formülünün nasıl yakalanacağı konusunda ipuçları verdi.

“Gelecek nesil; konusunun uzmanı olmalı, sahada olmalı ve çok çalışmalıdır

Zirvenin ikinci günü Arkan & Ergin JPA International Kurumsal Finans ortağı Doğan Taşkent “Yenilikçi Bakış Açısı Geliştirme” konu başlığında tüm nesillere açık olarak gerçekleştirdiği oturumda “Yenilikçiliğin tanımı çokça yapılmaktadır. Ancak ilk ve doğru tanımı; ‘pazarda başarı göstermiş buluş’ açıklamasıdır. Başarıya ulaştığımız gün kendimizi sorgulamaya başlamalıyız. Gelecek nesil; konusunun uzmanı olmalı, sahada olmalı ve çok çalışmalıdır” ifadelerini kullandı. Ardından sadece gelecek nesil üyelerine açık gerçekleşen oturumlara geçildi. “Aile Şirketlerimizde Yenilikçilik ile Gelişim” konusunda konuşma yapan Taşken “Piyasada var olmak için ya yenilikçilik ile avantaj sağlanmalı ya da fiyat üzerinden avantaj sağlanmalı” dedi ve girişimcilik becerilerini; bilgi, yetenek, bağlantılar, finansal varlıklar, itibar, güvenilirlik, tutku ve bağlılık olarak açıkladı.

Öğle yemeğinin ardından zirvenin son oturumunda TAİDER üyesi ve Canpa Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Özcan yönetiminde gerçekleşen “Gelecek Nesillerden Girişimcilik Hikayeleri” konulu panelde TAİDER üyeleri Tila Kompozit Yönetim Kurulu Burak Darcan ve Sekizgen Kurucusu ve Genel Müdürü Onur Eren aile şirketi gelecek nesil üyelerine ilham veren girişimcilik hikayelerini paylaştılar.


07
Kasım
2015

TAİDER 3.Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi Gelecek Nesil Özel Günü

TAİDER 3.Ulusal Zirvesi Gelecek Nesiller Özel Günü

Yer : Swissotel Büyük Efes İzmir


06
Kasım
2015

TAİDER 3. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi

Swissôtel Büyük Efes İzmir 

23
Mayıs
2015

TAİDER GENEL KURUL ve STRATEJİ ÇALIŞMASI

TAİDER Genel Kurul ve Yuvarlak Masa Toplantılar + sosyal etkinlikler

Yer: DoubleTree by Hilton / Kuşadası - Aydın


28
Kasım
2014

TAİDER 2. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi

“Gizli Şampiyonlar” Buluştu!!!

Ülkemizdeki aile işletmelerini bir çatı altında toplayan Aile İşletmeleri Derneği’nin (TAİDER) düzenlediği 2. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 28-29 Kasım tarihlerinde, “Aileler için, Aileler Tarafından” sloganıyla İstanbul-Raffles Convention Center’da gerçekleşti.

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren sözlerine, “Türkiye’nin genç sanayisi ve iş dünyası, gelecek on yıl içinde 2.ve 3. Nesile devir olacak çok sayıda şirketi içinde barındırıyor. Bu nedenle, daha fazla gecikmeden, harekete geçmek önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisinin gelişimi ve başarısı adına büyük önem taşıyor. 2030 yılı tahminlerine göre, gelecekte yüksek büyüme ve ihracat rakamlarına sahip olacak ülkelerin lokomotifliğini, “Gizli Şampiyonlar” olarak adlandırılan başarılı ve sürdürülebilir aile şirketleri yapacak. Bugün bu salonda herkes 2030 Türkiye’sinin birer “Gizli Şampiyonu” diye başladı.

Zirveye, onur konuğu olarak katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Ulu Önder Atatürk’ün ‘az zamanda çok iş başardık’ sözünün TAİDER’in 2 yıllık performansları ile hayata geçirildiğini görmekten ve aralarında olmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı. “Halkımızın refahı, küresel entegrasyon, yarınların güçlü Türkiye’si için aile şirketlerinin varlığını mutlak surette arttırmasını bekliyoruz. Ülkemizde aile şirketlerinin oranı %95 seviyesinde olup, Türk aile şirketlerinin satışlarının %33’ünün yurtdışı pazarlara yapılıyor olması küresel ticarette her geçen gün sesini yükselten ülkemiz için önemli bir noktadır.” dedi.

Zirvenin ana konuşmacısı, Singapur’dan katılan FBN Asya Başkanı Frederick Chavalit Tsao’ydu. Tsao, “Bir aile şirketinin temelinde ‘barış, uyum, özgürlük, işbirliği, sevgi’ varsa iş algısını ve başarısını uzun süre yaşatmak mümkün olacaktır.” dedi ve açılışın ilk paralel oturumda ise, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Başkan Vekili Selim Akın ve Üye Pelin Akın ile Prof. Dr. Acar Baltaş “Türkiye’de kurumsallaşma” konusunu ele aldılar. Hamdi Akın, kurumsallaşmanın birçok faktöre bağlı olduğunu, her şirketin kendine özgü kuralları, kaideleri ve davranış biçimlerinin olduğunu bu nedenle her şirketin kurumsallaşma sürecini farklı şekilde yürütebileceğinden bahsetti.

Öğleden sonraki paralel oturumlarda ise, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Başkan Yardımcıları Bernard Arcas ve Diane Arcas Aktaş ile CGS Center Kurucu Başkanı Dr. Güler Manısalı Darman yer aldı. 100 senedir var olan Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Devir sürecinin 3 aşamalı olması gerekir: Yeni nesli hazırlama, beraber çalışma ve devrettikten sonra uzaktan destek,” dedi. Bernard Arcas ve Diane Arcas Aktaş’ın da katılımlarıyla renklenen oturumda, Lucien Arkas, “Sorumluluk alınır veya verilir diye bir kural yok. Sorumluluğu devretmeye hazır olduğunuzu bir sonraki kuşağa hissettirmeniz gerekiyor. Biraz teşvik edip, doğal bir süreçle yumuşak geçiş yapılmalı.” dedi.

Bir diğer paralel oturumda ise, yaklaşık 300 yıllık, 10. kuşak temsilcisi ve 1067 hissedarı olan Wendel-Participations şirketinin Yönetim Kurulu üyesi olan Priscilla de Moustier ve Insead Aile İşletmeleri Misafir Profesörü olan Christine Blondel yer aldı. Bu kadar yıl ayakta durabilmeyi başarmış, birçok kriz atlatmış şirket için, “Aile olma duygusu, aile içindeki kişilerin birbirine güvenmesi, girişimci ruhlar taşıması, öncelik planlamasının yapılması, danışmanlardan veya aile dışı kaynaklardan mutlaka yararlanılması, küçük çemberler yaratılarak aile içi samimi ortamlar yaratılması,” gibi birçok faktörün etkili olduğunu vurgulayan Moustier, sözlerini, “Aile lideri varsa, uzun vadeli tutkular yaratılıyor; yetkinlik ve değerler varsa ve çalışanlar şirketin hissedarlarına güven duyuyorsa başarı kaçınılmaz oluyor” şeklinde noktaladı.

Paralel oturumların ardından, Av.Aydın Buğra İlter’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; Helvacızade Yönetim Kurulu Üyesi ve Zade Vital Genel Müdür Dr.Mevlüt Büyükhelvacıgil, EY Ortaklarından Mehmet Küçükkaya ve Aile Şirketleri Danışmanı Dr.Haluk Alacaklıoğlu aile şirketlerinde hukuk boyutunu ele aldılar. Panelistlerin ortak fikri olarak kabul edilen “Aile Anayasası”nın önemi vurgulandı. Aile içinde yazılı bir planlamanın olmazsa olmaz olduğu; beklenmeyen olaylarda ihtilafları önleyen tek unsurun yazılı kaynakların olduğunun altı çizildi.

Zirvenin ilk günü, İzgören Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif İzgören’in konuşmacı olduğu “Bir Aile Şirketi 0’dan Nasıl Kurum Oldu?” konulu oturumla sona erdi. Katılımcıları kendine özgü tarzıyla etkileyen ve oldukça ilgi çekici bir sunum yapan İzgören, Aile şirketleri başarıya ulaşmak için neler yapmalı? Nasıl daha verimli bir çalışma ortamı oluşturulabilir? Çalışan-Yönetici İlişkileri nasıl olmalıdır? Gibi sorulara değinip, aile işletmelerinde kurum kültürü, iletişim, bilgi ve gelecek konularına odaklandı.

Zirvenin ikinci günü sadece Gelecek Nesil temsilcilerine yönelik gerçekleştirildi. Family Business Network’ün gelecek nesillere özel oluşturduğu Yeni Liderler Çemberi deneyimi ile birlikte Kolombiya’dan bir Gelecek Nesil üyesiyle “Sürdürülebilirlik Üzerine Vaka Çalışması” başlığıyla şirketteki yolculuğun detayları aktarıldı.

Ardından, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ile bir çalıştay yer aldı. “Özgür olabilmek için seçim yapmanız lazım, seçim yapabilmek için ise farkında olmanız lazım” diyen Cüceloğlu, her bir ailenin kendine özgü bir öyküsü olduğunu, bu öykünün dinamiklerini keşfetmenin bu çalıştayın amacı olduğunu vurguladı. Düşüncelerini çok güzel bir şemayla anlatan Doğan Cüceloğlu, her sonucun bir davranış biçimi, arkasında bilgi sistemlerinin, arkasında ise “niyet” olduğunu belirtti. Bu çalıştayda, neden belirli bir niyet seçildiğinin çalışması yapıldı. Sürdürülebilir başarılı ve sürdürülemez başarısız aile şirketlerinin öyküleri, yönetim davranışları, yönetim bilgileri ve değerleri çerçevesinde grup çalışmalarıyla incelendi.


01
Eylül
2018

6. Gelecek Nesil Zirvesi

TAİDER “6. Gelecek Nesil Zirvesi” Çeşme’de Gerçekleşti

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 18-40 yaş arası Gelecek Nesil üyeleri, Çeşme’de düzenlenen “6.Gelecek Nesil Zirvesi”nde bir araya geldi. Aile şirketlerinin sürdürülebilir büyümesini desteklemek amacıyla gelecek nesillerin bilgi ve deneyim paylaşılmasını sağlayan zirvenin bu yılki konusu “Profesyonelleştiremediklerimizden misiniz?” oldu.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan TAİDER Gelecek Nesil Komitesi Başkanı Kemal Urhan, gelecek nesillere yol göstermek ve amaçlarını belirlemelerine yardım etmek amacıyla pek çok toplantı ve atölye çalışması gerçekleştirdiklerini belirterek “Derneğimize üye sektörlerinde önemli başarılara imza atan şirketlerde aktif görev alan ve almaya hazır gelecek nesil temsilcilerinin deneyim paylaşımları hepimizi zenginleştiriyor. TAİDER olarak bu zirvede Gelecek Nesil üyelerimizle birlikte ‘profesyonelleşme’ konusu üzerinde çalışarak, birbirimizin ve uzmanların deneyimlerinden yararlanacağız” dedi.  

Urhan, zirve katılımcılarını Gelecek Nesil Komitesi’nin faaliyetleri içinde yer alan Yeni Liderler Çemberi ile TAİDER’in paydaşı olduğu Uluslararası FBN etkinlikleri, TAİDER Kuzey Yıldızı, TAİDER Sanat Projesi ve TAİDER Akademi programları hakkında bilgilendirdi.  Katılımcılar daha sonra “Aile Anayasası”, “Ailenin Profesyonelleşmesi”, “Duyguları Yönetmek”, “Nereye Kadar Kurumsallaşma?” ve “Profesyonelleri Yönetmek, Aileyi Yönetmek” başlıklarında grup çalışmalarına katılarak, deneyimlerini paylaştı.

TAİDER Gelecek Nesil Komitesi ve üyeleri 02-03 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek, TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde tekrar bir araya gelecek. Sabancı Ailesi 3. nesil üyesi, Ali SABANCI’nın açılış konuşmacısı olacağı zirvenin bu yılki teması “Aile Şirketlerinin Olumlu Etkileri: Sorumluluk, Esneklik, Yenilenme” olarak belirlendi. Aile şirketlerine özgü bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı zirvenin birinci günü tüm aile üyelerine, ikinci günü ise Gelecek Nesil üyelerine açık olarak gerçekleştirilecek.


13
Eylül
2017

2. Gelecek Nesil Gün Batımı Buluşması

TAİDER Gelecek Nesil üyelerinin buluştuğu, gelenekselleşen Gün Batımı Buluşması 13 Eylül 2017, Çarşamba günü saat 17:00-19:00 arasında dernek merkez ofisimizde gerçekleşti.

Gelecek nesil üyelerimiz arasında sosyal paylaşımların değerli olduğuna inanıyoruz. TAİDER ve Uluslararası FBN etkinlikleri hakkında bilgilendirmelerle zenginleşen toplantımıza katılan gelecek nesil üyelerimize teşekkür ederiz.


19
Ağustos
2017

5. Gelecek Nesil Zirvesi

Gelecek Nesiller “Aile Olmak İçin İnsan İlişkileri” Konulu Zirvede Bir Araya Geldiler

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, “Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik“ söylemi ile ülkemiz aile şirketlerinin nesiller boyu devamlılığına  destek olmak amacıyla 2012 yılında kurulmuştur. Dünya’da 65 ülkeyi kapsayan Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (Family Business Network International) Türkiye üyesi olan TAİDER, her sene Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nin öncesinde Gelecek Nesil Komitesi’nin düzenlediği zirve ile sektörlerinde önemli başarılara imza atan şirketlerin, kendi alanlarında aktif görev alan ve almaya hazır gelecek nesil temsilcileri ile bir araya geliyor.

Çeşme’de gerçekleştirilen TAİDER 5. Gelecek Nesil Zirvesi’nde Eğitmen Polat Doğru yönetiminde “Aile Olmak İçin İnsan İlişkileri” konusu ele alındı. Sadece TAİDER Üyeleri’ne açık olan organizasyonda gelecek nesil temsilcileri bir araya gelip faydalı paylaşımlarda bulundu.

Zirvede TAİDER “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Projesi” bilgilendirmesi, Sun Tekstil 2. nesil üyesi Ayşe Ünlütürk sunumu ile gerçekleştirildi. Ardından TAİDER Gelecek Nesil Komitesi Eş Başkanı, Tila Kompozit 2. nesil üyesi Burak Darcan TAİDER Gelecek Nesil Komitesi’ni tanıttı ve Gelecek Dönem Komite Başkanı Cryocan 2. nesil üyesi Kemal Urhan ile Gelecek Nesil Komitesi’nin yeni hedeflerini paylaştılar. Gelecek nesil komitesinin faaliyetleri konusunda alınan bilgiler gönüllü adayların artmasını sağladı ve gelecek Nesil Komitesi’nin yeni dönem faaliyet planlarından mentorluk ve Yeni Liderler Çemberi gelişimi yoğun ilgi gördü.

Zirvenin ikinci bölümünde ailede ve yaşamda insan ilişkileri üzerine yoğunlaşarak birlikte çalışmanın ve birlikte yaratmanın önemi vurgulandı. Eğitmen Polat Doğru bilimsel araştırmalar ile bulunan başarılı insan, aile ve şirket içerisinde takım olmak için gerekli özellikleri kendinden ve toplumdan örnekler ile aktardı. Polat Doğru’nun soru yanıtlarla oldukça interaktif hale getirdiği yoğun ve eğlenceli geçen günün ardından TAİDER gelecek nesil üyeleri beraberce akşam yemeğinde de paylaşımlarına devam ettiler.

TAİDER’in Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’da temsilcilikleri bulunmaktadır. Ankara Temsilcisi KAM Ankara Beton Sanayi 2. Nesil üyesi Berkan Baykam, Bursa Temsilcisi Ünver Group 2. nesil üyesi Dilara Korgavuş, İstanbul Temsilcisi Çilingiroğlu Kundura 4. nesil üyesi Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, İzmir Temsilcisi Volkan İtfaiye 2. nesil üyesi Duygu Tecim TAİDER gelecek nesil üyeleri olarak TAİDER’i temsil etmekteler.

İstanbul’da 03-04 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Ali Koç’un açılış konuşmacısı olacağı TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nin gelecek nesiller özel programında tekrar bir araya gelecek üyeler iletişim ve girişimcilik üzerinde yapılacak oturumlarda paylaşımlarına devam edecekler.


13
Ekim
2016

Gelecek Nesil Gün Batımı Buluşması

Değerli Gelecek Nesil Üyelerimiz,


Temmuz ayından itibaren İzmir 1. Kordon’daki yeni merkez ofisimizdeyiz. Sizleri İzmir Körfezi manzaralı ofisimizde gün batımında birlikte olmaya davet ediyoruz.

Tarih: 13 Ekim 2016, Perşembe
Saat: 17.30-19.30
Yer: Atatürk Caddesi No:40 Birsan İşhanı K:5 Konak, İzmir

*Sadece gelecek nesil üyelerimize açık ve ücretsizdir.
 


19
Ağustos
2016

Gelecek Nesil Bodrum Kaçamağı

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Gelecek Nesil Üyeleri buluştular

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Gelecek Nesil Komitesi’nin düzenlediği etkinlikte, sektörlerinde önemli başarılara imza atan şirketlerin, alanlarıyla ilgili aktif görev almaya hazır gelecek nesil temsilcileri biraraya geldi ve paylaşımlarda bulundu.

150’ye yakın üye aile şirketi ile toplamda 450 üyesi olan TAİDER tarafından gelecek nesil üyelerinin biraraya gelmesi için düzenlenen özel etkinliklere aile şirketi sahibi ailelerin 18-40 yaş arası henüz üst yönetimi devralmamış üyeleri katılıyor.

19 Ağustos’ta Bodrum’da gerçekleştirilen etkinliğin içeriği, birlikte çalışmanın, yaratmanın, samimi ilişkiler kurmanın önemine inanarak tasarlandı. Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı/Family Business Network International (FBN-I) tarafından İsveç’te gerçekleşen Gelecek Nesil Zirvesi’nden aktarımların da paylaşıldığı buluşma, açık alan teknolojisi yöntemiyle gerçekleşen çalışmayla sona erdi. TAİDER Gelecek Nesil Üyeleri birlikte oldukları akşam yemeğinde de paylaşımlarına devam ettiler.

21-22 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul InterContinental Otel’de gerçekleşecek 4. TAİDER Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nin gelecek nesiller özel programında tekrar bir araya gelecek üyeler iletişim ve girişimcilik üzerinde yapılacak oturumlarda paylaşımlarına devam edecekler. 


01
Haziran
2016

FBN 12. Gelecek Nesil Uluslararası Zirvesi

Değerli Gelecek Nesil Üyemiz,

Bu yılki zirvenin teması “Aile Şirketlerinde ‘Ben’den ‘Biz’ olmaya doğru: Kişisel gelişim, denge, bağlantı ve keşif!”

Peki bu Zirve’de neler olacak?

1 Haziran, Çarşamba günü, İsveç’in kültürüne ve aile şirketlerinin zenginliğine tanıklık etmek için Aile İşyeri Ziyaretleri gerçekleşiyor!

2-3 Haziran, Perşembe ve Cuma günleri, interaktif küçük grup sohbetlerine ve tecrübeye dayalı çalıştaylarda yer alarak çok değerli konuşmacılardan ilham alma ve dünyadaki aile şirketleri vakalarına tanıklık etme fırsatını elde etmiş olacaksınız.

Harika bir yaz mevsiminde benzersiz sosyal etkinlikler ile kendi konfor bölgenizden biraz uzaklaşmış olacaksınız.

3 Haziran, Cuma günü, Zirve saat 16.00’da bitecek ve ardından Tallberg’de daha fazla zaman geçirmek isteyen gelecek nesil temsilcileri için isteğe bağlı bir akşam yemeği gerçekleşecek.

FBN Gelecek Nesil Zirveleri,  kendi akranlarınızla tanışmanız, deneyim ve fikirlerinizi paylaşmak ve yeni fırsatlar edinmek için mükemmel bir fırsat.

Tallberg’de görüşmek üzere!

Saygılarımızla,

Gelecek Nesil Konseyi adına,

Berna Kırcı Aşiroğlu İletişim: 0541 514 9566 / berna@kirci.com

Burak Darcan İletişim: 0532-325 36 86 / burak.darcan@tila.co

Program için lütfen tıklayınız. Şifre: hejsan


04
Şubat
2016

FBN Gelecek Nesil Kış Akademisi

Yer: Lapland/Finlandiya

13
Haziran
2015

Gelecek Nesiller 3.Ulusal Zirvesi

Gelecek Nesiller 3.Ulusal Zirvesi

Yer : İstanbul / Gorrion Otel 

Konuşmacı: Kemal Kuşçu

Kayıt: http://goo.gl/forms/EF8dlSKkLx


26
Mayıs
2015

Gelecek Nesiller Uluslararası Zirvesi

Gelecek Nesiller Uluslararası  Zirvesi (NxG International summit)

Yer: Kartegane-Kolombiya


19
Mart
2015

Gelecek Nesiller Akşam Yemeği Buluşması

Aile şirketlerinin gelecek nesil üyelerinin “gizlilik çerçevesinde” bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmalarını sağlayan samimi bir akşam yemeği gerçekleştirildi. Devir süreçleri, profesyonellerin iş hayatındaki yeri, uyuşmazlıkların çözümü gibi aile şirketlerini ilgilendiren konuların ele alındığı toplantıda, gelecek nesil temsilcileri deneyimlerini paylaştılar.


12
Şubat
2015

Gelecek Nesillerin Motivasyonu ve Prometheus’un Gücü

Konuşmacı :Prof.Dr. Meltem Onay

Konu : “Gelecek Nesillerin Motivasyonu ve Prometheus’ un Gücü”

Yer: EİB-İzmir

Saat : 16.00-18.00


10
Şubat
2015

Gelecek Nesil Üyelerine Özel Akşam Yemekli Buluşmalar

Gelecek Nesil Üyelerine özel akşam yemekli buluşmalar :

10 Şubat 2015, Bursa

19 Mart 2015, İzmir

6 Mayıs, 2015 Bursa


10
Ocak
2015

Yeni Liderler Çemberi (New Leader’s Circle) Özel Grup Çalışmaları

Yeni Liderler Çemberi (New Leader’s Circle) Özel Grup Çalışmaları

10 Ocak 2015-Bursa

 07 Mart 2015 -Ankara 

18 Nisan 2015-Manisa


13
Aralık
2018

Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi - İstanbul

Kayıtlarınız İçin görseldeki TAİDER Netnect QR kodunu taratabilir ya da https://goo.gl/KKBwZ8 adresi üzerinden kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz ve Dostlarımız,

TAİDER Akademi bünyesinde Uzm. Psikolog Hülya ÜSTEL ELEVİŞ ile "Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi" konulu eğitimimiz 13 Aralık 2018 Perşembe günü İstanbul'da düzenleniyor. Eğitim ardından aile deneyimleri paylaşımı CRYOCAN, Urhan Ailesi ile gerçekleşecektir.

Hem bireyin kendi içinde hem de aile bireylerinin işletme içindeki rolleri nedeniyle yaşanması muhtemel rol çatışmalarını önüne geçilmesi, aile bireyleri ve işletme ile aile arasındaki iletişim ve ilişkilerin sağlıklı bir sistem kurularak düzenlenmesi, nesiller arası iletişime yönelik olası anlaşmazlıklara yönelik önlemler geliştirilmesi bu eğitimin içerik tasarımının çerçevesini oluşturmaktadır.

İletişim kavramına Transaksiyonel Analiz (TA) kavramı perspektifinden bakarak katılımcıların özellikle aile içi ilişkilerin yönetiminde ve olası sorunların çözümünde yenilikçi yaklaşımlar geliştirmelerine katkı sağlayacak TAİDER’e özel tasarımla oluşturulan içeriği ile katılımcılar açısından kazanımı yüksek bir paylaşım hedeflenen bu eğitime katılımlarınızı bekliyoruz.

Tarih: 13 Aralık 2018, Perşembe

Saat: 09:30 - 18:30

Yer: InterContinental Otel, İstanbul

Eğitim tüm aile şirketi sahipleri ve gelecek nesillere açıktır.


Katılım ücretleri:
TAİDER üyeleri 750TL+KDV/kişi
Diğer katılımcılar 950TL+KDV/kişi
TAİDER üyesi aynı aileden katılacak 2. kişiye %50 indirim, TAİDER üyesi olmayan aynı aileden 2. kişiye %20 indirim uygulanacaktır.

Banka Bilgileri:
Hesap Adı : Aile İşletmeleri Derneği İktisadi İşletmesi
Banka Adı : Garanti Bankası
Şube Adı : Karabağlar Şubesi
IBAN No : TR17 0006 2000 0890 0006 2939 12
 


21
Nisan
2018

TAİDER Akademi Aile İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi

TAİDER Akademi bünyesinde Eğitmen Neriman ÜLSEVER ile "Aile İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi" konulu eğitimimiz 21 Nisan 2018,Cumartesi günü İzmir'de gerçekleşti. Katılımcılarımıza ve eğitmenimize teşekkür ederiz.

10
Mart
2018

Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi

TAİDER Akademi bünyesinde Uzm. Psikolog Hülya ÜSTEL ELEVİŞ ile "Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi" konulu eğitimimiz 10 Mart 2018,Cumartesi günü İzmir'de gerçekleşti. Tüm katılımcılarımıza ve eğitmenimize teşekkür ederiz.


25
Kasım
2017

Kalıcı Olmak için Değişimi Yönetmek

TAİDER Akademi bünyesinde eğitmen Mehmet Kocabaş ile 'Kalıcı Olmak için Değişimi Yönetmek'' konulu eğitimimiz 25 Kasım 2017, Cumartesi günü Kordon Otel İzmir'de gerçekleşti. Tüm katılımcılarımıza ve eğitmenimize teşekkür ederiz.


14
Ekim
2017

Yeniden Başlamak Sağlam Adımlar Atmak

TAİDER Akademi bünyesinde eğitmen Polat Doğru ile 'Yeniden Başlamak, Sağlam Adımlar Atmak' konulu eğitimimiz 14 Ekim 2017, Cumartesi günü Mövenpick Hotel İzmir'de gerçekleşti. Tüm katılımcılarımıza ve eğitmenimize teşekkür ederiz.


02
Kasım
2018

TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri Töreni

TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri Sahiplerini Buldu

TAİDER tarafından aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi” kapsamında verilen Kuzey Yıldızı Ödülleri, TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde sahiplerini buldu. Büyük Ölçekli İşletmeler kategorisinde Cam Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler kategorisinde ise Pagmat A.Ş. ödüle layık görüldü. Jüri Özel Ödülü’nü ise İpeker Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı.

Dünyada ve Türkiye’de aile şirketleri bünyesinde verilen ilk sürdürülebilirlik ödülü olma özelliği taşıyan “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü” TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi kapsamında, 2 Kasım Cuma günü düzenlenen törenle sahipleri buldu.

Büyük Ölçekli İşletmeler kategorisinde ödül kazanan Cam Merkezi’ne ödülünü Sabancı Ailesi 3. nesil üyesi Ali SABANCI ve TAİDER Kurucu üyesi Şükrü ÜNLÜTÜRK takdim etti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler kategorisinde ise kazanan Pagmat’a ödülü TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ ve TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Günseli ÜNLÜTÜRK tarafından verildi. Bu yıl ilk kez verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan İpeker Teksil ise ödülünü TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali PANDIR’ın elinden aldı.

Törende bir konuşma yapan TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Günseli ÜNLÜTÜRK, Kuzey Yıldızı Projesi’ni, aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesi ve kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan işletmelerin teşvik edilmesi amacıyla 2016 yılında başlattıklarını belirtti. ÜNLÜTÜRK “Çıkış noktamız, paydaşı olduğumuz Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (FBN-I, Family Business Network International) tarafından geliştirilen Polaris Projesi oldu. Bu proje, dernek olarak kabul ettiğimiz ‘TAİDER Sürdürülebilirlik Andı’ doğrultusunda ilerliyor. Andımızda içinde yaşadığımız toplum için, çalışanlarımız için, çevre için ve gelecek nesiller için sürdürülebilirliği yaratmak, korumak ve bu yolculuğun devamlı iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmaya söz veriyor, tüm aile işletmelerini, çocukları ve onların çocukları için sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

Ödüllerin, projenin dört bileşeninden sadece bir olduğunun altını çizen ÜNLÜTÜRK “Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren ‘Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi’ çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller için yaratılan etkiyi puanlıyor ve geri besleme raporu sunuyor. Etki değerlendirme testini tamamlayan aile şirketleri için de takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan ‘Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları’ oluşturuldu. Projede yer alan ‘Değerlendiriciler’ ise ödüle başvuran her şirket tarafından zorunlu olarak görevlendiriliyor. Değerlendiricilerin, değerlendirme sürecinde öğrenmelerine fırsat sağlanması ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama fırsatı bulmaları projenin en önemli çıktısı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ödül sürecinde aday şirketlerin önce başvuru dosyaları incelendi. Ardından değerlendiriciler tarafından incelemeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirilerek, jüri için final raporlar oluşturuldu.

Bu raporlar,  TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali PANDIR, Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Didem ERYAR ÜNLÜ, Mazars Denge 2. Nesil Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. İzel Levi COŞKUN, Uzman Biyolog, Sinema Sanatçısı, Öğretim Üyesi ve Politikacı Ediz HUN,  TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Metin AKMAN, Göçtur Turizm, Yönetim Kurulu Başkanı  Naile GÖÇEN ÇUKUROVA,  Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, İşletme Enstitüsü Direktörü, Migros Pazarlama Kürsüsü Profesörü Prof. Dr. Zeynep GÜRHAN CANLI’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’ne başvurular Büyük Ölçekli İşletmeler (BÖİ) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOÖİ) olmak üzere 2 ayrı kategoride değerlendiriyor. Başvuracak aile şirketlerinin mutlaka bir üretim faaliyeti olması, kurumun halka açık olmaması ve hisselerinin en az %50’sinin ailenin kontrolünde bulunması gerekiyor. Ödüle başvurmak için TAİDER üyesi olma zorunluluğu bulunmuyor.


26
Haziran
2018

Kuzey Yıldızı Değerlendirici Kişisel Gelişim Eğitimleri

Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik: Kuzey Yıldızı Değerlendirici Eğitimleri Tamamlandı

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları desteklemek amacıyla tasarlanan ve bu yıl ikincisi verilecek olan “TAİDER Kuzey Yıldızı Ödülleri”ne başvuran kurumları değerlendirecek ve saha ziyaretleri gerçekleştirecek değerlendiricilerin eğitimleri tamamlandı. Eylül ayında gerçekleşecek saha ziyaretleri sonrası sonuç puanlarını değerlendirici ekipler Kuzey Yıldızı jürisi ile paylaşacak. Jüri kararı sonrasında 2 Kasım’da gerçekleşecek TAİDER 6.Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde ödüller sahiplerini bulacak.

TAİDER’in organizasyonu ile Kuşadası'nda gerçekleşen ve proje ortağı ARGE Danışmanlık tarafından verilen toplam 4 günlük değerlendirici eğitimlerinin ilk bölümünde, iki gün boyunca 35 değerlendirici Kuzey Yıldızı Ödülleri süreci ile uygulama yöntemi hakkında bilgilendirildi ve uygulamalı ekip çalışmalarına katıldı. İkinci bölümü İzmir’de devam eden kişisel gelişim eğitimlerinde ise değerlendiricilerin hem kuramsal hem de uygulama bilgisi ile öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama olanağı bulması hedeflendi.

Eğitimlerin açılış konuşmasını yapan TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Günseli Ünlütürk, Kuzey Yıldızı Projesi’nin aile şirketlerinin sürdürülebilir iş modelleri geliştirmelerine katkı sağlamak, iyi örnekleri paylaşmak ve gelişimin tüm kurumlara yayılımını desteklemek amacıyla tasarlandığını aktardı. Ünlütürk “Kuzey Yıldızı Projesi ile kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan, çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller açısından fark yaratarak ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesini amaçlıyoruz. Kuzey Yıldızı Ödülü için başvuran şirketler, sunulacak değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor. Bu sürece katılan değerlendiriciler ise edindikleri bilgi ve saha ziyaretleri ile kazandıkları deneyimi kendi şirketlerinde de uygulama imkanı buluyor” dedi.

Kişisel gelişim eğitimlerine farklı disiplinlerden konuşmacılar katıldı

Katılımcılar ilk gün Uzman Psikolog Hülya ÜSTEL ELEVİŞ tarafından verilen “İlişki Yönetimi” eğitimiyle, iletişim kavramına Transaksiyonel Analiz (TA) kavramı perspektifinden bakarak aile ve işletme içinde iletişimin güçlendirilmesine yönelik uygulanabilir adımlar geliştirilmesi konusunda çalışma yaptılar. Ardından sürdürülebilirlik ve girişimcilik alanında çalışmaları bulunan Mazars Denge CEO’su Dr. İzel Levi COŞKUN’dan “Sürdürülebilirliğin Temelleri” eğitimiyle adım adım kurumsal sürdürülebilirlik konusuna değinildi.

İkinci gün sabah oturumunda eğitmen Eda ROBERTSON, içeriği kendisine ait olan “Fırtınada Nefes Molası” adlı uygulamalı stres yönetimi seminerini gerçekleştirdi. Öğleden sonraki oturumda Mustafa BAYINDIR, tarafından verilen “Beynin Kullanma Kılavuzu” adlı eğitimde iletişim, önyargı, doğru ilişki kurma gibi konular işlendi.


23
Mayıs
2018

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik

Türk Aile Şirketleri Kuzey Yıldızı’nın Peşinde

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” panelinde, aile şirketlerinin sürdürülebilir iş modelleri ve 2017 yılında Kuzey Yıldızı Ödülü kazanan kurumların iyi örnekleri paylaşıldı.

Aile işletmelerinin nesiller boyu sürmesi ve ülke ekonomisine olan katkılarının ivme kazanmasını desteklemek amacıyla sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları teşvik eden TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından düzenlenen “Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” paneli, TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ’nün açılış konuşması ile başladı.

Büyümenin yaratacağı ekolojik ve sosyal dönüşümü bugünden düşünmeliyiz.

Konuşmasında, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için kaynaklara sahip çıkılması ve hem sosyal, hem de ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir kılınması gerektiğinin altını çizen TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ “Aile şirketlerinin %52’si üretim, %16’sı inşaat ve emlak geliştirme, %6’sı ise tüketici ürünleri gibi ülke ekonomisinin belkemiği sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Çok büyük bir hızla entegre olan ve dijitalleşen iş ortamı, aile şirketlerini sadece ulusal pazarlarda değil, uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek yapıya ulaşmaya yönlendiriyor. Daha sürdürülebilir olmak için, tüm şirketler gibi aile şirketlerinin de yönetim yapısını ve iş modellerini bu rekabet ortamı ile başa çıkabilecek uluslararası en iyi uygulamalar ile uyumlu hale getirmesi hayati önem taşıyor” dedi.

TAİDER’in, ekonominin belkemiğini oluşturan aile şirketlerinin, Türkiye’de sürdürülebilirlik konusunda iş dünyasına liderlik ettiğine ve edeceğine inandığını da belirten Öğücü “Uluslararası FBN’de (FBN-I, Family Business Network) sürdürülebilirlik projesine yüksek önem vererek çalışan derneklerin başında TAİDER geliyor. Örnek vermek gerekirse aile şirketlerinin sürdürülebilirliğini ölçmek için özel olarak hazırlanan ve FBN üyesi aile şirketlerine sunulan Etki Değerlendirme Testini tamamlayarak, geri bildirim raporlarına en çok ulaşan üye Dernek TAİDER oldu. Sadece bu test ve şirketler arası çalışma grupları ile yetinmeyip daha büyük farkındalık yaratmak amacı ile Kuzey Yıldızı Aile İşletmelerinde Sürdürebilirlik Ödülü’nü de başarıyla hayata geçirmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Kuzey Yıldızı Ödülleri’nin gelişmeyi hızlandırıcı bir mekanizması var

Ödülün tasarım ve uygulamasını gerçekleştiren ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden toplantıda, aile şirketlerinin sürdürülebilirliğe en yakın kurumlar olduğunu belirterek “Sürdürülebilirlik geçmiş dönemlerden bu yana bizim DNA’mız yerleşmiş bir konu. Kuzey Yıldızı Ödülleri’nin aile şirketlerini harekete geçirdiğini ve sürdürülebilir iş modelleri geliştirmelerine katkı sağladığını görüyoruz” dedi. Kuzey Yıldızı Ödülleri’ni kazanan kurumların örnek alınmasının diğer kurumlar için gelişmeyi hızlandırıcı bir etkisi olduğunun altını çizen Argüden “Ödüle başvuran firmaların kendilerini bir ölçüme tabi tutmalarını başlı başına bir ödül olarak görüyorum. Etki Değerlendirmesi’ni yapan firmalar böylelikle gelişme alanlarını görebiliyor ve daha sürdürülebilir olmak için harekete geçiyor” dedi.

Toplantının ikinci bölümünde TAİDER Üyesi ve TETA Teknik Tarım Yönetim Kurulu Üyesi Sumer TÖMEK BAYINDIR’ın yöneticiliğinde gerçekleştirilen panelde, aile şirketlerinin kurumsallaşması, sürdürülebilirliğin önemi ve gelecek nesillerin şirket yönetimine sağlıklı katılımı için yapılması gerekenler tartışıldı.

Panelde konuşan Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Rüştü BOZKURT, kültürün geliştirici etkilerini önemseyen ve kültürel bakış açısını geleceğe döndürmüş aile şirketlerinin yaşama şansının, geleneksel ve geçmişe saplanmış şirketlere göre çok daha fazla olduğunun altını çizerek “Duyguları aklın üstünde tutan aile şirketlerinin büyümesini mümkün görmüyorum. Aile şirketlerinin kurumsallaşma planlarının olması ve gelecek sevdasına sahip olması şart” dedi. Son dönemde gelecek nesillerdeki “baba sendromu”nun aile şirketlerini olumsuz etkilediğini de söyleyen Bozkurt “Babayı aşabilmek için 2.nesillerin ölçüsüz büyüdüğünü görüyoruz. Organik büyüme yerine, şirket satın almaları ile hızla büyümeye çalışan pek çok aile şirketi var. Ancak bunun kurumlara zarar vereceğini çok yakın zamanda göreceğiz” dedi.

Panel, TAİDER Üyesi ve Özbuğday Tohumculuk İdari İşler Müdürü Aslı Ece KUSEYRİ, geçtiğimiz yıl Kuzey Yıldızı Ödülü kazanan ISM Makine’nin Genel Müdürü Niyazi ŞENCAN ile TAİDER Üyesi ve Ekoten Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü ÜNLÜTÜRK’ün kendi aile işletmelerindeki sürdürülebilirlik çalışmalarını paylaşmaları ile sona erdi.


13
Mayıs
2018

Kuzey Yıldızı Değerlendirici Eğitimleri

Alanında tek ödül olan TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri sürecinde kuruluşların değerlendirmesini yapacak değerlendirici ekibimiz eğitimlerine başladı.

13-14 Mayıs 2018 tarihlerinde Kuşadası'nda gerçekleşen eğitimlerimize katılan değerlendiricilerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ediyoruz.


Kurumsal Üyelerimiz

YUKARI ÇIK