Ödül Alan Aile Şirketleri

2019 Yılı Büyük Ölçekli İşletmeler (BÖİ) Kategorisi Ödülleri

Farplas Otomotiv ve Ode Yalıtım

 

TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri’nin sahipleri bu yıl Farplas Otomotiv ile ODE Yalıtım oldu

Türkiye ekonomisine yön veren aile şirketlerine özgü dünyanın ilk ve tek sürdürülebilirlik projesi olan Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi kapsamında verilen Kuzey Yıldızı Ödülleri, TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi'nin ilk gününde sahiplerini buldu. Bu yıl yapılan değerlendirme sürecinde aynı puanı alan iki firma birinciliği paylaştı. Büyük ölçekli firmalar kategorisinde verilen ödüllerin kazananları Kocaeli’nden Farplas Otomotiv ve İstanbul’dan ODE Yalıtım oldu.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Kuzey Yıldızı Projesi kapsamında, sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan ve ülke ekonomisine değer katarak fark yaratan aile işletmelerine yönelik tasarlanan Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri bu yıl üçüncü defa sahiplerini buldu. Kuzey Yıldızı Ödülleri'ne başvuran kuruluşlar, şirketleri özelinde hazırlanan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Bu yıl “büyük ölçekli firmalar” kategorisinde verilen ödüllerin kazananları Kocaeli’den Farplas Otomotiv ve İstanbul’dan ODE Yalıtım oldu.

Farplas Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Büyükkuşoğlu: “Çok güzel, keyifli bir gün geçirdik. Bu ödül bizim için çok anlamlı oldu. Yarattığımız pozitif faydanın sürdürülebilirliğini çok önemsiyoruz. Kuzey Yıldızı’na başvurduktan sonra tüm ekip canla başla çalıştı. Bu nedenle en başta ekip arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise; “Kurumsallaşmaya çok önem veriyoruz. Kuzey Yıldızı ile kurumsallaşma alanındaki çabalarımızı sınama imkânını bulduk. TAİDER’e bu anlamlı proje için çok teşekkür ediyorum. Ekibimizi de tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirlik için dört bileşen

TAİDER'in Kuzey Yıldızı Projesi, sürdürülebilirlik için dört bileşeni barındırıyor: Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi, Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri, Değerlendiriciler ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları. Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren “Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi” aile şirketinin çalışanlar, toplum, çevre, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal alanda yarattığı etkiyi puanlıyor ve dünyadaki diğer aile şirketleri arasında kıyaslama raporu sunuyor. Proje kapsamında eğitilen “Değerlendiriciler” hem kuramsal hem de uygulama bilgisiyle öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama olanağı buluyor. Etki değerlendirme testini yüzde 100 tamamlayan aile şirketleri için takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan “Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları” oluşturuluyor. Kuzey Yıldızı Ödülleri'ne başvuran kuruluşlar ise şirketleri özelinde değerlendiriciler tarafından hazırlanan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Ödül sürecine kimler başvurabiliyor?

Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri sürecine TAİDER’e üye olan veya olmayan, üretim faaliyeti gösteren aile şirketleri başvurabiliyor. Değerlendirmeler; 250’den fazla çalışana ve 250 milyon TL’den fazla ciroya sahip olan işletmelere yönelik “Büyük Ölçekli İşletmeler” ve çalışan sayısı 250’den ve cirosu 250 milyon TL’den az işletmelere yönelik “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler” olmak üzere iki kategoride gerçekleştiriliyor. Sürece katılan şirketler; çalışanlar, çevre, toplum, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal boyutlarında değerlendirmeye tabi tutuluyor. Önümüzdeki dönem için başvurular Şubat 2020’de alınmaya başlayacak.

TANITIM VİDEOMUZU İZLEYİN

ÜYELERİMİZ

Kurumsal Üyelerimiz

E-Bülten Aboneliği